Moi, osaisko joku kertoa kannattaisiko jo ostaa markkinoille tulleet 64Mb tietokone vai vieläkö tyytyä 32Mb.Toimiiko 64Mb pelit ym?. Perustele mielellään kantasi.
64 bittinen
ostaja
6503
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Käsittääkseni ei voi toimi kuin 32 bittisenä kun ei vielä ole 64 bittistä käyttöjärjestelmää.
Mikäs se tuolla on? Kas, olisiko 64-bittinen käyttöjärjestelmä? http://www.mandrakesoft.com/products/92/amd64
Sinulla taisi mennä lyhenteet hieman sekaisin. Tuo Mb tarkoittaa mega- eli miljoonia bittejä. Prosessoreista puhuttaessa mega-etuliitteet voinee ainakin vielä unohtaa.
AMD:n 64-bittiset prosessorit ovat aika kalliita suorituskykyyn nähden, mutta Applen Power Mac G5 näyttää aika hyvältä. Se pyörittää vielä 32-bittistä käyttöjärjestelmää (OS X), mutta siihenkin varmasti tulee muutos lähitulevaisuudessa.
prosessoritestejä:
http://techreport.com/reviews/2004q1/pentium4-3.4ghz/index.x?pg=1
http://www.tomshardware.com/cpu/20040106/index.html
Power Mac G5:
http://www.apple.com/powermac/
Kotiin mitään jobin postia kanneta, vaan kunnon x86-rautaa.
Nyt on hieman huono aika hankkia noita amd:n 64bit. prosessoreja, koska on jo tiedossa, että suorittimen kanta tulee muuttumaan, ja siten nyt hankittuun emolevyyn ei voi hankkia uutta nopeampaa prosessoria vaan on ostettava kokonaan uusi emo. http://www.amd.com/us-en/Processors/ProductInformation/0,,30_118_608,00.html linkin takaa voi arvuutella koska olisi se parempi aika ostaa amd64-prosessori.
Lisäksi windowsia ei vielä saa 64-bittisenä versiona, vaan "jaossa" on jokin kehitysversio järjestelmästä, mutta kuinka valmis tuote on en osaa sanoa, tuskinpa edes microsoftkaan kovin luotettavasti. Mutta syksyllä tuon pitäisi ilmestyä markkinoille. Sinällään tuota 64bit. esille marssia ei estä mikään, koska ms on jo ilmoittanut että windowsista ei tule kuin yksi 64bit.-versio. Ja se tukeutuu amd64-tekniikkaan, ja tähän päätökseen joutuu myös suuri ja mahtava intel nöyrtymään. Intel on jo kuulemma lisensioinut tuon amd64-tekniikan ja nimennyt sen uudelleen omaa käyttöä varten.
http://techreport.com/reviews/2003q3/athlon64/index.x?pg=19
http://www.tomshardware.com/cpu/20040106/athlon64_3400-35.html
"AMD:n 64-bittiset prosessorit ovat aika kalliita suorituskykyyn nähden, mutta Applen Power Mac G5 näyttää aika hyvältä."
Heh.. G5 maksaa halvimmillaankin yli 2000e, kun taas Athlon64 kokoonpanon rakentaa helposti 1000 eurolla.. Vielä kun vertaa tuohon hintaan saatavaa muuta oheisvarustusta, niin ei kahta kertaa tarvi miettiä hinta/teho-suhdetta.
Viitsisitkö laittaa oikein esimerkin että minkähänlainen "härpätin" siitä sinut 64 bittisestä AMD peruastaisesta värkistä oikein tulee ?
Jään mielenkiinolla odottamaan,kuten varmasti moni muukin.