Aselakia löperöitettävä!

Löperöimisministeri

Nykyään kansalaisen itsenäinen kotinsa ja omaisuutensa puolustaminen on tehty liian vaikeaksi epälöperöllä aselailla. Tämän takia ehdotamme aselain löperöimishanketta, jossa mahdollistetaan aseenkanto itsepuolustustarkoituksessa. Löperöittämistoimenpiteisiin tulee ryhtyä heti. Löperömpi aselaki takaa suomalaisten turvallisuuden huomattavasti tehokkaammin kuin nykyinen tehoton ja virkamiesmäinen poliisilaitos. Kohti löperöä aselakia, nyt!

2

450

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Löperöhallitus

      Ensimmäisessä vaiheessa Käsiaseet pitää vapauttaa kokonaan luvanvaraisuudesta ja vasta toisessa määrätä pakolliseksi. Tässä voisi kuitenkin olla sellainen poikkeus että jos omistaa kiväärin tai haulikon pistooli ei olisi pakollinen... Löperöittämään HETI!

    • mettäpöpelikkö

      Oikeastaan sikäli hyvä ajatus että meidän ei pitäisi olla koko ajan vain puolustuskannalla. Ei sotia voiteta pelkästään puolustautumalla. Vihollinen saa ansiotonta etua jos se voi vapaasti siirtää ja ryhmittää joukkojaan taisteluiden välillä ilman pelkoa hyökkäyksestä. Kyllä puolustautujankin täytyy hyökätä silloin kun tilanne sen sallii, muuten hän toimii itseään vastaan. Vaikka tarkoitus on vain puolustautuminen niin silti on tilanteen salliessa hyökättävä niin että vihollinen joutuu sitomaan joukkoja puolustukseen jolloin sen liikkeet vaikeutuvat ja hidastuvat ja sen tehokkuus laskee.

      Niinpä meidän ei pitäisi olla pelkästään defensiivisiä, vaan pitäisi olla suunnitelma, omia tavoitteita, omia vaatimuksia. Aseasiat ovat liian tärkeitä jätettäväksi poliitikkojen ja virkamiesten sotkettaviksi ja mämmättäviksi. Meillä pitäisi olla vasta-aselakiesitys, olkoon vaikka löperö aselaki nimeltään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      56
      1784
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      820
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      41
      688
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      41
      656
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      42
      611
    6. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      596
    7. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      584
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      526
    10. 42
      489
    Aihe