mikä mahtaa olla vikana kun puhallin toimii kunnolla ja puhaltaa
ja tulee lämmintä ja joka reijästä,mutta kun auton moottorilämpö
on noussut normaaliksi alkaa ikkunat huurtua?? auto on seissyt
muutaman vuoden ja onko jotain kierto juttua eli voiko
toi sama ilma kiertää auton sisällä,olen ottanut hattuhyllynkin pois
mutta tuloksetta.
Renault 19 ikkunat huurussa
3
506
Vastaukset 3
- gt532
Itellä oli samanlainen ongelma vanhalla pösöllä aikoinaan.
Se valutti jäähytinnestettä kuskin lattialle ja siitä sitten "höyrysty" ja laitto huuruun.
Eli jos siellä jotain nestemmäistä pääsee kiertoon, voi olla jossain piilossakin, niin siitä ainakin
voisi tollanen johtua. Saman ilmankin saa autossa varmaan kiertämään? Aika monessa autossahan
sen voi säätää?- ulkoilma,
jos sisäilmankierto päällä niin sitte ainakin löy lasit huuruun.
- Nesteen väri
Jos auton seisoessa useamman vuoden ja lämmityslaitteen läpät ovat olleet sisäilmankiertoasennossa, niin ne ovat saattaneet juuttua sisäilmankiertoasentoon. Tosin en edes tiedä että onko siinä sisäilmankirtomahdollisuutta.
Jäähdytysnesteen määrää kannattaa tarkkailla - jos vuotoa on kanavaan niin silloin ikkunat hiostuu siitä syystä. Lämmityslaitteen nestevuoto ohjautuu monissa tapauksissa samaan kanavaan kuin ilmanotosta sisään tuleva sadevesi ja sulamisvedet. Voitkin tutkia vuodon mahdollisuutta seuraamalla poistoputkesta tulevan nesteen väriä - jos kirkasta niin silloin on sade- sulamis- tai ilmastoinnin kondensiovettä ja värillinen on jäähdytysnestettä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 861426
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä371115Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk21891Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita154735Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13710- 46669
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja196664Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13647- 33570
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39558