Olisi tarkoitus lähteä krabille maaliskuussa. Onko jollain kokemusta/tietoa ovatko esim. ao nangin rannat turvallisia meduusoilta ja vastaavilta elämänmuodoilta eli onko siellä jonkinlaiset meduusanpitävät turvaverkot?
meduusoja?
hmm..
8814
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei oo mitään verkkoja. Kukaan joka veteen menee ei ole meduusoilta turvassa.
Olen jo pari viikkoa uinut Ao Nangin Nopparatharan rannalla, enka ole meduusaa tavannut. Enka ole kuullut mitaan meduusahavannoista toisiltakaan. Mitaan meduusaverkkoja taalla ei ole kuitenkaan ollut koskaan.
Kun ui, tuntuu ajottain pienta pistelya iholla, mutta se on vaan plankton, joka pistelee ja se on vaaratonta.
Saattaa olla mahdollista, etta joskus meduusoita ilmenee...
Ainoat meduusantyyppiset elämänmuodot tapasin viimeviikolla AoNangin lähistöllä olvevalla Bamboo-saarella. Siellä aamusta meri vatkasi rantaan isohkoilla aalloilla ja siellä snorklaillessa näkyi about sentin kokoluokkaa olevia pieniä palluroita. Ihoa myös poltteli, en vain hokannut että mikä sen aiheutti, kun isoja "muovikasseja" ei näkynyt. Lisäksi luin hotellin infokansiosta, että isoja meduusoja ei AoNangin lähistöllä olisi, vaan jossain muualla, tiedä sitten.
Juu, nämä pienet meduusat (vai mitä sitten lienikään) ilmestyivät saarien läheisyyteen viime viikolla. Huomasin kans neljän saaren retkellä. Tarrautuivat inhottavasti mutta ei juurikaan polttaneet. Pari polton tunnetta tunsin mutta en mitään enää jälkeenpäin/eikä jälkiä jäänyt. Tub-saarella näin ison merisiilin, joten niitä kannattaa varmaan varoa kivikkojen läheisyydessä.
Palasimme viikko sitten Ao Nangista. Näimme Nopparatharan rannalla pienellä alueella noin 10 meduusan parven, olivat noin 10 cm halkaisijaltaan. Niiden vaarallisuudesta ei ole tietoa mutta itse emme uimaan menneet ne huomattuamme.
eilen ainakin oli vaikka kuinka monta. oli isoja lotkoja ja pienenpia punaisia variltaan. kaksi vuotta sitten ei tavattu yhtaan. kaveri osui vahingossa sellaiseen mutta mitaan ei tapahtunut. jain seuraamaan tilannetta rannalla ja siita ihmismassasta kukaan ei tullut kiljuen pois. turisti ystavallisia. poda oli pettymys, meduusoja oli, ei polttaneet, mutta se paskan maara, vitt etta harmitti, niin kaunis paikka pilataan. niin otettiin pitkahanta 2200 koko paivan poda chiken railey ja snorklausta chikenin edustalla, tosi hyva paikka. poika tosin naki siellakin yhden lotkon. nyt lahdossa klong muanille ja eiku etikka pullo varuilta mukaan.
Taas yksi.
http://www.iltasanomat.fi/matkailu/uutinen.asp?id=2024168
Ao nangin ja Nopparath rannoilla vesi on aika paskaista nousuveden aikaan, joten medusoja on hankala huomata -kyllä niitä siellä on. Lähisaarilla näytti olevan sormenpäänkokoisia, joista osa poktteli kuin nokkoset. Uimakengät jalkaan merisiilien varalta.