Tuttavalla alkoi hammasta vihlomaan Egyptissä ja hän kysyi hotellista neuvoa länsimaiselle hammaslääkärille. Hän antoi osoitteen taksikuskille ja taksi vei tuttavan hammaslekuriin.
Hammaslääkäri tutki vihlovaa hammasta ja veti sen pois.
Suomessa reikä olisi paikattu, mutta nyt keinohampaan asentaminen maksaakin pari tonnia!
Vakuutusyhtiö korvasi egyptiläisen hammaslääkärin veloittaman maksun 8 €, ei muuta.
Eli ottakaa niitä tilapäisiä "purkkapaikkoja" mukaan ko. kohteeseen.
Hammaslääkäri tutki vihlovaa hammasta ja veti sen pois.
Suomessa reikä olisi paikattu, mutta nyt keinohampaan asentaminen maksaakin pari tonnia!
Vakuutusyhtiö korvasi egyptiläisen hammaslääkärin veloittaman maksun 8 €, ei muuta.
Eli ottakaa niitä tilapäisiä "purkkapaikkoja" mukaan ko. kohteeseen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Siellä maassa varmaan katkaistaan jalkakin, jos luu murtuu. Sahalla vaan pois. Mistä sitä rikkinäisiä osia mukanaan kantamaan ?
Mä ihmettelen, että kuka menee egyptiin. Onhan se tietenkin köyhälle lämpöä ja joillekin hengenlähtöä.
Muistakaa sitten potkaista ja lujaa, kun alkavat ahdistelemaan.
Silloin on syytä olla väkivaltainen.
... esim vakuutusyhtion (Pohjola/Eurooppalainen) suositelemaan NILE HOSPITAL'in Denist Departmentiin (hammaslaakari-osastolle) ?
Olin muutama paiva siten, jossa mm. Dr. Ahmed on sairaalan erikoistunut spesialisti !
Sairaala myos laskuttaa suoraan vakuutusyhtiota, kun ilmoittaa sairaalan vakuutuksia kasitelevalle osastolle, mika vakuutusyhtio Suomessa on kysymyksessa !
Minulla oli Dines Club/Eurooppalainen ja hyvin toimi laskutus suoraan ...
Voisi ottaa oman vakuutusyhtionsa suosittelemat laakarit, hospitaalit selville ennen matkaa! ennenkuin kysya joltain taxikuskilta!
Sanoisin, etta "tyhmyydesta sakotetaan" ?
JA mixi antoi vedattaa hampaansa pois? Varmaankin niin jo huonossa kunnossa, ettei mitaan ollut enaa tehtavissa?
Nile Sairaalan Spesialisti olisi tehnyt ihmeita, kun on viimeisin tekniikka kaytossa - enemman kuin Suomessa tiedetaankaan - kuten totesin!
Vihlonta kertoo, että hampaan hermot ovat kunnossa. Jomottava hammas voi olla poistokunnossa, mutta yleensä siihen riittää juurihoito.
Paska mäihä avauksen turistilla.
Menkää Thaimaahan, jos haluatte hampaat edullisesti kuntoon.