olisiko antaa tietoa eri lehtien / tahojen tekemistä digiboksi vertailuista?
mistä lehdistä ja numeroista löytyisi viimeiseltä parilta vuodelta? TM?, KULUTTAJA?, MIKROBITTI? muita lehtiä ja numerot?
mistä lehdistä ja numeroista löytyisi viimeiseltä parilta vuodelta? TM?, KULUTTAJA?, MIKROBITTI? muita lehtiä ja numerot?
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://www.halvat.org/laitteet/digiboksit.html
Vertailu näyttää olevan tehty laitteilla, jotka ovat teknisesti vanhentuneita ja joutaa romukoppaan. Syy selviää, kun viitsi vähän googlella selailla nettiä. Likimain kaikki nämä kärsivät powerivioista, joten olkaa hyviä vaan;)
Kysymyksessä ei tietenkään kerrottu, onko kyse antenni- vai kaapeliverkon boksista. Nyt alkaa olla markkinoilla tilanne, että muutamat merkit katoavat markkinoilta, sillä tv-liikkeille ei ole kannattavaa kamppailla niiden takuuhuoltojen kanssa. Syksyllä oli Gigantissa myynnissä vain Finnsatia, mutta nyt vain Topfieldia. Samoin Konebox.fi luottaa Topfieldiin. Kyllä boksin joutuu edelleen ostamaan MUTU-menetelmällä ja lopullisen päätöksen tekee yleensä sitten, kun tarkistaa rahatilanteensa;) Ostoksen lopullinen laatu selviää sitten parin seuraavan vuoden aikana.
Tallentavien myyntiä vähentää se, että integroituja vastaanottimia myydään yhä enemmän. Tämä säästää tallentavia bokseja siten, ettei niiden tarvitse olla päällä kuin tallennuksen tai toiston aikana. Muutenhan katselu hoituu vastaanottimen omalla virittimellä. Jatkuvasti päällä ollessaan boksi kestää pari vuotta, mutta nyt se vähäisemmällä käytöllä oletettavasti kestääkin ehkä 4-5 vuotta.
on kestäny kohta viisi vuotta, merkki medion.
Oliskos niitä boksivertailuja, joissa käsitellään edes kohtalaisen tuoreita laitteita
Antenniverkon laitetta metsästän, ja ideana olisi hommata tallentava laite, joka tallentaa eri kanavaa kuin katsotaan, oli se erikanava sitten samassa- tai eri "lähetyspaketissa".
itse koitin googlettaa niitä boksivertailuja, mutta en oikein löytänyt.