fiat 80-90 nostolaite

tupla10

Millainen mahtaa olla vika 80-90 fiiatin nostolaitteessa, kun nostovarret laskee raskaalla taakalla suht nopeasti? Eli nostolaite joutuu korjaamaan korkeutta usein.
Fiiatin nostolaitehan ei juuri laske omia aikojaan raskaallakaan taakalla.
Onko nostolaitekannen alla jokin palloventtiili joka voi vuotaa? Vai onko pääsylinterin tiivisteet sököt? Voiko joku O-rengas aiheuttaa ton laskemisen?

7

3288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4x4 Fiat

      Taitaapa olla nostolaitesylinterin tiivisteet loppu. Tuolta löytyy kuvat tiivisteistä -> http://www.ikh.fi/~ikh/ikh2007/layout/dokumentit/1265176664-C1.pdf
      Ei ole montaa rinkulaa, eikä kyllä maksakaan juuri mitään. Vanhempiin mallaihin pystyi muistaakseni vaihtamaan kun irroittaa työntövarrenkorvakon päällä olevan suorakaiteen muotoisen luukun pois. Sylinteri on sen takana. Eikä se ole koko nostolaitekansikaan kovin vaikea irroittaa, muutama letku, vaijeri ja pultti irti ja nostaa koko paketin pois. Edes öljyjä ei tarvitse laskea.

      • tupla10

        Pystyykö vian paikallistamaan jos sulkee laskunopeuden säätö venttiilin?


      • 4x4 Fiat
        tupla10 kirjoitti:

        Pystyykö vian paikallistamaan jos sulkee laskunopeuden säätö venttiilin?

        Tietysti jos nostolaite laskee silloinkin yhtä nopeasti, se viittaa sylinterin tiivisteisiin. Minulla oli ne tiivisteet ihan loppu, mutta kyllä sillä silti ajamaan pystyi.


      • 4x4 Fiat
        tupla10 kirjoitti:

        Pystyykö vian paikallistamaan jos sulkee laskunopeuden säätö venttiilin?

        Tuli mieleen että juuri se laskeutumisnopeuden säätö aiheuttaa nostolaitteen nykimistä toisessa ääriasennossaan. Kokeile sen säätöjä, ellet ehtinyt jo purkaa koko laitetta;)


      • tupla10
        4x4 Fiat kirjoitti:

        Tuli mieleen että juuri se laskeutumisnopeuden säätö aiheuttaa nostolaitteen nykimistä toisessa ääriasennossaan. Kokeile sen säätöjä, ellet ehtinyt jo purkaa koko laitetta;)

        Saan traktorin ensi viikolla, jolloin pääsen perehtymään tarkemmin.


      • Pyöränpyörittäjä
        tupla10 kirjoitti:

        Saan traktorin ensi viikolla, jolloin pääsen perehtymään tarkemmin.

        www.kpketola.fi/fi/uutiset.html?id=8

        Työntötankosylintereitä ja kallistussylintereitä näköjään myynnissä..


    • Anonyymi

      Mistä lisätään öljyä nostolaitteeseen ja onko siinä mitään tikkua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      146
      3153
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      9
      1753
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1394
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1211
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1181
    6. 37
      1061
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      134
      994
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      928
    Aihe