Presidentti sanoi:
"Väkivallan tekijä on aina yksin vastuussa teoistaan."
Samaa korosti koko väkivaltaseminaari tällä viikolla ja siitä pidetään lujasti kiinni kaikkialla.
Tämän logiikan perusteella esim. maailmansotien, kuten muidenkin sotien ainoat syylliset, jotka ovat yksin vastuussa väkivaltaan, ovat ne etulinjan miehet, jotka silmittömästi tappavat toisiaan, molemmin puolin rintamaa. Sotaveteraanit on saatava vastuuseen teoistaan. Kaikki, miljoonien miesten sankarihaudat on täten hävitettävä? Eikö niin? Brebtelje?
Taustalla olevat viskaalit ovat siis täysin syyttömiä ja sivullisia kaikkiin tapahtumiin, eikä kanna mitään vastuuta mistään. Molemmin puolin rintamaa. Näinhän tuossa viskaalit sanoi? Vai mitä ne sanoi?
Ainakin sama logiikka toimii suvereenisti kaikissa koulu- ostoskeskus- perheväkivalta- yms. tapauksissa, koska yhdessäkään niistä ei koskaan edes kysytä, MIKSI väkivallan tekijästä on TULLUT sellainen?
Meneekö esim. naiset asumaan yhteen tällaisien psykojen kanssa?
Tekeekö 'kolulusurmaajat' tekonsa ilman mitään syytä? Nehän ovat psykoja?
Yksikään viskaali ei vahingossakaan kysy, miten niistä TULI sellaisia.
Poliisilaki Tu 501 1§ sanoo, että näitä pitäisi ESTÄÄ ENNALTA.
Olisiko sellaisen estänyt joku hirveä rangaistus? Sitähän on aikoinaan vaadittu mm. väkivaltaisille aviomiehille. On vain jätetty sanomatta, moniko muijansa ja muidenkin tappaja on tappanut myös itsensä.
Vihtori Pönttö on niin pönttö, että ei oikein tiedä sen ankarampaa rangaistusta.
Peseeköhän viskaalit omaa naamaansa? Ihmettelee:
Vihtori Pönttö HPTM
Sodat veteraanien syy??
vihtori.pontto
2
395
Vastaukset
- -R-
Jos kävelet haukkuvan koiran ohitse, niin menetkö kontillesi ja alat vaahto suussa räkyttää takaisin. Koira on koira, ei se siitä ihmiseksi haukkumalla muutu. Kävele ohitse piittaamatta.
Suosittelen samaa suhtautumista entisten Stasi-agenttien aivopieruihin. Ei ne sivistyneen ihmisen kommenttien arvoisia ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst20914155Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i555717Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58694953Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2853895PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1153620Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1343602Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.852140Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis171477Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1581271Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3001195