Ikkunan välisssä lunta

Asun 3 vuotta vanhassa kerrostalossa, jossa fenestran selektiiviikkunat ja kun talo korkea, asunto korkealla, ovat kuulemma ikkunat erikoistiivistetytkin, nyt huomasin talven pahimman myräkkätuulen jälkeen, että keittiön ikkunan välitilassa on yhdessä kulmassa lunta, noin kourallinen, eli kun lumi tulee jostain raosta sisään, niin tulee vesikin.

Onkohan kosteusvaaraa tuossa ja minkälaiset takuut fenestra ikkunoilla on, kun talo on 3 vuotta sitten valmistunut ja ilmeisesti joku tiiviste ikkunassa vuotaa,
64351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kuinka kauan menee että, ihmiset tajuavat olla ostamatta kyseisiä ikkunoita

Äänestä
  • Kuinka pitkä takuu on ikkunoissa, onko takuuvirhe, kun ikkunan välitilaan pääsee lumi/kosteus?

    Äänestä

  • Lunta tupaan? kirjoitti:

    Kuinka pitkä takuu on ikkunoissa, onko takuuvirhe, kun ikkunan välitilaan pääsee lumi/kosteus?

    Mikä vika kun lunta tulee aika paljon ikkunan väliin, varmaan ison lumipallon saisi tuosta lumesta, sehän tietää, että vettäkin tulee ja vaurioituuko ikkunarakenne, kuuluuko taloyhtiölle vai rakentajalle tai ikkunantoimittajalle,
    Kunnolliset eivät ikkunat ole kun vain 3 vuotta vanhat.

    Äänestä

sama vika,mutta sait varmaan halvalla.

Äänestä

Onko normaalia, että ikkunan välitilaaan tulee iso kasa lunta, nyt lumi on sulanut ja likaiset kurajäljet jäi, luulen, että kun tuulee ja sataa, niin tulee vettäkin aikalailla ikkunoiden väliin, mitenkähän vaikuttaa talon seinärakenteisiin kosteus?
kyseessä ovat selektiivilasit ja asunnossa lämmöntalteenotolla oleva oma ilmanvaihto, joten ikkunoissa ei ole mitään karmiventtiilejä.

Äänestä
  • että ikkunoiden välitilaan pääsee lumet sekä sadevedet. Ulkoikkunoissa paineita sitämättömät tiivisteet tai tiivisteissä olevat raot ovat yli 20-30 mm suuret. Uusissa ulkoikkunoissa ei saisi olla tiivistämättömiä rakoja ylävaaka tiivisteessä kuin 2 kpl a 20-30 suuria rakoja.
    Luntahan niistäkin tulee hieman.
    Lumesta sekä vedestä kirjallinen ilmoitus isännöitsijälle. Ulkoikkunan huoltotyö kuuluu taloyhtiölle.
    Myöhemmät välitilan korjaukset tai maalaukset kuuluvat ilmoittamisen jälkeen taloyhtiölle tai ainakin takuuyn piiriin. Melkein kaikissa teollisesti valmistetuissa ikkunoissa on tuo sama taitamattomuus ikkunatiivistystenkin osalta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lunta tupaan? kirjoitti:

Asun 3 vuotta vanhassa kerrostalossa, jossa fenestran selektiiviikkunat ja kun talo korkea, asunto korkealla, ovat kuulemma ikkunat erikoistiivistetytkin, nyt huomasin talven pahimman myräkkätuulen jälkeen, että keittiön ikkunan välitilassa on yhdessä kulmassa lunta, noin kourallinen, eli kun lumi tulee jostain raosta sisään, niin tulee vesikin.

Onkohan kosteusvaaraa tuossa ja minkälaiset takuut fenestra ikkunoilla on, kun talo on 3 vuotta sitten valmistunut ja ilmeisesti joku tiiviste ikkunassa vuotaa,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu