kokemuksia Santa Mariasta

kokemus1

Terveiset Kap Verden Santa Mariasta. Tulimme 10.2. takaisin, hotellimme oli Djazal. Sää oli aurinkoinen ja tuulinen, lämpötila hotellin mittarin mukaan 32 päivällä ja n 20 yöllä. Onneksi tuuli, muuten olisi ollut liian kuuma. Mitään pitkähihaista/lahkeista emme tarvinneet viikon aikana. Hotelli oli siisti ja hotellin henkilökunta ystävällistä. Otimme varatessa All Incuciven, joka kannatti. Ruoka oli hyvää ja sitä oli tarjolla "aina". Lounalla ja päivällisellä oli salaattipöytä, lämpimänä muutamaa eri pastaa, keittoa, lihaa, kalaa ja kasvista. Hedelmiä ja jälkiruokia useampia- todella hyvää. Juomat sai noutaa avoimena olevasta ravintolasta ja vetää kännit jos niin halusi (kukaan ei tainnut niin tehdä). Saari ei tarjoa nähtävyyksiä, mutta ranta ja lämpö onkin asioita joita tämä saari tarjoaa. Kävimme suolalammella kellumassa, menimme taksilla-hieno kokemus. Kävimme myös Finnmatkojen retkellä katamaraani puhjehduksella- hienosti toimi sekin matka. Paikalliset ovat mukavaa porukkaa. Katukauppiaat ovat oma lukunsa, minne menitkin joku kävelee vierellä ja yrittää saada ostamaan jotain (koriste-esineitä tai turisti t-paitoja. Ihan rantaviivalla saa kuitenkin kävellä rauhassa, upottaa varpaat hiekkaan ja antaa lämpimän meriveden huuhdella jalkoja. Saarella käy eurot että escudot. Mihinkään ei tarvitse olla escudoja, saat niitä takaisin, ehkä. Ostoksia ei kannata haavella tekevänsä. Kaupoissa on säilykepurkkeja ja pakasteessa kanaa. Muutamia poikkeuksia on tietysti. Ravintoloissa emme oikeastaan käyneet muuta kuin juomassa kävelyretkillä jotain. Juomat n puoleen hintaan suomeen verrattuna. Viikon loma riitti hyvin tälle saarelle, Finnmatkoilla kaikki palvelut pelasi vaikka epäonnea olikin tulomatkalla. Suosittelen matkaa jos haluaa rentoutua tai harrastaa vesiliitovarjon tms kanssa lomaa.

3

1549

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • satunnainen matkaili

      Me olimme lokakuussa ja hotellimme oli Belorizonte. Emme ottaneet hotellista muuta kuin aamupalan, mikä oli todella mahtava, viikon aikana ei kaikkia lajeja ennättänyt oikein kunnolla maistaa...Kävimme joka ilta eri paikoissa ruokailemassa ja nimenomaan etsimme paikkoja , joita ei ensimmäiseksi suositella. Olimme useana iltana lähes ainoat asiakkaat ja saimme erittäin hyvää palvelua ja loistavaa ruokaa. Viimeisenä iltana oli vaikea valita ravintola kun päätimme mennä silloin johonkin, missä olemme aiemminkin syöneet, homma meni arpomiseksi :)
      Senegalilaiskauppiaiden kanssa selvisi hyvin määrätietoisella mutta kohteliaalla keskustelulla.
      Lokakuun sää oli kuuma mutta leppoisan tuulen vilvoittama. Olisiko ilman kosteus syynä, ettei hiekka tuulessa kuitenkaan lentänyt esim. Kanarian tapaan. Koko viikon aina meillä oli käytössä ainoastaan shortsit ja hihattomat paidat tms. Uikkari ja suuri huivi hametta korvaamaan oli hyvä valinta. Pitkiä kamppeita ei matkalaukusta edes otettu pois.
      Kaikin puolin onnistunut loma, me emme diskoja emmekä ostoskeskuksia kaipailleet.
      Varvassandaalit ostettiin sieltä kun hyväksi havaittiin.
      Apteekki löytyi kun rakkolaastareita tarvittiin, paikallisilla ei paljon muita jalkineita näkynytkään. Seuraavalle reissulle otan mukaan myös rakkolaastarit.
      Aurinkovoiteet näyttivät olevan hinnakkaita, eli kannattaa ottaa mukaan jo täältä.
      Sal oli siis erittäin onnistunut kohde!

      • essi 1

        Minkälainen ruoan hintataso on ravintoloissa? Mietinnässä on, otettaisiinko All Inclusive vai käytäisiinkö eri ravintoloissa syömässä.


      • espargos
        essi 1 kirjoitti:

        Minkälainen ruoan hintataso on ravintoloissa? Mietinnässä on, otettaisiinko All Inclusive vai käytäisiinkö eri ravintoloissa syömässä.

        Grillattua tonnikalaa söin toisenviikon (8,5€),Americanossa on tuoretta muissa pakastettua.Lopster oli
        noin 50€ kilo. Isoja rapuja nautittiin myös (12€), kuivahkoja olivat.Piraten lähellä olevassa ravintolassa oli myös delfiiniä (14€).Perheen mielestä parasta olivat italialaisten pitzat (5,5-9€).Liharuuat jäivät lautaselle.
        Ensinmäisinä päivinä kannattaa vaihtaa eurot eskuudoiksi (kerroin 1.1 ja komissio 5€)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      76
      1245
    2. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1175
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      82
      1167
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      975
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      7
      948
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      60
      864
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      78
      781
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      692
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      662
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      642
    11. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      145
      568
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      90
      550
    13. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      547
    14. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      527
    15. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      11
      510
    16. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      36
      505
    17. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      45
      495
    18. 44
      488
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      86
      472
    20. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      19
      466
    Aihe