METROPOLIA, DIAK vai LAUREA?

abihihi

Moikka! Yhteishaku on kohta alkamassa ja olen kovasti kiinnostunut hakemaan sosionomi linjalle HELSINKIIN. Kaipaisinki tietoja noista kouluista, joissa sosionomiksi on mahdollista opiskella eli metropolia, diak ja laurea.
Kirjotan lukiosta nyt keväällä 2010 ja ois ihanaa päästä heti ekalla yrittämällä sisään.

Nyt minua lähinnä kiinnostaa, että mihin noista kolmesta koulusta on ehkä helpoin päästä? Tai että mihin järjestykseen kannattaa laittaa noi kolme amk:ta ja tietysti että millasia kokemuksia teillä on noista ko. kouluista?

Mitä luulette mitkä mahollisuudet päästä soveltuvuuskokeseen kun lukion todistuksen ka tulee olemaan 7.66 eli siitä saa jo toisiks parhaat pisteet eli 13p plus syksyllä kirjotetusta reaalista E= 5p ja pitkä kieli B= 2pistettä. Äidinkielestä tulee luultavasti vähintään M=4p hyväl tuuril E= 5p. Eli käytännössä todistuksesta tulevia lähtöpisteitä on vähintään 24, hyväl tuuril 25. ja sit kun siitä ekasta hakutoiveesta saa sen 5p. Eli näin maalaisjärellä ajateltuna tulen saamaan ekaan hakutoiveeseen 29 tai 30pistettä ja eikös niillä kutsusta soveltuvuuskokeseen? Mihin minulla olisi parhaimmat näkymät päästä.

Kertokaa nyt kaikkee ko. kouluista ja sosionomin opiskelusta!

12

3542

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • didiiddiidididididid

      minuakin kiinnostaisi tietää nimenomaan esimerkiksi viimevuoden pisterajoja noihin kouluihin millä on päässyt pääsykokeseen sosionomilinjalle.

    • ninisaf

      älä ainakaa laureaan hae jos haluat laadukasta opetusta. :D

      T. turhautunut opiskelija laureasta

    • Hae Metropoliaan

      Kyllä nuo pisteet pitäisi riittää ihan mihin vaan amkiin pääsykoekutsuun asti. Minusta Ilman muuta kannattaa hakea Metropoliaan ensisijaisesti.

      Metropoliassa keskitytään itse asiasisältöön eikä turhuuksiin. Diakissa rasitteena on uskonnollinen katsomus ja Laureassa rasitteena on lähes uskonnon asemaan noussu LbD-pedagogiikka, joka on johtanut siihen että opetuksen muoto on tärkeämpää kuin sisältö.

    • Diakiin

      Älä tule Diakiin jos suinkin muualta saat paika. Täällä rasitteena ei ole vain himouskovaisuus vaan myös heikko opetuksbn taso. Monet hakevat siirtoja jatkuvasti ja keskeyttävät.

      • Laurealainen

        Laurea ei ole Helsingissä, vaan Vantaalla.


      • iuihrrx
        Laurealainen kirjoitti:

        Laurea ei ole Helsingissä, vaan Vantaalla.

        Laurea toimii monella paikkakunnalla. Ei Helsingissä, mutta myös vantaan lisäksi Espoossa. Ja hiukan kauempana Porvoossa ja Hyvinkäällä. Ja ties missä muualla.


      • Joopajoooo
        iuihrrx kirjoitti:

        Laurea toimii monella paikkakunnalla. Ei Helsingissä, mutta myös vantaan lisäksi Espoossa. Ja hiukan kauempana Porvoossa ja Hyvinkäällä. Ja ties missä muualla.

        Alkuperäinen kysyjähän halusi siis nimenomaan HELSINKIIN opiskelemaan. Laurea ei ole Helsingissä, vaan toimipisteet ovat pääkaupunkiseudun kuppaisissa ja ankeissa lähiöissä sekä pääkaupungin liepeillä halvemmilla pikkupaikkakunnilla.


      • abihihi
        Joopajoooo kirjoitti:

        Alkuperäinen kysyjähän halusi siis nimenomaan HELSINKIIN opiskelemaan. Laurea ei ole Helsingissä, vaan toimipisteet ovat pääkaupunkiseudun kuppaisissa ja ankeissa lähiöissä sekä pääkaupungin liepeillä halvemmilla pikkupaikkakunnilla.

        Joo siis tarkotin just myös espoon otaniemes sijaitsevaa Laureaa, koska helsinkiin oon muuttamassa jokatapauksessa ja helpostihan siitä sinne pääsee..

        Metropolia muakin kiinnostaa kaikkein eniten, mutta uskosin, et sinne kaikkein vaikein päästä.. Harmittaa vaan jos laitan sen ykköseks ja pisteet ei riitäkkään pääsykoekutsuun, kun taas sit vaik laureaan ois riittänyt.. Onhan täs vielä hetki aikaa miettiä:)


      • Snäcä

        Ohhoh mitä kokemuksia, pohjautuvatko nuo mihinkään faktaan? Itse olen valmistunut Diakin stadin yksiköstä muutama vuosi sitten. Minkäänlaista uskovaisuuteen liittyvää vinkkiäkään ei koko 3,5 vuoden opintojen aikana käynyt ilmi. Mistä ihmeestä nuo käsitykset ovat tulleet?
        Itselläni opetus oli suhteellisen tasokasta koko ajan, pientä vaihtelua tasossahan on joka paikassa. Keskeyttäneitä ryhmässämme ei ollut.


    • Anonyymi

      Up

      Mikäs on nykyään opetuksen taso eri kouluissa?

    • Anonyymi

      Saisikos täältä tuoreempaa näkemystä sosionomiopinnoista Diakissa, Laureassa ja muissakin kouluissa? Erityisesti kokemukset verkko-opinnoista ja monimuotototeutuksesta kiinnostaa. Nimimerkillä haku päättyy parin tunnin päästä ja tietoa ei meinaa löytyä...

    • Anonyymi

      Metropolial edelleenki parhaat bileeeeet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      77
      788
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      144
      760
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      57
      666
    4. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      654
    5. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      653
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      634
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      44
      587
    8. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    9. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      513
    10. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      27
      511
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      506
    12. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      476
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      402
      462
    14. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      77
      445
    15. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      436
    16. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      420
    17. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      404
    18. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      36
      392
    19. Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä

      Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole
      Tanssii tähtien kanssa
      3
      390
    20. Mikä on toinen nimesi?

      😊
      Ikävä
      28
      384
    Aihe