osaako joku kertoa et onko tää maistraatissa vihminen täysin ilmaista? siis kaikkine päivineen kun ne tarkastaa et onko parilla asiat niin että vihkiminen onnistuu? Alustavasti ollaan juteltu et kesällä mentäis maistraatissa naimisiin ja rahasta tekee tosiaan tiukkaa tällä hetkellä.
vihkiminen maistraatissa
5
1527
Vastaukset
- hmphm
Virka-aikana ja virkapaikalla suoritettava vihkiminen on ilmaista
- Uusiopariutuja
Ota huomioon ,että vihkitoimituksen suorittava nainen voi tuoda oman vakaumuksensa esille esimerkiksi myöhästymällä 15minuuttia, muut virkailijat eivät tiedä onko tulossa vai ei.
- iliman_eestä
Jos sormukset otatte, niin ne täytyy itse maksaa, mutta muuten on ilmaista naimisiin meno. Eroaminen on sitten kalliimpaa...
- juristin mies
siviilivihkimisiä jos vuosia. Maistraatissa virka aikaan se ei taida maksaa mitään. Siviilivihkiminen ei tarvitse olla korutonta leimat paperiin tyyliin. Sivilivihkimine voi halutessaan saada virka ajan ulkopuolella vaikka viikonloppuna. Esim. hääpatin juhlatioissa ja jopa kirkossa josta ei tosin saa kirkon siunausta. ääparin juhlatilissa asetetaan pöytä liinoinen ja päälle kyttilät vähän niin kuin kirkon alttari. Vihkimisen soritta on pukeutun ns. papinkaapuun ilman ristiä ja ramatun sijasta on nähkakantinen vihkikirja josta sarnantapaiset vihkipuheet luetaan aivan yhtä juhlallisesti kuin kirkossa. Kaikki uskontoon liityvä kuitenkin jätetty loruista pois. Olen kerran ollut mukana kun vaimoni vihki tuttavapariskunnan ja koko hoito hääjuhlien myötä ei juuri poikennut kirkkohäistä. Tämmöinen vihkiseremonia maksaa hääparille 200 euroa.
- Anonyymi
Onko pakko olla sormukset? Entäs nuo todistajat, me ei haluttais ketään sukulaista eikä ole ketään tuttujakaan/kavereita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1851559
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2081530Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä441154Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad44846- 14730
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30721Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21710- 36691
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20656Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617