Moro, kun viimeeksi kävin Madeiralla vuonna 2003, koko kaupunki kuhisi sisiliskoja? Onko tilanne yhtä paha kun silloin? Ensi viikolla lähden Madeiralle, ja minulla on lievä liskokammo.
Sisiliskot
7
1110
Vastaukset
- no jaa
Jos viihtyy rannalla tai puistoissa missä kivipintoja ja muureja, niin kyllä niitä pikkuliskoja näkee, mutta ei minun mielestäni kuhinaksi asti.
Ja jos vaikka kävelee pääkatua hotellialueelta keskustaan, niin ei bonganne yhtään liskoa. Sisiliskoja on sekä Portugalin mantereella että saarilla (Azorit, Madeira) ja ylipäätään eteläisessä Euroopassa (Madeira sijaitsee maantieteellisesti Afrikassa). Aurinkoisina päivinä ne tulevat esiin ja liikkuvat vilkkaasti, yleensä kiviaidoilla. Ne eivät ole mitenkään kiinnostuneita ihmisistä. vain päinvastoin pakenevat ihmisen nähdessään kovaa vauhtia koloihinsa.
- vikkeliä
kiipeilevät puunrunkoja pitkin. Mielenkiintoista. Elävä parkki puussa. Saattoi niitä muualakin vilahdella, mutta ei niihin sitten enempää kiinnitä huomiota. Meilläkin pihalla kesällä kuumalla säällä saattaa nähdä sisilskon kivellä lämmittelmässä.
- vaarattomia
Eivät ne mitään tee, vaan pelkäävät ihmistä. Madeira on siinä mielessä ihana paikka, ettei siellä ole mitään muita inhottavia eläimiä kuten käärmeet tms. ei myöskään lentäviä inhotuksia - hyttysiä amppareita en ole koskaan siellä nähnyt. Opas kertoi kerran, että metsissä elää villeinä ainoastaan jäniksiä.
- voi hellanlettas
Hupaisaa, että joku pelkää sisiliskoja. Varmaa joulupukkikin pelottaa?
- lettukestinen
että jotkut pelkää käärmeitä tai lintuhämähäkkejä ja suuria koiria tai pieniä koiria tai jotkut jopa kissoja. Itse en näitä pelkää.
Ei se oikeastaan ole huvittavaa. Jos pelkää niin pelkää. Vinoilu tuskin auttaa muuta kuin vinoilijan itsetuntoa, joka sekin aika huvittavassa kunnossa.
Hellanlettas vaan:) - Barbeito
lettukestinen kirjoitti:
että jotkut pelkää käärmeitä tai lintuhämähäkkejä ja suuria koiria tai pieniä koiria tai jotkut jopa kissoja. Itse en näitä pelkää.
Ei se oikeastaan ole huvittavaa. Jos pelkää niin pelkää. Vinoilu tuskin auttaa muuta kuin vinoilijan itsetuntoa, joka sekin aika huvittavassa kunnossa.
Hellanlettas vaan:)Nyt kun alkuperäinen kysyjä on jo matkansa aikaa sitten tehnyt, voin paljastaa kammotuksen: kyllä ne liskot muuallekin eksyvät kuin kivimuureille ja puiden runkoihin puistossa. Aikanaan majailtiin Mimosassa jossain kahdeksannen kerroksen tienoilla. Lisko pyyhki menemään seinää myöten ja eikö perkule kipaissut parvekkeelle ja siitä sisään. Yäk! En minäkään niitä pelkää, mutta matelijat ovat minusta inhottavia. Jonnekin sängyn alle se livahti ja ei sitä sen koommin nähty eli sujahti varmaan aika vikkelään takaisin ulos sillä välin kun me siellä sitä yäk-yäk -moodissa tähyiltiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 952133
- 1291388
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231350Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau291298- 681223
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371028- 89965
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?55896- 122787
- 82776