Eli olisiko kellään tietoa mistä voisi ladata hyvän oikoluku ohjelman? Pidän novellien kirjoittamisesta mutta en osaa pilkuttaa, pisteyttää etc, eli tälläisestä virheet itse korjaavasta ohjelmasta olisi kyse.
Help?
Help?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Onhan niitä mutta eivät kyllä sovi luovaan kirjoittamiseen, tiukkaan "kapulakieleen" lähinnä. Eivätkä nuo ohjelmat ole mitään ihmeentekijöitä jotka tietäisivat missä lause päättyy ja laittaisivat pisteet paikoilleen, pilkunpaikkaa voi arvailla mutta ei sekään aina oikeaan kohtaan mene varsinkaan jos ei noudateta tiukkaa kirjakieltä. Kannattaa nyt opetella nuo perusasiat.
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/kielenopas/index.html
Tekstinkäsittelyohjelman oikoluku ehkä hiukan auttaa, kiva apu, mutta silloinkin kielioppi pitäisi tuntea jotta tietää koska ohjelma tekee virheen.
OpenOffice Voikko
Minulla on OpenOffice ja Voikko mutten ole oikein ymmärtänyt voikon ideaa?
Mikä oikolukuohjelman idea olisi, no etsiä väärin kirjoitetut sanat. Lauserakenteeseen se ei puutu. Pilkut ja pisteet tulee itse hallita.
Eikös se luova kirjoittaminen ole sitä, jotta niitä välimerkkejä sirotellaan ihan mustatuntuu (mutu) periaatteella.
- Voi, kun on kallista.
- Voi kun on kallista.
- On vain yksi, äiti.
- On vain yksi äiti.
- Siis mitä sillä lauseella halutaan sanoa.