Ensimmäiset piilolinssit, ohjeita?

taavi.the.tonttu

Mitä asioita pitää selvittää ennen piilolinssien hankintaa? Riittääkö tavallinen optikon näön tarkastus? Millainen resepti pitää olla piilolinsseihin? Pitääkö käydä silmälääkärillä? Kiitos vastauksista! Kertoisiko joku askel askeleelta miten tämä prosessi menee?

2

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piilarimies

      Silmälääkärissä käyntiä ei tarvita (ellei sitten optikko jostain syystä halua sinua lääkärille lähettää). Käy jossain optikkoliikkeessä ja kerro että olet hankkimassa ensimmäisiä piilolinssejä. Sinulle varataan aika näöntarkastukseen linssien sovitukseen käytön opastukseen. Nämä vievät yhteenlaskettuna aikaa tunnin, puolitoista (muistaakseni, omista ensimmäisistä piilareistani on aika pitkä aika).

      Liikkeestä ja sinulle valitusta linssityypistä riippuen saat piilolinssit joko heti mukaasi tai sitten ne tilataan sinulle (muutaman päivän toimitusaika).

      Sitten pääset kotioloissa opettelemaan piilareiden käyttöä. Jonkin ajan päästä käyt optikolla jälkitarkastuksessa, jotta nähdään, kuinka silmäsi ovat linsseihin sopeutuneet.

    • DI

      Optikko tarkastaa näön ja mittaa muut arvot (kaarevuus jne.) joita tarvitaan sopivien piilolinssien määrittämiseksi. Sitten sovitetaan sinulle sopivaa linssityyppiä mitatuilla arvoilla, ja optikko katsoo vielä miten linssit istuvat kun ovat silmissä. Optikko kirjoittaa sitten reseptin sinulle soveltuviin linsseihin oikeilla arvoilla.


      Suurin vaikeus (jollekin vaikeampaa, jollekin helppoa) on opetella laittamaan piilolinssit silmiin ja ottamaan ne pois. Tuohon meni itselläni optikon kanssa opetellessa varmasti yli tunti ennen kuin sain linssit silmiin ja pois (yllättävän vaikeaa alussa itelle :D) Kynnet kannattaa olla sitten lyhyet, pitkien kanssa tulee vaikeuksia varsinkin pois ottaessa. Linssien laittamisen ja pois ottamisenkin oppii nopeasti vasta ajan kanssa, ja voi mennä monta viikkoakin ennen kuin linssien käsittely alkaa sujua kunnolla. Itse olen nyt sen verran monta kertaa käyttänyt, että linssin laittamiseen menee muutama sekunti per silmä ja pois ottamiseen vielä vähemmän.

      Ajan kanssa sitä oppii, alussa voi tuntua hankalalta ennen kuin oppii oikean tekniikan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      187
      5085
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      25
      4472
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      259
      3039
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      145
      2941
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2541
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1873
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1824
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe