Maton teko??

mattoliisa

Moikka!

Saan aina mielettömiä päähänpistoja ja nyt viimeisin on maton teko! Ja siis minulla ei ole mitään hajua mirten sen voisi tehdä, vaan aina haluan kokeilla jotain uutta.

No nyt on se etten halua tehdä mitään "räsymattoa" eli ei kangaspuilla. Pystyyköhän sit millään muulla tavalla edes itse tekemään mattoa? Olen jo keksinyt kivan kuvionkin mattoon, ja enää siis puuttuu tiedot ja ohjeet miten sellaisen voi tehdä....

Onko täällä ketään joka on itsekkin tehnyt mattoja muulla keinolla ja muuten joka tietäis jonku sivun millä ois ohjeita tms. Yritin itse jo googlettaa heikoilla tuloksilla.

(ps. ois muuten kiva jos tänne keskusteluunkin saisi lisättyä esim kuvia omista askarteluista ja käsitöistä)

6

3210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teoreetikko

      Yksi vaihtoehto on virkata matto matonkuteista. Jos käytät kirjovirkkausta, saat mattoon juuri sellaisen kuvion kuin haluan (ainakin neliskanttiseen mattoon).
      Tässä vinkkejä pyöreään mattoon: http://www.tkukoulu.fi/~amjarvi/ekotoita/virkattumatto.htm

      Toinen klassikkotapa on palmikoida matonkudetta ihan tavalliselle letille, joka sitten ommellaan ympyräksi tai soikioksi. Netistä löytyi ihan suomenkielinen videoohjekin! http://oppiminen.yle.fi/artikkeli?id=5283

      Kovasti kuviollisen maton voisi tehdä räsyvirkkaustekniikalla verkkopohjaan: http://www.kaspaikka.fi/ryijy/rasytekniikka/index.html


      Onnea projektiin!

      • sipu334

        ryijytekniikalla paksulla villalangalla voi tehdä verkkopohjaan kuviollisen maton:)


    • Matto_N-mä haluun

      Minäkin olisin kiinnostunut maton tekemisestä tuota yhtä sivua koneeni ei vain anna avata ja kovasti harmittaa, koska en milään tiedä onko siellä jokin hyvä ohje, mutta toivoisin lisää linkkejä ja vinkkejä ;)

    • koukuttaja

      Koukkua raitoja ja ompele ne yhteen. Voisi olla tosi siisti narusta tehtynä. Virkkaamallakin saa hienoa jälkeä.

    • virkaten

      http://aikaontaikaa.blogspot.com/2010/07/juhannusruusumatto-ohje.html
      http://eenuca.blogspot.com/2010/07/kukkamaton-resepti.html
      http://www.kaspaikka.fi/koti/amjarvi/ekotoita/virkattumatto.htm
      http://puikkohukassa.blogspot.com/2011/01/virkattu-matto.html

      Kylppärin pikku-maton halkaisija 50 cm
      Lanka Jive 210 g
      Koukku 3½

      Matosta tuli yllättävän paksu (n.1 cm), vaikka virkkasin tavallisia pylväitä ja yksinkertaisella langalla. Siis suorastaan käyttökelpoinen :).
      http://foorumi.ihanitse.com/viewtopic.php?f=73&t=1097

      Hilpeetä
      http://www.sivistys.net/sivisty_/viikonlopun_kirja/intohimoksi_kierratys.html
      mm paalinarumatto jne
      Katso englanninkielestä käännetyt tulokset haulle:
      paalinaru matto (carpet twine)

      http://www.pirkka.fi/albumit/70940-muovipusseista-matto
      http://www.hs.fi/artikkeli/Kestävä pestävä matto muovikasseista/1135256007227

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2628
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      203
      1658
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1600
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1461
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1222
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1005
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      969
    8. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      867
    9. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      63
      849
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      835
    Aihe