Yksityismajoitus New Yorkissa?

hihhulit

Hei! Nyt kysyisimme teiltä kokeneet Amerikan matkailijat, onko kenelläkään kokemusta yksityismajoituksesta New Yorkissa? Meitä on majoittumassa 4 henkinen perhe (lapset nuoria aikuisia)ja päädyimme etsimään vaihtoehtona yksiötä/kaksiota New Yorkin Manhattanilta. Mieluiten vähintäänkin sellainen asumus, jonka lähellä on metroasema, ihanteellisinta olisi kävelymatka nähtävyyksien lähteille...Matkalla olemme 7 yötä huhtikuun puolivälissä. Hinta/yö alkaen 150 eurosta. Olemme todella kiitollisia kokemuspohjaisista vinkeistänne, kun pelkästään googlettamalla haaviin tulee aina liian monia vaihtoehtoja...Kauniit kiitokset jo etukäteen!

3

532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkailija-x

      Asunnon vuokraaminen alle kuukaudeksi on New Yorkin kaupungin lakien mukaan laitonta. Ilmeisesti ainoa laillisesti alle kuukaudeksi vuokraava yritys on Nyhabitat.com.

      Laillisen asunnon vuokraaminen voi olla kalliimpaa kuin neljän majoittavan hotellihuone (yleensä hotellihuoneet ovat kuitenkin pieniä ja neljän majoittaminen on harvinaista samaan huoneeseen). Hotellihuone lisäksi siivotaan päivittäin ja lakanat sekä pyyhkeet vaihdetaan säännöllisesti. 150 USD veroineen on alakanttiin mistä tahansa majoituksesta huhtikuussa neljälle New Yorkissa. Edes näin taantuman aikaan New York ei ole ihan halpa kaupunki.

      Jos jossain graiglistissä tarjotaan hyvältä paikalta kivaa asuntoa tuohon hintaan, niin olisin varuillani (ja muistaisin sen laittomuuden, talon muut asukkaat voivat ilmoittaa poliisille asuntoa käytettävän turistien majoitukseen tai asuntoa ei välttämättä oel edes olemassa, "vuokraaja"pyytää maksun Western Unionin kautta niin, ettei rahan nostajaa voi jäljittää ja paikalle tultuaan vuokralaiset löytävät annetusta osoitteesta esim. jonkun toimistorakennuksen).

      Hotelleja, joissa on keittomahdollisuus huoneessa ovat mm.

      http://www.radiocityapartments.com/
      http://beaconhotel.com/
      milburnhotel.com
      Affinia.com (tällä hotelliryhmällä useita hotelleja).

      Jos mietitte vaatteiden pesumahdollisuutta; pesuloita on manhattanilla todella paljon ja "wash and fold" (ei siis silitystä, mutta hotelleissa on yleensä aina silitysraudat) maksaa joitain dollareja/pauna eli muovikassillisen vaatteita pesettää n. 6-8 dollarilla.

      • hihhulit

        Hei, kiitos hyvistä vinkeistä. Tartuimme heti tuohon Radiocityapartments-vinkkiin ja teimmekin jo varauksen ko. majoituksesta. Oletko mahdollisesti itse ollutkin ko. majoituksessa? Jos, niin millaiset kokemukset siitä? Tai onko jollakulla muulla kokemuksia ko. majoituksesta?


      • matkailija-x
        hihhulit kirjoitti:

        Hei, kiitos hyvistä vinkeistä. Tartuimme heti tuohon Radiocityapartments-vinkkiin ja teimmekin jo varauksen ko. majoituksesta. Oletko mahdollisesti itse ollutkin ko. majoituksessa? Jos, niin millaiset kokemukset siitä? Tai onko jollakulla muulla kokemuksia ko. majoituksesta?

        En ole itse majoittunut tuolla, mutta Tripadvisorissa saa jatkuvasti hyviä arvioita

        http://www.tripadvisor.com/Search?q=radio city apartments&geo=&hur=&returnTo=__2F__


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4970
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      96
      2853
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2816
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2402
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      2014
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1959
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1570
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1501
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1329
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      368
      1311
    Aihe