Koiran Pskaa ja kusta on nurkat täynnä ! TÄYNNÄ !!
Koiran omistamiseen tarvitaan "koira-ajokortti".
--- jonka saamiseksi täytyy koira-ihmisen oppia siisteyttä ja muiden ihmisten kunnioitusta.
- nyt on typerillä ihmisillä koiria ja paskaa siten kaikkialla, oikein kasapäin !
- ne ei kehtaa viedä koiraa kauas ja siksi paskannuttavat kulkuväylille, se on saastaista ja inhottavaa.
- kevääällä taas vatsatautiepidemiassa ihmetellään, mistää on tullut taudit !!!
Koira-Kehitysmaa -LPR
Koiran omistamiseen tarvitaan "koira-ajokortti".
--- jonka saamiseksi täytyy koira-ihmisen oppia siisteyttä ja muiden ihmisten kunnioitusta.
- nyt on typerillä ihmisillä koiria ja paskaa siten kaikkialla, oikein kasapäin !
- ne ei kehtaa viedä koiraa kauas ja siksi paskannuttavat kulkuväylille, se on saastaista ja inhottavaa.
- kevääällä taas vatsatautiepidemiassa ihmetellään, mistää on tullut taudit !!!
Koira-Kehitysmaa -LPR
Vastaukset 45
Vanhimmat
on tuota ollut ihmisen paskaakin rappukäytävässä,kysyn milloin ihminen oppii siistiksi,typerät ihmiset paskoo käytävillä,sikoja helkkarinmoisia siikoja,,,yök yök yök
Kyllähän se aikas harvinaista kuitenkin on tuo ihmispaska rappukäytävässä. Mutta koiranpaskaa on todella joka helkkarin paikassa. Jopa ihan keskellä jalkakäytäviäkin.
Itselläni myös on koira, mutta se ei edes tee jalkakäytäville, eikä yleensäkään tielle, eikä penkkoihin. Se on pennusta asti opetettu, että tarpeet tehdään metsänpuolelle, molemmat tarpeet.
No, kaikilla ei ole sitä metsikköä lähellä, mutta silloin on ehdottomasti korjattava ne pökäleet pois .
Miksi ihmeessä se on niin vaikeaa, tästä saarnataan vuodesta vuoteen ja ei hyötyä, aina vaan sitä paskaa on tiellä ja kaduilla. Kyllä koiranomistajia sätitään ihan asiasta, turha naputtaa vastaan. Opetelkaa kantamaan vastuunne, kun kerran olette koiran hankkineet.
Kanssasi aivan samaa mieltä koira nainen!!!
Ihan on joidenkin koiranomistajien syy että tämä sama aihe jaksaa puhuttaa vuodesta toiseen...
Ja aloittaja puhuu myös valitettavasti asiaa,jonkunlainen ajokortti tarvittaisiin koiranomistajille.
Kummallista että otetaan koira mutta ei sitä vastuuta siitä.
Ihan kuin ihmiset eivät tajuaisi koiraa ottaessaan että kun sitä syöttää niin se paskoo,jos sitä ei kouluta niin se toimii aika omavaltaisesti,ja jos sitä ei lenkitä se keksii aivan omatoimisesti tekemistä kun turhautuu.
Että voisiko sitä mitenkään miettiä ensin että mistä nämä aiheet oikein syntyy,tuskin niitä tuulesta temmataan..
Ja ihan turha on huudella mistään ihmisenpa*kasta,jokainen voi ottaa vastuun itsestään ja katsoa mihin sontii.Siitä koirasta sen vastuun ottaa se ihminen kenen koira on.Ja se ei sitä paitsi ollut tässä viestiketjussa aiheena...
ollaan..meidän koirat on myös pennusta asti opetettu menemään metsään tarpeilleen ja osaavat sinne itse mennäkin ilman erillistä käskyä..harmittaa kun itse huolehtii ettei koirien kakat ole keskellä tietä tai yleensäkään tiellä ni sit on niitä sankareita jotka antavat koiriensa paskoa keskelle kulkuväyliä jatkuvasti..
Mitenkähän saisimme koulittua nuo kaikki koiranomistajat toimimaan samoin? Ei kai mitenkään. Tuosta ihmisen tekeleestä tuossa oli juttua, ja et usko, mutta tänään oli koirieni ns. paskapaikalla metsässä mies paskalla keskellä polkua. Koirat törmäsivät erisuunnasta sinne tarpeelleen ja sitten alkoi hirveä meteli. Mies huusi ja koirat haukkuivat, minä olin polunpäässä metsänlaidassa, enkä voinut olla nauramatta tilanteelle.
Taisi siltä ihmisraukalta mennä kasat housuun, kun äkkiä vetäisi housut ylös ja kahlasi hangen läpi pois sieltä.
Kai se pelästyi koiria ja koirat sitä huutoa, loppu hyvin, kaikki hyvin, kukaan ei yrittänytkään purra ketään ja eiköhän nuo tarpeetkin tullu jikaiselta tehtyä sinne.
Nyt taisit satuilla koko jutun? Näillä pakkasilla ei edes pultsarit tee tarpeitaan metsään vaan käyvät vaikka markettien vessoissa.
Siellä se pötkön osa on edelleen, voit suorittaa analyysin, mitä on. Täällä on sellainen "maratoonari", ettei niin kylmää ole olemassakaan, ettei hän voi pyllistää tien varteen. Ei ollut eka kerta, häntä on asiasta valistettukin, ettei ole mukavaa, kun penkasta löytyy ihmisen kasoja, papereineen.
Ei siihen tarvi mitään pultsaria hakea, mutta sinulle, tervetuloa katsastamaan, onko satua, vai ei.
Ota rasia mukaan, niin voit viedä labraan tutkittavaksi löydöksesi.
No anna tarkemmat koordinaatit, kenties tulenkin. Mutta ilman rasiaa.
Kivisalmen uimarannantietä n. 30 - 40 m. ja ensimäinen polku vasemmalle metsään. Sitä noin. 20 - 30 m. ja siinä sattuma, siihen kun tälläät nenäs, huomaat, olet löytänyt etsimäsi. Nyt hopi, hopi, tutkimaan, voi olla huomenna lumen peitossa koko polku.
oma koirani ei ilmeisesti edes osaa tehä tarpeitansa jalkakäytävälle tms, ei ole koskaan nimittäin tehnyt.se etsii aina jonkunlaisen pusikon tms minne se tekee kaikki tarpeensa eikä ole edes tarvinnut opettaa, sille on vaan tullut sellainen tapa siitä.
Ja niin, se on ihan todella turhauttavaa kun itse korjaan koirani paskat pois aina, vaikka missä oltaisiin lenkillä paitsi jossain kunnon metsässä ja sitten kuitenkin kun kävelee kotia päin, näkee koiranpaskaa kahden metrin välein ja olen monta kertaa miettinyt että ihan kuin tästä nyt olisi jotain hyötyä, itse korjaat paskaa minkä kerkeet ja muut ihan rennosti jättää ne paskat vaikka keskelle jalkakäytävää, tosi hienoo.
"on tuota ollut ihmisen paskaakin rappukäytävässä,kysyn milloin ihminen oppii siistiksi,typerät ihmiset paskoo käytävillä,sikoja helkkarinmoisia siikoja"
Oletko koira vai ihminen?
Ime Sorsaa!
Eikö ihmisillä ole muuta tekemistä kuin laskea koiranpaskojen määrää kadunvarsilta? Sinä ahdasmielinen tollero hommaa itsellesi omaelämä!! Paska on hyvä lannoite.
Koirallani on enemmän järkeä kuin sinulla, ett näköjään osaa edes kirjoittaa oikein!
Kyllä toden totta järkeä puuttuu tuolta, sekä monelta muulta. Pitäähän sitä yrittää jollain puolustautua, vaikka ei osaisi edes kirjoittaa.
nyhyhyyy
Sitä voi kerätä niillä koirankakkapusseilla ne jätökset talteen ja heittää roskiin. Homma toimii monessa paikassa, täällä ei.
Jos kakki ei kerran häiritse ei oo ees iso homma kerätä ne lemmikin jätökset pois. Näin kun tekisi kaiik koiran omistajat/kävelyttäjät EI OLISI MITÄÄN ONGELMAA.
Jos se paskakasa häiritsee tien laidassa, niin miksi ett itse poista sitä? Ei ole iso vaiva kantaa mukana noita muovipusseja!!
Siulla on just sellanen tyypillinen välinpitämättömän koiranomistajan asenne. "Jos se paskakasa häiritsee... niin miksi ett itse poista sitä"? Siutakin varmasti häiritsee jos näet siellä kaksijalkaisen tekemän kasan, poistatko sie sen itse?
Siulla on sitten niin fiksu koira että se kirjoittaakin oikein, runojako se kenties rustaa?
Oli se paskakasa koiran tai ihmisen se ei minua häiritse sillä silmät ja motoriikka pelaa joten ei tule astuttua paskan päälle. Nämä paskan vihaajat joilla ei toimi kroppa paskan kohdattuaa vaan kaatuu sen päälle, niin ymmärtäähän tuon valituksen. Eli jos ei pysty väistelemään paskakasoja olisi parempi pysytellä kotosella.
sinä Heli T. osaat kirjoittaa oikein, mutta lue kuitenkin tuo kirjoittamasi.
ne joita haittaa kasat niin keräätköön pois, näin se asia selviää!!
Tässä asiassa olen kyllä samaa mieltä...
voisi noi koiran ulkoiluttajat huolehtia lemmikkiensä jätöksistä,
ei ole kiva vetää pulkkaa jalkakäytävällä kun se on hiekotettu mahdollisimman leveästi ja sitten kun sen pulkan sinne jalkakäytävän reunaan lykkäät on se koiran jätöksissä. Voi niitä pieniä lapsi raukkoja kun joutuvat siellä koiran "vessassa" olemaan. Metsässä kun lapset tykkäävät leikkiä ja sieltä kotiin tulevat haisee vaatteen ihan pask...
Koirankakka pusseja koiranomistajille!
sontaperse et osaa muuta kuin kännipäissäsi huutaa ja kuseskella toisten nurkkiin, heitellä/tyhjentää tupakantumpit kaduille heittää kaikki "paska" minkä käsiisi saat tai syöt kaatamalla kaduille, et viitsi huolehtia noppaCorollasi kunnosta joka vuotaa öljyt ja nesteet parkkipaikoille, jätät vuotavat jäteöljy tonkat kerrostalojen talousjätepisteesiinn ja vuotaessaan sitä myöten tuhoaa maaperän ja pohjavedet.
,,,,,,,,,,,,, että vedäppä kuule v***ttu päähäsi ja tukehdu siihen ******************
on niin iso, niin tuo tänne, niin yritetään sovittaa päätä sinne.
huomaa että sinulla ei ole koiraa etkä pärjäisi koiran kanssa hetkeäkään. Koiran voi kyllä viedä kauas lenkille, mutta jostakin syystä vain koira tekee hädän ulkona silloin kun tarvitsee, ei se odota että on sopiva paikka. Ja itse kyllä kerään koiran jätökset jalkakäytäviltä ja kaduilta. Ongelma vain on jos ei muista ottaa pussia mukaan. Ulkona myöskin on ongelma mihin pussin laittaa koska roskiksia ei katujen varsilla ole liikaa, johtuisiko siitä että sinun kaltaisesi idiootit sitten hajottavat tai polttavat ne roskikset. Koiran kusesta on turha valittaa koska viikonloppujen jälkeen ainakin osa keltaisista läikistä lumihangessa on ihmisten.
Paskaa on ja sitä tulee olemaan aina maailmanloppuun saakka! Mutta jostain on tietysti puhuttava.
Isohan tuo ongelma siulla onkin, oikein paljon muistamista jos ei muista ottaa pussia mukaan kun vie koiran ulos. Jos muisti on tuolla asteella niin eipä ole paljon hurraamista...
Kävin erään koira-naisen kotona. Ja Tuli sieltä kiire lähteä pois.
Olot oli kuin navetassa.
Ihminen kun sekaantuu koiriin niin siinä järki menee !
Kannattaa siis seurustella ihmisten kanssa mieluummin.
Paska on pieni ongelma, mutta tuo henkinen puoli ja koiramaisuus ja koira-navetassa eläinten kanssa asuminen ja elämien on vakava ongelma !
On ihan totta, että jotkut urpot eivät korjaa niitä jätöksiä pois keskeltä katuakaan. Mut niin kauan kun ihmiset ite roskaa ja paskoo, ni turha räyhätä koiranpaskasta. Kaikki saatanan perseenpyyhkimispaprut ja nuuskat ja muut roskat heitetään iha minne sattuu, vaik roskis olis metrin päässä. Ja kaupungissa jurripäät kusee liikkeiden ikkunoiden alle, ni morjens. Silti täällä jaksetaan valittaa keltaisesta hangesta.
Vanha, hyvä, ikivihreä aihe. Kun mitään muuta ei keksitä, niin jo vain, silloin joku elämäänsä kyllästynyt kaivaa esiin, ah niin varman koiranpaska keskustelun. Siinä unohtuu kaikki harmit, omat paskaiset nurkat, tekemättömät työt, kaikki. Kyllä tällaisen kuvan saa näistä kommenteista, että tuo koiranpaska on elämässä tärkeintä, on se sitten missä tahansa. Mitäs siitä, jos ihmiset kusee kadulle, kuhan ei vain koirat. Ei muuta, kuin jatkakoot tonkimista.
Yhellä tutulla oli kerran koirapaskaa kengän pohjassa. Silloin tosin oli kesä mutta kuitenkin. Onko muitten tutuille käynyt samallalailla?
Kuinkas tuttavasi toimi? Heittikö kengät roskikseen ja osti uudet, vai suorastaanko putsasi pohjan, ehkä kiroillenkin. Kuulin kerran, kun lapsi oli tallannut lenkkarinsa myös koiranpaskaan, niin äiti mesosi, että olivat uudetkin ja roskiin joutui ne nakkaamaan. Hän ei vaivautunut niitä pesemään, no, jokainen tyylillään.
Meitsin koirat eivät pasko keskelle tietä tai jos näin tekevät, niin siitä ne kyllä kerätään. Yleensä kuitenkin tekevät ns. ei häiritsevään paikkaan, eli johonkin penkalle tai metsään. Kerään kyllä jätökset pois, jos jäävät "häiritsevästi" esille, mutta muuten pidän ihan idioottimaisena tuupata maatuva kamaa muoviseen paskapussiin, joka sitten päätyy sekajätteen mukana kaatopaikalle. Ja jos kerään bioskapussiin, niin jotta siinä olisi mitään järkeä, niin se pitää kantaa kotiin asti ja omaan biojätesäiliöön. Eihän täällä mitään roskiksia tosin olekaan mihin niitä kakkapusseja voisi lenkillä ollessa laittaa, mutta biopusseja niihin ei kannata kyllä laittaa ensinkään, menevät kaatopaikalle ja mikä järki siinä on. Asiaa voisi verrata siihen, että sie käyttäisit lapsellasi maatuvaa kertakäyttövaippaa ja joutuisit vaihtamaan sen jossain kauppakeskuksen vessassa.. Niin kantaisitko mukanasi kotiin ja omaan bioastiaan?
Joten melkein mielummin jätän oman koirani jätökset hajoamaan luontoon, onhan se kaikista järkevin ja ekologisin vaihtoehto. Ei ehkä kaunista, mutta eivät ole myöskään mitkään _maatumattomat_ roskat ja lasinsirpaleet, mitä tienpenkat on vuodesta toiseen ja vuodenajasta toiseen täynnä.
Tosin tähän joku varmaan kommentoi, että nyt ne sitten pilaa pohjaveden ja Saimaan, kun jättää paskat luontoon maatumaan. :) Eikös joku ollut niin huolissaan viime talvena siitä, kun koirat paskoo jäälle, että ihan siitä johtuu että Saimaa on nyt niin huonossa kunnossa. :) Niin, mihis ne kalat kakkaa? ;)
Juu, kyllä ne olivat viime,- ja ovat olleet tänäkin talvena huolissaan jäällä olevista koiranpaskoista. Kyllä mekin koirinemme jäällä paljon liikumme. Jos koira sinne sattuu tekemään kakat, niin en kyllä ota pois niitä.
Nämäkin tekevät metsään, kun metsänreunassa asutaan, niin ensin tarpeet sinne ja sitten lenkille, joko jäälle, tai muualle.
Olen samaa mieltä tuosta pussi jutusta, kyllä se parempi on, että luontoon maatuvat.
Kulkureiteiltä tietysti pitää ottaa pois. Mutta, kun on myös ihmisiä, jotka pyllistävät pyörätien penkkaan ja jopa jättävät kasansa siihen, ryökäleet. Sekin on nähty useampaan kertaan. Tänään viimeksi. Nyt oli tosin koirapolulla, vähän kauempana pyörätiestä, hän varmasti muistaa jonkun aikaa tuon pyllistyksen, kun pelästyi koiria ja koirat häntä. Kai se parempi on siellä, kuin housuissa.
Tyhmä!!!
"se on saastaista ja inhottavaa" . Taijat olla pumpulissa kasvanut nössö-pössö.
Koirat on perseestä ja niiden omistajat syvältä perseestä. Tämä on totuus!
Onpa teillä immeisillä isot huolen aiheet, huh huh. Miettikää mieluummin vaikka työttömyyslukuja ja leipäjonoja.
on sieltä kanaalin toiselta puolelta molemmat.
Koirat ovat fiksuja kotieläimiä, mutta monet koiran omistajat eivät ole älykkyydeltään edes omistamansa koiran tasolla.
kerään koirani paskat siinä vaiheessa, kun kissojen omistajat alkavat myös kerätä kattiensa jätökset pois.
ei ole todellakaan koirat ainoita jotka tonne ulos paskantaa. Olen nähnyt ihan omin silmin kun eräs mies, joka ei edes näyttänyt pulsulta ainakaan vaatteiden perusteella, oli paskalla yhtenä aamuna keskustassa, eikä edes välittänyt kun kävelin ohi. sitten vaan sanomalehti kouraan ja eiku pyyhkimään. tai ei se varmaan sitä alkanut lukemaankaan, en kyllä jäänyt kauheasti tarkkailemaankaan tilannetta.
eikä ollut eka kerta kun näen jonkun ihmisen paskalla yleisellä paikalla.
ja mikä helvetti on koira-ajokortti?? hienoja ideoita, ei voi muuta sanoa..
Se olisi todistus kurssista, joka olisi pakollinen kaikille, jotka aikovat hankkia koiran. Eli, ihmisille opetettaisi ihan konkreettisesti, mikä on koira ja mitä sen omistaminen velvoittaa ihmisen tekemään koiran eteen.
Moni ottaa päähänpistosta koiran, eikä ole hajuakaan, miten sitä hoidetaan, ruokitaan, koulutetaan, saatikka mihin kaikkeen sitoo itsensä ja mitä tuo kaikki tulee maksamaan, siis muuta, kuin pennun hinta.
Sitten kun olisi läpäissyt hyväksyttävästi kurssin, saisi tuon ns. koira-ajokortin. Sen jälkeen voisi hankkia sen koiran. Systeemi olisi todella tervetullut.
joillekkin ihmisille tuo olisikin ehkä ihan hyvä, sellaisille joilla ei riitä tarpeeksi älliä itellään ottaa selvää, mitä se koiran omistaminen oikeasti on eikä muutenkaan minkäänlaista järkeä siinä mitä sen koiran kanssa pitäisi tehdä.