METROPOLIA, DIAK vai LAUREA?

abihihi

Moikka! Yhteishaku on kohta alkamassa ja olen kovasti kiinnostunut hakemaan sosionomi linjalle HELSINKIIN. Kaipaisinki tietoja noista kouluista, joissa sosionomiksi on mahdollista opiskella eli metropolia, diak ja laurea.
Kirjotan lukiosta nyt keväällä 2010 ja ois ihanaa päästä heti ekalla yrittämällä sisään.

Nyt minua lähinnä kiinnostaa, että mihin noista kolmesta koulusta on ehkä helpoin päästä? Tai että mihin järjestykseen kannattaa laittaa noi kolme amk:ta ja tietysti että millasia kokemuksia teillä on noista ko. kouluista?

Mitä luulette mitkä mahollisuudet päästä soveltuvuuskokeseen kun lukion todistuksen ka tulee olemaan 7.66 eli siitä saa jo toisiks parhaat pisteet eli 13p plus syksyllä kirjotetusta reaalista E= 5p ja pitkä kieli B= 2pistettä. Äidinkielestä tulee luultavasti vähintään M=4p hyväl tuuril E= 5p. Eli käytännössä todistuksesta tulevia lähtöpisteitä on vähintään 24, hyväl tuuril 25. ja sit kun siitä ekasta hakutoiveesta saa sen 5p. Eli näin maalaisjärellä ajateltuna tulen saamaan ekaan hakutoiveeseen 29 tai 30pistettä ja eikös niillä kutsusta soveltuvuuskokeseen? Mihin minulla olisi parhaimmat näkymät päästä.

Kertokaa nyt kaikkee ko. kouluista ja sosionomin opiskelusta!

12

3247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • didiiddiidididididid

      minuakin kiinnostaisi tietää nimenomaan esimerkiksi viimevuoden pisterajoja noihin kouluihin millä on päässyt pääsykokeseen sosionomilinjalle.

    • ninisaf

      älä ainakaa laureaan hae jos haluat laadukasta opetusta. :D

      T. turhautunut opiskelija laureasta

    • Hae Metropoliaan

      Kyllä nuo pisteet pitäisi riittää ihan mihin vaan amkiin pääsykoekutsuun asti. Minusta Ilman muuta kannattaa hakea Metropoliaan ensisijaisesti.

      Metropoliassa keskitytään itse asiasisältöön eikä turhuuksiin. Diakissa rasitteena on uskonnollinen katsomus ja Laureassa rasitteena on lähes uskonnon asemaan noussu LbD-pedagogiikka, joka on johtanut siihen että opetuksen muoto on tärkeämpää kuin sisältö.

    • Diakiin

      Älä tule Diakiin jos suinkin muualta saat paika. Täällä rasitteena ei ole vain himouskovaisuus vaan myös heikko opetuksbn taso. Monet hakevat siirtoja jatkuvasti ja keskeyttävät.

      • Laurealainen

        Laurea ei ole Helsingissä, vaan Vantaalla.


      • iuihrrx
        Laurealainen kirjoitti:

        Laurea ei ole Helsingissä, vaan Vantaalla.

        Laurea toimii monella paikkakunnalla. Ei Helsingissä, mutta myös vantaan lisäksi Espoossa. Ja hiukan kauempana Porvoossa ja Hyvinkäällä. Ja ties missä muualla.


      • Joopajoooo
        iuihrrx kirjoitti:

        Laurea toimii monella paikkakunnalla. Ei Helsingissä, mutta myös vantaan lisäksi Espoossa. Ja hiukan kauempana Porvoossa ja Hyvinkäällä. Ja ties missä muualla.

        Alkuperäinen kysyjähän halusi siis nimenomaan HELSINKIIN opiskelemaan. Laurea ei ole Helsingissä, vaan toimipisteet ovat pääkaupunkiseudun kuppaisissa ja ankeissa lähiöissä sekä pääkaupungin liepeillä halvemmilla pikkupaikkakunnilla.


      • abihihi
        Joopajoooo kirjoitti:

        Alkuperäinen kysyjähän halusi siis nimenomaan HELSINKIIN opiskelemaan. Laurea ei ole Helsingissä, vaan toimipisteet ovat pääkaupunkiseudun kuppaisissa ja ankeissa lähiöissä sekä pääkaupungin liepeillä halvemmilla pikkupaikkakunnilla.

        Joo siis tarkotin just myös espoon otaniemes sijaitsevaa Laureaa, koska helsinkiin oon muuttamassa jokatapauksessa ja helpostihan siitä sinne pääsee..

        Metropolia muakin kiinnostaa kaikkein eniten, mutta uskosin, et sinne kaikkein vaikein päästä.. Harmittaa vaan jos laitan sen ykköseks ja pisteet ei riitäkkään pääsykoekutsuun, kun taas sit vaik laureaan ois riittänyt.. Onhan täs vielä hetki aikaa miettiä:)


      • Snäcä

        Ohhoh mitä kokemuksia, pohjautuvatko nuo mihinkään faktaan? Itse olen valmistunut Diakin stadin yksiköstä muutama vuosi sitten. Minkäänlaista uskovaisuuteen liittyvää vinkkiäkään ei koko 3,5 vuoden opintojen aikana käynyt ilmi. Mistä ihmeestä nuo käsitykset ovat tulleet?
        Itselläni opetus oli suhteellisen tasokasta koko ajan, pientä vaihtelua tasossahan on joka paikassa. Keskeyttäneitä ryhmässämme ei ollut.


    • Anonyymi

      Up

      Mikäs on nykyään opetuksen taso eri kouluissa?

    • Anonyymi

      Saisikos täältä tuoreempaa näkemystä sosionomiopinnoista Diakissa, Laureassa ja muissakin kouluissa? Erityisesti kokemukset verkko-opinnoista ja monimuotototeutuksesta kiinnostaa. Nimimerkillä haku päättyy parin tunnin päästä ja tietoa ei meinaa löytyä...

    • Anonyymi

      Metropolial edelleenki parhaat bileeeeet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      141
      3576
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      94
      3569
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3123
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      17
      2490
    5. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      181
      2122
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      24
      1336
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      90
      1155
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1017
    9. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      67
      942
    10. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      927
    Aihe