Terve,
Talopaketti on kohtapuolin tulossa ja pitäisi aloittaa työt 1,5 krs. talon kanssa yläpohjan eristämisellä.
Tuosta välipohjasta sen verran että harvalaudoituksen ja väliseinärunkojen asennuksen jälkeen kannattaako asentaa lattiakyprocit vai laittaa yläkautta iv-putket,sähköjohdot yms. ennen lattian levyttämistä. Yläkertaan tulee sähköpatterit.
t jussi
Talopaketti on kohtapuolin tulossa ja pitäisi aloittaa työt 1,5 krs. talon kanssa yläpohjan eristämisellä.
Tuosta välipohjasta sen verran että harvalaudoituksen ja väliseinärunkojen asennuksen jälkeen kannattaako asentaa lattiakyprocit vai laittaa yläkautta iv-putket,sähköjohdot yms. ennen lattian levyttämistä. Yläkertaan tulee sähköpatterit.
t jussi
Vastaukset 5
Vanhimmat
1. Alakertaan "villalaudat"
2. Alakertaan väliseinärungot
3. Sähköt& ilmastointi& vesi& viemäriputket väli- ja yläpohjaan
4. Takan hormi& antenni& tuuletusaukot yläpohjaan.
5. Kipsilevyt yläkerran lattiaan
6. Yläpohjan eristys& höyrynsulkumuovi& "villalaudat"
7. Yläkerran väliseinät
jne jne
vastaavalle mestarille joka on pakollinen tälläisilla työmailla. Kyllä vastaavalle mestarille kuuluu työn opastus tapauksissa, joissa ei ammattilainen rakentaja hoitaa työn tekemisen itse. Itse en ottaisi kovin helpolla/halvalla tällaista työmaata hoidettavaksi, sillä käyntikertojen määrä tällaisessa kohteessa on jokapäiväistä. Siis käänny vastaavan puoleen ja käytä maksamaasi miestä kun tarvitset ammattineuvoja.
tarkoitus testata vastaavan mestarin tietämystä. Olen toiminut monessa rakennuksessa vastaavana ja aina on sama toimintakaava.
En ymmärrä mikä on henkilön tarkoitus, ensin hän tinkii hinnasta ja sitten seuraa epäilys vaihe. Eikö kannattaisi palkata niin kallis mestari, että varmasti luottaa siihen.
Rakennuttajalla on seuraavaksi kova tarve esiintyä tietävää ja ehkä hän siksi kyselee täällä sellaisia asioita, jotka hän saisi multakin kysymällä.
Rakennuttaja aiheuttaa itselleen tolla toiminnalla vaikeuksia, hänen puheistaan saa sellaisen käsityksen, että hän tietää asiat ja minä jätän kertomatta itsestäänselvyyksiä.
Myöhemmin ilmenee, että eihän hän tiennytkään asiaa, eihän täällä pysty kouluttamaan ketään rakentajaksi.
Tosi on, että minä olen vastannut täällä joihinkin kysymyksiin ja rakentaja on selittänyt myöhemmin samat asiat kaikuna, hän ei vain tiennyt, että käymme molemmat keskustelupalstalla.
joku identiteetikriisi??
pakinpohjalle??