Koneellani on Norton Internet Security 2003 joka on toiminut täysin moitteitta. - No ostin uuden päivitysversion Norton Internet Security 2004
Asennuksessa ei ongelmia, kaikki toimi niin kuin pitikin. Sammutin koneen.
Kun seuraavan kerran käynnistin koneeni niin mikää ei ollut kuin ennen?!
Nortonin automaattinen suojaus ei toiminut, antoi jonkun virhekoodin.
Google on minulla defaulttina, en päässyt sinnekkään. Selaimen osoiteriville ilmestyi mieletön määrä numeroita ja prosentti merkkejä.
Poistin koko Nortonin asennuksen ja asensin takaisin 2003 version, ei auttanut.
Nyt olen formatoinut kovalevyn ja asentanut kaikki softat uusiksi.
Uskalsin asentaa myös Nortonin 2003 version ja kaikki on taas hyvin.
Tekisi mieleni asentaa ostamaani 2004 versio kun sen kerran ostin, mutta EN USKALLA! Jos koneeni taas sekoaa.
Otan kiitollisuudella vastaan kaikki neuvonne ja kommentit asian tiimoilta.
Asennuksessa ei ongelmia, kaikki toimi niin kuin pitikin. Sammutin koneen.
Kun seuraavan kerran käynnistin koneeni niin mikää ei ollut kuin ennen?!
Nortonin automaattinen suojaus ei toiminut, antoi jonkun virhekoodin.
Google on minulla defaulttina, en päässyt sinnekkään. Selaimen osoiteriville ilmestyi mieletön määrä numeroita ja prosentti merkkejä.
Poistin koko Nortonin asennuksen ja asensin takaisin 2003 version, ei auttanut.
Nyt olen formatoinut kovalevyn ja asentanut kaikki softat uusiksi.
Uskalsin asentaa myös Nortonin 2003 version ja kaikki on taas hyvin.
Tekisi mieleni asentaa ostamaani 2004 versio kun sen kerran ostin, mutta EN USKALLA! Jos koneeni taas sekoaa.
Otan kiitollisuudella vastaan kaikki neuvonne ja kommentit asian tiimoilta.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Minä asensin WinXP Home Edition-käyttiksen
viikonloppuna uudestaan ja asensin Norton
Internet Security 2004-paketin koneeseen.
Kaikki sujui normaalisti eikä ole ollut
mitään ongelmia minkään ohjelman kanssa.
En ymmärrä mistä sun ongelmat johtuvat.
Toivottavasti joku osaa antaa vinkkejä.
Kun noita palomuureja ja virustorjuntoja tai paketteja asentelee niin entinen pitäisi poistaa ensin kaikkine rääppeineen. Tämä taisi koskea myös ja nimenomaan norttonia josta on symantecin sivuillakin jotain tarinaa, ellen väärin muista. Jutustasi ei käy ilmi poistitko vanhan kokonaisuudessaan alta ennen uuden asennusta.
En poistanut vanhaa versiota.
Ymmärsin, että kun ostin päivityspaketin niin se tulee asentaa sen vanhan päälle. Siis päivittää.
Hyvin se asentu. Ohjelma jopa ymmärsi asentuvansa vanhan päälle. Kyseli vanhanversion asetuksista, että sälytetäänkö vanhat säädöt, yms.
Olisiko pitänyt poistaa ensin se 2003-versio?
Odottelen kovasti minäkin kommentteja.
Mulla on WinMe, ja NIS 2002 päälle aikoinaan laitettiin NIS 2003 päivitys - siis ilman, että edellistä poistettiin. Sujui OK.
Nyt vuositilaukseni on loppumassa ja kohta on jo pieni paniikki, mitä tekisin. Mieluiten uusisin nykyisen 2003:n vuodeksi eteenpäin. Olen yrittänyt lueskella tuolta Symantecin sivuilta ohjeita, mutta hirveästi pelkään, että kaikki mahdolliset ongelmat tulevat vastaan siinä hommassa.
Mitä hyötyisin 2004-versiosta verrattuna tähän 2003-versioon?
Onko kokemuksia tuosta vuositilauksen jatkamisesta?
ainakin kun NIS 2003 päivityksen laitto annettiin symanticilta ohje et , poitetaan ensin windovsin lisää/poista sovellus kohdassa NIS 2003 , ja asennetaan sen jälkeen päivitys päälle , eli ihan kaikkia rippeitä ei tarvi rekistereistä poistaa. Tää ohje ainakin annettiin kun NIS 2003 päivityksen ostin ja asensin ,käyttis XP . liekö sitten kun vaihtuu eri versioksi niin samanlai päivitetään..kannattaa ehkä soittaa suomenkieliseen tukeen 09/22930418
Minullakin oli 2003:n kohdalla lisenssi kulumassa umpeen.
Nyt kun formatoin kovalevyn ja asensin sen 2003:n uudelleen niin kaskummaa, lisenssi umpeutuukin vasta 02.05.2005
2004:ä on paremmat säätämis systeemit.
Outlookkiin ilmestyy oma osio roskapostille.
Lapsia voi estää menemästä ei toivotuille sivustoille.
Admin osasto, yms.
En kerinnyt oikein kunnolla tutkimaan.
Kyllä se mielestäni on hintansa arvoinen.
Kyllä, poistin 2003-asennuksen 100% kokonaan ennen kuin asensin uudenpäivityksen.
Eli kaikki sälä näköjään täytyy poistaa ensin.
Soittelin tunne suomenkieliseen tukeenkin, - ei siellä kukaan vastaillut, nauhalta vaan tuli ohjeita, mutta ei asennuksesta.
Nyt Norton 2004 toimii niin kuin pitääkin.
Kiitän kaikkia asianosaisia neuvoista ja kommenteistanne.
T. Tumpelo
Hyvä, että sait ongelman ratkaistua. Minullakin on Nortonin 2004 versio ja toimii moitteettomasti.
Jouduin myös soittamaan tukeen ja sillä kertaa vastattiin, mutta Lontoosta, minulle kuitenkin paikallispuhelu, siis 09- alkuinen.En ollut tyytyväinen palveluun, ja tulinkin siihen johtopäätökseen, että heille tavallinen kotikäyttäjä on pelkkää ilmaa ja rasite "tyhmine kysymyksineen" sen jälkeen, kun rahat on saatu. Ystävilläni on samankaltaisia kokemuksia.Tämä versio on voimassa 5.1.2005 asti ja vaihdan sen jälkeen F-Secureen, josta olen kuullut pelkkää hyvää.Ilmaisiin imuroitaviin en kajoa ja miksi, vastauksia löytyy tältäkin foorumilta.Ilmaista ja hyvää ei ole olemassa, ei myöskään ilmaista puheaikaa eikä ilmaisia lounaita, sen on elämä opettanut.
Virusvapaata surffailua sinulle.