Miten hiljennetään vauhtia??

aloittelija_

Joo en osaa lautailla :D mut jos meen rinteeseen ja tulee vauhtia, niin miten pystyn pitämään sen hallinnassa? Kun muuten alkaa pelottaa ja "kaadun" eli istahdan et vauhti hiljenis :P Miten siis vauhtii pystyy säätelee?

2

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2+8

      aurailet lauta poikittain alamäkeen, ja siitä koitat sit rauhallisesti ilman repimistä saada laudan kääntyyn varvaskantille. Katso muista lautailijoista mallia, ja apinoi sitä miten he tekevät käännökset. Kaatuilet joka tapauksessa ja paljon, mutta älä ota ranteilla vastaan. Mieluummin kyynärvarrella tai ei ollenkaan. Ja ihan turhaan pelkäät vauhtia ;) Kun et lyö päätä, laske päin toista laskettelijaa tai ota ranteilla vastaan niin olet ok.

    • Lautailija 4ever

      Vauhdin hallintaan auttaa oikeanlainen laskuasento eli ryhdikkäästi selkä suorana, polvet koukistettuina, paino molemmilla jaloilla ja kädet rentoina sivuilla. Kantapään kantilla jarrutat selkäsuorana, paino molemmilla jaloilla takapuolta ylärinteen suuntaan painamalla. Varvaskantilla taas polvia ja lantiota ylämäkeen selkä suorana.

      Olen antanut saman vinkin jo aika monelle täällä kysyneille ja sama tulee sulle. Ota tunti tai pari hiihtokoulusta ammattilaisen opastuksella. Hinta saattaa tuntua kovalta mutta tulet varmasti saamaan tunnista paljon irti, kun kuuntelet tarkkaan ja kokeilet samat hommat oikeilla opeilla. Loppuunsa rinteessä on aika vähän niitä laskijoita, jotka osaavat oikean laskutekniikan, joten apinointi homma ei ole se järkevin mahdollinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      118
      10293
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5030
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2211
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1924
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      993
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      991
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      977
    Aihe