kirjanpitäjästä ylöspäin

Mitä paikkoja kannattaisi hakea kirjanpitäjänä kun on kyllästynyt tähän hommaan ja haluaisin lisää palkkaakin? Alkaa tulla korvista ulos tämä työ, ainaista asiakkaiden kuittien selailua jne.
4658
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Joko kouluttaudut lisää tai sitten perusta oma toimisto niin kummasti löytyy motivaatiota ja intoa vanhastakin hommasta.

Äänestä

mä kyllästyin tilitoimistossa työskentelyyn, pieni palkka ja tosiaankin ainaista
kuittien selailua vaikka oli olevinaan ulospäin sähköinen tilitoimisto, mutta kaukana
siitä.

Siirryin teollisuusfirmaan töihin, palkka nousi puolen vuoden jälkeen 800 eurolla
verrattuna tilitoimistossa ollessa. Ja mikä parasta, en montaa kuittia enää näe
paperilla vaan ovat koneella luettavissa ja kirjaantuvatkin sieltä sujuvasti.

Vaihto kannatti!

Äänestä

esimerkiksi pkt-sektorille taloushallinnon töihin. Jos pystyt laskemaan palkkoja ja hoitamaan reskontrat ja olet tilinpäätöstaitoinen niin kyllä sulle hommia löytyy.

Itsekin aloitin tilitoimistosta, sieltä menin pääkirjanpitäjäksi yhteen paikkaan, sitten talouspäälliköksi ja nykyinen tehtävänimike on controller. Teollisuuden parista ne parhaat paikat löytyy.

Äänestä

Assistant controller?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kirjakirjakirja kirjoitti:

Mitä paikkoja kannattaisi hakea kirjanpitäjänä kun on kyllästynyt tähän hommaan ja haluaisin lisää palkkaakin? Alkaa tulla korvista ulos tämä työ, ainaista asiakkaiden kuittien selailua jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu