kokemuksia Santa Mariasta

kokemus1

Terveiset Kap Verden Santa Mariasta. Tulimme 10.2. takaisin, hotellimme oli Djazal. Sää oli aurinkoinen ja tuulinen, lämpötila hotellin mittarin mukaan 32 päivällä ja n 20 yöllä. Onneksi tuuli, muuten olisi ollut liian kuuma. Mitään pitkähihaista/lahkeista emme tarvinneet viikon aikana. Hotelli oli siisti ja hotellin henkilökunta ystävällistä. Otimme varatessa All Incuciven, joka kannatti. Ruoka oli hyvää ja sitä oli tarjolla "aina". Lounalla ja päivällisellä oli salaattipöytä, lämpimänä muutamaa eri pastaa, keittoa, lihaa, kalaa ja kasvista. Hedelmiä ja jälkiruokia useampia- todella hyvää. Juomat sai noutaa avoimena olevasta ravintolasta ja vetää kännit jos niin halusi (kukaan ei tainnut niin tehdä). Saari ei tarjoa nähtävyyksiä, mutta ranta ja lämpö onkin asioita joita tämä saari tarjoaa. Kävimme suolalammella kellumassa, menimme taksilla-hieno kokemus. Kävimme myös Finnmatkojen retkellä katamaraani puhjehduksella- hienosti toimi sekin matka. Paikalliset ovat mukavaa porukkaa. Katukauppiaat ovat oma lukunsa, minne menitkin joku kävelee vierellä ja yrittää saada ostamaan jotain (koriste-esineitä tai turisti t-paitoja. Ihan rantaviivalla saa kuitenkin kävellä rauhassa, upottaa varpaat hiekkaan ja antaa lämpimän meriveden huuhdella jalkoja. Saarella käy eurot että escudot. Mihinkään ei tarvitse olla escudoja, saat niitä takaisin, ehkä. Ostoksia ei kannata haavella tekevänsä. Kaupoissa on säilykepurkkeja ja pakasteessa kanaa. Muutamia poikkeuksia on tietysti. Ravintoloissa emme oikeastaan käyneet muuta kuin juomassa kävelyretkillä jotain. Juomat n puoleen hintaan suomeen verrattuna. Viikon loma riitti hyvin tälle saarelle, Finnmatkoilla kaikki palvelut pelasi vaikka epäonnea olikin tulomatkalla. Suosittelen matkaa jos haluaa rentoutua tai harrastaa vesiliitovarjon tms kanssa lomaa.

3

1549

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • satunnainen matkaili

      Me olimme lokakuussa ja hotellimme oli Belorizonte. Emme ottaneet hotellista muuta kuin aamupalan, mikä oli todella mahtava, viikon aikana ei kaikkia lajeja ennättänyt oikein kunnolla maistaa...Kävimme joka ilta eri paikoissa ruokailemassa ja nimenomaan etsimme paikkoja , joita ei ensimmäiseksi suositella. Olimme useana iltana lähes ainoat asiakkaat ja saimme erittäin hyvää palvelua ja loistavaa ruokaa. Viimeisenä iltana oli vaikea valita ravintola kun päätimme mennä silloin johonkin, missä olemme aiemminkin syöneet, homma meni arpomiseksi :)
      Senegalilaiskauppiaiden kanssa selvisi hyvin määrätietoisella mutta kohteliaalla keskustelulla.
      Lokakuun sää oli kuuma mutta leppoisan tuulen vilvoittama. Olisiko ilman kosteus syynä, ettei hiekka tuulessa kuitenkaan lentänyt esim. Kanarian tapaan. Koko viikon aina meillä oli käytössä ainoastaan shortsit ja hihattomat paidat tms. Uikkari ja suuri huivi hametta korvaamaan oli hyvä valinta. Pitkiä kamppeita ei matkalaukusta edes otettu pois.
      Kaikin puolin onnistunut loma, me emme diskoja emmekä ostoskeskuksia kaipailleet.
      Varvassandaalit ostettiin sieltä kun hyväksi havaittiin.
      Apteekki löytyi kun rakkolaastareita tarvittiin, paikallisilla ei paljon muita jalkineita näkynytkään. Seuraavalle reissulle otan mukaan myös rakkolaastarit.
      Aurinkovoiteet näyttivät olevan hinnakkaita, eli kannattaa ottaa mukaan jo täältä.
      Sal oli siis erittäin onnistunut kohde!

      • essi 1

        Minkälainen ruoan hintataso on ravintoloissa? Mietinnässä on, otettaisiinko All Inclusive vai käytäisiinkö eri ravintoloissa syömässä.


      • espargos
        essi 1 kirjoitti:

        Minkälainen ruoan hintataso on ravintoloissa? Mietinnässä on, otettaisiinko All Inclusive vai käytäisiinkö eri ravintoloissa syömässä.

        Grillattua tonnikalaa söin toisenviikon (8,5€),Americanossa on tuoretta muissa pakastettua.Lopster oli
        noin 50€ kilo. Isoja rapuja nautittiin myös (12€), kuivahkoja olivat.Piraten lähellä olevassa ravintolassa oli myös delfiiniä (14€).Perheen mielestä parasta olivat italialaisten pitzat (5,5-9€).Liharuuat jäivät lautaselle.
        Ensinmäisinä päivinä kannattaa vaihtaa eurot eskuudoiksi (kerroin 1.1 ja komissio 5€)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1610
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      832
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      129
      581
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      60
      502
    Aihe