ääni epäsynkassa yle-hd lähetyksissä

J

Mulla on uusi Philips 22pfl full hd jossa welhon kortti ja moduuli lainassa. Ylen HD Vancouver lähetyksissä on hieno kuva , mutta ääni on ikävästi muutaman freimin epäsynkassa. Ei siis paljon mutta sen että häiritsee katselua. Yritän selvittää onko vika Philipsissä, Ylessä vaiko Welhossa? Eli kertokaa onko samanlaista vikaa havaittu, tai jos toimii niin kertokaa siitäkin niin saan syylisen selville.
t J

4

1631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lähetys, joten...

      Synkka saattaa vaihdella päivittäin eikä siitä kannata kauheasti murehtia. Ainakin alussa oli virhettä enemmän kuin muutama freimi, mutta senhän huomaa vain silloin tällöin. Virhettä saattaa olla jo siirtoyhteydelläkin, joten tätä sattuu;) Syyllisiä on todennäköisesti useampia, sillä sinä näet/kuulet virheiden kokonaissumman...

      Mites ajastukset Nelonen HD:llä ja Suomi TV HD:llä. Jos siellä ajastus on kunnossa, niin unohda YLE HD:n ajastusvirheet. Reilun viikon kuluttuahan se on jo historiaa. Jos ääni tulee ennen kuvaa, niin 40 ms virhe alkaa jo näkyä. Jos kuva tulee ensin, niin virhettä saa olla 60-70 ms ennen kuin se näkyy.

      Oman virheensä aiheuttaa LCD:n ja kotiteatterin ajastus. Kuvaa käpistellään sen verran pitkään, että ääni saattaa ehtiä optiseen kuituun etuajassa. Onneksi vahvistimissa on mahdollisuus viivästää ääntä sen verran, että häiritsevin ajastusvirhe saadaan poistettua.

      • J

        En huomaa nelosen HD kuvassa samanlaista virhettä, mutta en kyllä ole paljon sitä seurannutkaan. Äänen tasossa on kyllä välillä ollut iso ero Yle HD ja SD välillä. Eli HD ääni on tullut reilusti kovempaa. Juuri tällä hetkellä tulee kyllä suunilleen samalla tasolla.


      • lähetys, joten...
        J kirjoitti:

        En huomaa nelosen HD kuvassa samanlaista virhettä, mutta en kyllä ole paljon sitä seurannutkaan. Äänen tasossa on kyllä välillä ollut iso ero Yle HD ja SD välillä. Eli HD ääni on tullut reilusti kovempaa. Juuri tällä hetkellä tulee kyllä suunilleen samalla tasolla.

        En usko, että YLE HD:tä tarkkaillaan erikseen, koska se ei ole virallinen ohjelmakanava, vaan se on tavallaan vain TV2 -kanavan sivutuote. Näin ollen saattaa lähetyspaikasta riippuen SD- ja HD-kanavien välillä olla tasoeroja. Digitaalisella äänellä yliohjautuminen on ongelma: Analogisella systeemillä ääni vain säröytyy, mutta digitaalisella se leikkautuu suoraan, kun kaikki äänitasoa kuvaavat bitit ovatkin pelkkiä ykkösiä. Äänen tarkkailussa täytyy siten pitää pientä pelivaraa mahdollisia tasoylityksiä varten, oletan?

        Tutustu myös seuraaviin keskusteluketjuihin:
        http://blogit.yle.fi/avoin-yle/milloin-yle-aloittaa-hd-lahetykset
        http://www.dvdplaza.fi/forums/showthread.php?t=80215


    • Anonyymi

      Entäs jos naisen ääni lukee kaikki käännöstekstit?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      42
      3057
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      45
      2877
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      50
      2495
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      47
      2317
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      30
      2081
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1840
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1759
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      38
      1600
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      46
      1525
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1361
    Aihe