??
Joko Kasimir
on löytynyt
622708
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 62
Vanhimmat
isommin välitä mukuloidensa liikehdinnästä kun päästää alaikäisiä kaiken maailman päihteentäyteisiin hippoihin..!
Älä syyllistä vanhempia. kaikki me 16-vuotiaana ollaan bailattu.
Kasimir on huhujen mukaan liikkunut alueella, jossa asuu epämääräistä porukkaa. Klemettilässä lapset räjäyttivät siilin vuosia sitten. Nämä psykopaattilapset ovat nyt teinejä. Että sellasta porukkaa siellä asuu. Lapsieläinrääkkääjiä.
terve nuori ei tarvitse alkoholia pönkittääkseen itsetuntoaan ja kaveripiiriään. bailaaminen on sairaiden tai muuten vain mielenköyhien huvia.
Mitä ihmettä täällä oikein joku spekuloi kun ei tiedä/tunne koko perhettä? Luuletteko, että tällainen on mukava tai jollain lailla toivottu tilanne jollekin äidille, isälle, sisaruksille, isovanhemmille? Mistä kukaan teistä tietää onko henkilä ollut itseasiassa humalassa, minköainen persoona henkilö on jne. Se on niin helppo tänne kirjoitella ja jaella ohjeita! Ihan mitä vaan voi tapahtua tässä maailmassa ihan kenelle tahansa. Voimia perheelle, toivottavasti kaikki päättyy hyvin!
Vaasassa asuu lähes jokaisella alueella epämääräistä porukkaa. Ei ole kiinni alueesta, vaan talosta. Onko osake vai vuokra, sillä on merkitystä.
on poliisin mukaan hävinnyt aikaisemmin kuin tähän asti on uskottu.
Kasimir nähtiin Asemakatu 46:n kohdalla lauantaina aamuyöllä kello yhden aikoihin, eikä kahdelta kuten poliisi on aiemmin kertonut.
Kasimirin liikkeistä katoamisajankohdan jälkeen ei kuitenkaan ole tietoa, joten vihjeitä kaivataan edelleen.
Jos on ollut humalassa, eikä taksia saanut heti, niin kylmällä ilmalla voisi ajatella, että olisi hakeutunut johokin suojaan sillä alueella esim. jopa paperin tai muuhun jätteenkeräys kuormasäiliöön lämmittelemään, ja nukahtaneena paleltunut sinne.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010022311181353_uu.shtml
nyt tutkimaan paperinkeräys astiat...
eikö tuo talo palanut?
Luulenpa, että kyseessä on pieni arviointivirhe, alkoholi ja hypotermia. Ei siinä muuta tarvita, lauantain keli oli niin paha.
http://www.poliklinikka.fi/?id=9293561&page=5331684
Jos hän on esimerkiksi vahingossa lähtenyt kävelemään väärään suuntaan, eikä ole heti tehnyt u-käännöstä, on hypotermia voinnut iskeä jo 15 - 30 min kuluessa. Ja sen jälkeen on saattanut mennä vielä enemmän vikaan. Kauheaa edes ajatella kuinka tuo on voinnut tapahtua... kesäkelissä ei olisi ollut vaaraa olenkaan.
Toivottavasti noin ei ole kuitenkaan käynnyt, ja poika löytyy.
Jos ei ala pian löytyä, niin pitäisköhän meidän kaupunkilaisten pistää pystyyn etsintä oikein isolla porukalla vapaaehtoisia? (Toki poliisin kanssa yhteistyössä.) Mitä olette mieltä?
Toivon että poika löytyy hengissä mutta pelkään pahoin että kevät lumien sulaessa paljastaa ikävän totuuden
Kääntämättömiä lumikasoja on niin paljon että jokaista kaupunkilaista tarvitaan mutta mistä aletaan etsimään. Kaikki loogiset paikat on jo varmaan tutkittu lumipenkkoja myöden eli nyt en osaa muuta kuin odottaa kevättä
meinaan toi sun nikkis.
Kirjoittiko keskustelupalstoille, ja millä nimimerkeillä, oliko poliittisesti valveutunut jne.
Suomessa nuoria katoaa yhtenään, on tärkeää selvittää liittyykö katoamisiin esim. politiikka, mielipiteet yhteiskunnasta, kansalaisaktiivisuus, piratismi tai muu syy, jonka korruptoitunut eliitti voi katsoa olevan uhka itselleen.
Tässä sulla onkin lisää miettimistä, liittyykö Microsoft asiaan ja miten. Onko Bill Gates sotkeutunut jotenkin katoamiseen vai voisiko peräti olla niin että kirjoittajien nimimerkit eivät liity itse viestin sisältöön?
Olisiko mahdollista että Kasimir on tieten tahtoen hukassa?
rakennusten katoilla tai ilmasta katsottu?
Keltainen leikkimökki näkyy kuvassa kerrostalon pihassa, onko kukaan tarkastanut sitä?
http://alturl.com/wdht
Olen Iisalmelainen äiti..Tehkää kaikkenne että Kasimir löytyy..Antakaa kaikki apunne. Vanhemmilla kamala tuska.Miettikää omalle kohdalle tätä tapahtumaa,et haluaisi elää epätietoiduudessa.Voimia kaikille etsijöille,ja Kiitokset täältä savosta etukäteen..Olisin siellä Kasimirin vuoksi jos voisin...
asemakatu 48 ei 28. Oletettu kulkusuunta kohti Hietalahtea ja moottoritietä. Jos on lähtenyt kävelemään.
onko tosiaan niin, ettei tällä pojalla ollut kännykkää matkassa? Eikö kaikilla ole? Sen avulla pitäisi olla helppo jäljittää. Ellei akku ollut aivan loppu.
akku irti...
.
ettei Kyllikki Saaren murhaajaa ole vieläkään saatu kiinni!!!!!!1111!!
.
löydetty..
Sun kannattais myydä tuollainen teknologia vaikkapa Nokialle niin olisit rikas.
-Kännykkä on sähkölaite joka vaatii toimakseen virtaa. Jos ei ole virtaa niin kännykkä ei yksinkertaisesti toimi.
-Varastettu/kadonnut kännykkä voidaan sulkea jos PUK-koodi on tiedossa ja vaikka jäljittää kunhan puhelin on verkossa.
-Henkilökohtainen SIM-kortti on kytketty puhelimeen ja vaatii toimiakseen sen että puhelimessa on virtaa. Kun virtaa löytyy niin puhelin SIM-kortti rekisteröityvät lähimpään tukiasemaan. Jos yhteys katkeaa niin operaattorin tietoihin jää merkintäntä mihin tukiasemaan SIM-kortti puhelin on ollut viimeiseksi yhteydessä.
Kaikki radio singnaalia vastaanottavat tai lähettävät laitteet voidaan peilaamalla löytää, oli niissä virtalähde kiinni tai ei.
Sitä taasen ei voi taata kenenkä releitä tällä tavoin etsien löytyy, koska juuri tietyn henkilön kännykkää ei näin voi etsiä.
Kasimirin viimeinen näköhavainto on sii Asemakatu 46, ei 48.
Onko Omakotikadulla asuvat valveutuneesti tutkineet omat takapihat ja varastot ym,.
sinne on helppo kulkea klemetinkadulta puistion läpi.
kännykä on paikannettu paikkaan jossa bileet oli.
sen jälkeen ei mihinkään. poliis ei ole kertonut onko puhelin löydetty bilepaikalta mutta oletettavasti on sinne unohtunut.
Akku ainakin lippui jo illan aikana / tai puhelin sammui muusta syysä. (jo ennen katoamista,)
Nyt pitäisi tutkia hänen suosikki paikat, puistot, metsät ja kyläilypaikat ym.., lisäksi hylätyt autot ja raviradan rakennukset ympäristö.
onko tsekattu?
Kauhee tapaus :(
Mitähän Kasimirille oikein on tapahtunut? Tää koko tapahtuma on jotenkin outo ja sekava, paljon myös kaikenlaisia huhuja liikkeellä...
Niin onko Kasimirin puhelin siis paikannettu viimesen kerran bilepaikalle? Eli siis viimesen kerranko hän on soittanut jollekin sieltä? Sen jälkeen kännykkä on sammunut?
Ekan kerran kun kuulin tästä ajattelin heti että varmaan sammunut johonkin lumihankeen. Mutta jos näin on, luulisi että hänet olisi löydetty, paitsi jos päälle on tullut lisää lunta. Ja kun olen tästä tapahtumasta lukenut monilta eri keskustelupalstoilta olen saanut käsityksen ettei Kasimir edes ollut hirveen kännissä... Esimerkiksi Murha.infon keskustelussa joku joka oli puhunut jonkun Kasimirin kaverin kanssa (jos se nyt näin meni) oli sanonut niin... Lisäksi tämä sama henkilö kirjoitti myös, että Kasimirille oli tarjottu kyytiä mutta hän oli siitä kieltäytynyt, sanoen että joku kaveri tulee hakemaan. Kuitenkin on ilmennyt että Kasimir ei ollut edes sopinut tämän kaverin kanssa mitään... Sitten Kasimir oli kuulemma vaan jäänyt ulos "odottamaan kyytiä". Tämä kuulostaa mielestäni todella omituiselta, ja tarkottaisi mielestäni sitä että Kasimir olisi kadonnut vapaaehtoisesti...
Koska miksi kukaan lähtisi bileistä ulos kylmään, jäisi kadulle odottamaan kyytiä, miksi ei odottaisi sitä sisällä? Ja kun mitään kyytiä ei edes ole, kai hän nyt sen tiesi. Ja vielä puhelimesta akku loppu.
Kaverini epäilee että Kasimir olisi kadonnut vapaaehtoisesti tai tehnyt jotain itselleen... Mutta kai hänet olisi siinäkin tapauksessa löydetty!
Kassu nyt löytyis pian! En tunne Kassua tai hänen perhettään mutta olen kuitenki todella pahoillani asian vuoksi! voimia perheelle, sukulaisille ja kavereille! En voi ees kuvitella kuinka raskasta tää on.
Ja mis Kasimir voi edes olla kun häntä on niin paljon etsitty?
Joku tuolla puhui jotain jos olisi mennyt lämmittelemään esim. johki roskikseen. Ite olen kerran tehnyt näin, olin kännissä ja oli kylmä enkä jaksanut kävellä niin menin sitte roskikseen lämmittelemään. en kuitenkaan sammunut sinne tai mtn. Mut jos Kassu olis menny johki roskikseen niin luulis et olis löydetty, esim kun joku tulee viemään roskat.
Mun mielestä on erittäin törkeetä syyttää vanhempia tästä, suurin osa 16-vuotiaista bilettää ja juo, eikä vanhemmat voi sille ikävä kyllä mitään. Ja tälläiset katoamis tapaukset on kyllä aika harvinaisia, mut todella surullisia :(
Aina jos on jossain juhlimas olis tärkeetä että pidettäis huolta kaverista eikä jätetä tätä. Yleensä näin on mut ei ikävä kyllä aina. Kerran olimme jossain juhlimas, kaverini olivat täysikäsiä ja minä en ollut vielä. Kaverit sitten halus lähtiä baariin. Olimme jossain bileis missä ei pahemmin ollu hyviä tuttuja ja kaverit oli eka sillee et voiko ne jättää mua. Mä sanoin vaan et menkää nyt, kun en halunnu olla este, ja kaverit sit menikin aika heti. Oli vielä hyviä kavereita. Että kyllä kaverit voi valitettavasti jättää aika helposti. Yks noista kavereista oli vielä luvannu mun mutsille et kattoo mun perään, kun nää bileet ei siis ollu vaasas.
Mut jokatapaukses toiv Kasimir ny löytyis!
.
ja kun ketään ei voi suoraan osoittaa sormella niin syytetään edes kuntaa jostakin vaikka poliisitutkimukset ovat edelleen kesken
Olisi kyllä mielenkiintoista tietää mikä on joidenkin syyttelylogiikan takana
.
pijetäänkö kenties vankina?
nyt vähän ohi varsinaisen aiheen, mutta liittyy tohon kavereista huolehtimiseen...
Tää tapahtu joskus noin kolme vuotta sitten, mentiin minä & pari kaverii yksiin bileisiin jotka oli muuten just tolla samalla alueella missä nää kotibileet oli minkä aikana/jälkeen Kasimir katos.. Osotetta en muista enää mutta muistan että sillä alueella oltiin. Ja joku tais sanookin täs keskustelus et siellä asuu vähä kyseenalasta porukkaa ja nää bileetki oli aika kyseenalaset..
Bileet oli jossain kämpäs ja niiden pitäjä oli joku ehkä 14-15 v tolloin? Ei edes tunnettu sitä, tiedettiin vaan. Bileis oli aika paljo porukkaa, enimmäkseen jätkiä oli kaikki, ja kaikki joi, sisälle poltettiin ja musiikkia huudatettiin ja riehuttiin. Sielä oli yks jätkä jonka kans olin joskus puhunu, mutta en tuntenut erityisen hyvin. tää jätkä oli sitten ihan perseet. Makas vaan vessan lattialla ja laattas ja kukaan ei oikeen tuntunu välittävän tästä, ei edes sen hyvät kaverit joita bileis oli. Sitten jossain vaihees iltaa/yötä bileiden pitäjän mutsi tuli kotiin... Ei se suuttunu tai mitään koska sielä on joka vloppu kuulemma bileet ja oli varmaan itse hakenut juomatkin sinne. Joka tapauksessa tää mutsi kuitenki suuttu sille jätkälle joka oli tosi huonos kunnos ja sano et sen pitää lähteä sieltä pois. siis sen takia kun oli huonos kunnos. kukaan ei mitenkään puuttunu tähän, kukaan ei edes kiinnittänyt huomiota siihen paitsi mä ja ne mun kaverit jotka oltiin sielä. Sanoin sille naiselle että etkö sä näe kuinka huonos kunnos toi on, et ei sitä nyt voi heittää ulos. nii tää nainen vaan: "ihan sama, mutta jätkä lähtee nyt ulos, tää on mun koti enkä haluaa et se oksentelee mun vessas" yms.
Silloinkin oli talvi, varmaan juuri helmikuu kans ja muistan miten oli kylmä. Me sitten mun kavereiden kanssa raahattiin tää jätkä ulos ja soitettiin taksi ja vietiin se kotiin... Mutta tosi vastuutonta toimintaa mielestäni käskee poika ulos vaikka oli todella huonossa kunnossa ulos kylmään! Ja mitä jos minä tai ystäväni emme olisi olleet sielä? Kukaan, ei kukaan pojan kavereista kiinnittänyt mitään huomiota tähän. He vaan sanoivat jotain: "en mä ainakaan ala raahaan sitä kotiin" kun menimme sanomaan heille tilanteesta...
Joten pitäkää ihmiset huolta kavereistanne! Mulle on kotona AINA sanottu että kaveria ei jätetä, ei ikinä. Ja en siis nyt tarkoita tällä sitä että tää Kasimir olisi kadonnut koska kaverit ei olis pitänyt siitä huolta.
Edelliselle kirjoittajalle fiksusta toiminnasta täydet pointsit!!
Hyvä juttu, että noin vastuullisen olosia nuoria vielä löytyy. :)
Suhteellisen suolesta tuo ko. äidin toiminta. :(
Mitä Kassuun tulee, niin miun suurimmat arvelut on, että löytynee lopulta
suhteellisen helposta paikasta. Sellaisesta että sitten etsijät (turhaan) syyttävät itseään, että olishan pitänyt löytää. Tällaisia paikkoja voi olla esimerkiksi
yksityisten kiinteistöjen pihat ja piharakennukset. Mie en Vaasaa ihan hirveän hyvin tunne mutta varmasti sieltäkin löytyy sellaisia piiloja, kuoppia, pusikkoja, joihin on voinut sitten lumentulon myötä hautautua.
Toinen arvelu voisi olla sitten vesi, jos sielä mitään sulaa missään on. En tiedä.
Hieman voisi haiskahtaa kyllä myös tapaturmalta, jossa voinee olla osallisena myös kavereita. Jotain tapahtui, Kassu piilotetiin.
Mitees tuo Kassu nii onko totta et ois ollu jotain velkoja jostai
autohommeleista??
Oliks siäl pippaloissa jotain tyyppejä joil on jotain tuomioit huumaisaineiden hallussapidost?
että on voinut tapahtua jotain tällaista:
Bileissä olisi ollut jotain riitaa, olen kuullut tämän huhun monelta. Eräs tuttavani joka asuu tämän bilekämpän lähellä oli kuullut sieltä tappelun ääniä jossain vaiheessa. Joka tapauksessa Kasimir olisi sitten riidan seurauksena ehkä lähtenyt bileistä. Itse jos olen joskus suuttunut kännissä jollekin, olen saattanut lähteä suutuspäissäni pois koko paikalta. Kaverit ovat sitten lähteneet kyydillä eivätkä ole välttämättä välittäneet siinä vaiheessa koko Kassusta, jos heillä siis olisi jotain riita tullut. Kassu on ollut ulkona kylmässä, ilman kyytiä ja kännykän akku loppu. Hän on voinut ajatella että kävelee sitten kotiin jos ei kyytiä kerran ole. En tiedä mitä reittiä käytetään jos lähtee kävelemään Laihialle mutta jos Kassu olisi lähtenyt esim. moottoritietä voisi tuo uimahallin valvontakamerassa nähty henkilö olla hän. Matkahan on pitkä ja oli kylmä, ehkä hän ajatteli että lepää hetken. Hän on voinut mennä jonnekin "suojaan" kylmältä. Eikö Vaasa-Laihia välillä ole jotain sellasia asumattomia puuhökkeleitä jossain pellolla? Onkohan ne tarkistettu? Tai sitten hän on vaan mennyt istumaan hankeen, ei hänen tarkoitus varmaan ole ollut kuin levätä hetki mutta on sitten nukahtanut...
Tämä siis oli vaan oma teoriani. En syytä kavereita, enkä ketään muutakaan. En siis edes tiedä oliko bileissä oikeasti jotain riitaa ollut. Näin olisi vaan voinut käydä. Syyt miksi en ehkä kuitenkaan usko tähän on se tosiasia, että Kasimiria on etsitty paljon. Lisäksi se, että jonkun olisi ollut pakko nähdä Kasimir, ja edelleenhän viimeinen silminnäkijä havainto hänestä on Asemakatu 46:n edessä. Siksi voisi ajatella että hän olisi noussut auton kyytiin siinä... Se selittäisi silminnäkijä havaintojen puuttumisen. Koska vaikka Vaasassa aika hiljasta on viikonloppuisin, kyllä ihmisiä kuitenkin liikkuu, varsinkin ajelemassa olevia nuoria. Lisäksi mietin että lähtisikö sitä oikeasti kävelemään Laihialle siinä säässä? Minä ainakin pyrkisin jonnekin sisälle, esim Shellille joka olisi ollut siinä ihan lähellä ja on auki 24/7 ja olisin siellä vaikka pyytänyt lainata kännykkää joltakin ja soittaa kyyti..
nottei tämoo nii mustavalakoone juttu miltä näyttääsi.
Vai millääs lailla se nimimerkki aattelee ettei oo mustavalakosta?
Koskaahan alkaa aukiamaan bileissä olleitten suut?
.
joko on kaapattu orjaksi tai tehnyt jotain itselleen
.
radiosingnaali. gsm... nmt...... no joo antaa olla
Kyllä näkee että kaikilla äidin valopäillä on
hiihtoloma alkanut.
Toisaalta aika ikävää, että poliisi pitää näitä asioita niin salassa. Voisi helpottaa etsimistä jos vähän avoimemmin asioista kertoisivat. Varmasti asiasta tiedetään paljon enemmän kuin kerrotaan. Tosin ymmärtäähän tuon täysin, että aivan kaikkea ei voi kertoa.
täältä Kadonneet-keskustelusta Kasimirista.
"Henkilö joka oli nähty asemakadulla 1.45, ei ollut kassu vaan joku toinen (ilmoittanut asiasta). Toinen varma tieto, kassu kyllä lähti kolmen kaverinsa kanssa ulos klo 1.00. Kaksi kavereista lähti kyydillä laihialle ja kassu kähti saattamaan yhtä keskustaan ja oli kertonut palaavansa bileisiin."
toi ylläoleva vaan ei voi mitenkään pitää paikkaansa! Liikaa aukkoja.
Missä tuo kaveri on ollut nää pari viikkoa jos nyt vasta aukesi suu, että Kassu onkin hänet saattanut keskustaan? Jos tosiaan on näin että kaveri on vasta nyt alkanu puhua asiasta, on ihan selvääkin selvempi että joku syy on ollut salata. Tiedonmurut alkavat nuorten murtumisen jälkeen tihkua.
aihe alkoi kiinnostaa sen verran, että kävin lukemassa murha.infon keskustelun, ja yllätyin keskustelun tasosta, joka ei ollut yhtään sen korkeampi kuin täällä, vaikka murha.infossa kirjoittajat jaksavat muistuttaa, että tämä ei ole suomi24 :)
Luulenpa että tapauksen kohdalla osoittautuu oikeaksi vanha sääntö, että yksinkertaisin ja todennäköisin selitys on oikea. Tässä suhteessa tulee mieleen kylmyys, lumisade, kova tuuli, pimeys (katuvalot sammuneet) jne. Noissa oloissa vaatetuksen merkitys on ratkaiseva. Jos tällä pojalla oli vähänkin normaalia huonompi näkö, niin hän on voinut eksyä hyvin helpolla.
Mitä kavereiden osuuteen tulee, niin ainakin itse lähtisin kovistelemaan sitä kaveria, joka oli luvannut järjestää kyydin. "Kavereilla" on usein tapa "unohtaa" luvatut kyyditykset, kun ovat juoneet tarpeeksi tai makaavat jonkun "hoidon" vieressä silloin kun kyyditys oli luvattu hoitaa. Tuskin hän haluaa kontolleen sitä, että petti kaverin, joka makaa jäätyneenä jossain lumihangessa.
ursty, jos jaksoit lukea minfon ketjun, lue myös tämä.
Et voi väittää että taso on samaa.
mutta se on sanottava nyt tämän ketjun eduksi, että täälä on HARVINAISEN vähän skeidaa!
Suurinosa postauksista on tasoltaan ihan ok! :]
Kenen luona ne bileet oli? Oliks se joku Kasimirin itsensä kaveri vai kaverinkaveri vai tutunkaverinkaverintuttu?
http://www.pohjalainen.fi/Article.jsp?article=484700&Title=Puukottaja kateissa Vaasassa
Näistä tekijöistä tulee mieleen eräs vähemmistöryhmä joiden kansallisasuun kuuluu tummat housut,nahkatakki ja puukko...Puukotuspaikka lähellä Kasimirin katoamispaikkaa, jospa samat venkulat asialla reilu viikko sitten???? Samoihin aikoihin tapahtui puukotuskin kuten Kasmirin katoaminen. Saattaa toki olla että ei yhteyttä...mutta,mutta....
.
ns. "käännetyksi" ja kun tuon ikäisellä ei paljon rahnaa varmaan ollut niin maksanut kalliin hinnan
.
Kyllä nämä "työrajoitteiset" nuoret eläkeläiset sen verran näkisivät vaivaa että lumikasaan kaivamalla piilottaisivat uhrinsa. Ja onhan Mersuissa tilava takakontti... Onko kuitenkin vain sattumaa että lähialueella ja samaan kellonaikaan yöllä katoaa nuori jälkiä jättämättä reilua viikkoa aikaisemmin??
En nyt kuitenkaan maalaa pirua seinälle, ihan olettamuksia ja yksi varteenotettava vaihtoehto kuitenkin.
on etsitty, niin tuli vaan mieleen että onkohan katsottu veneistä? Vaasassahan on paljon pressulla peitettyjä veneitä palokaduilla ja pihoilla. Sinnehän olisi ollut hyvä mennä "suojaan" kylmyyttä ja tuulta.
huolta niistä kavereista! Kun on bileissä niin onhan se vähän rasittavaa toimia jonkun lapsenvahtina ja olishan se hyvä että olisi itse sellaisessa kunnossa ettei toisten tarvi perään katsoa. Mutta ainahan löytyy näitä jotka on tosi kännissä ja muiden pitäisi sit katsoa perään. olen kyllä useesti ollu bileissä joista joku on yhtäkkiä hävinnyt. muut on voinu sit hetken päästä alkaa ihmettelemään että " -mihinkäs se xxxx meni" "-en mä tiiä, en oo nähny sitä hetkeen" "-jaa no varmaan lähti sitten jo kotiin" ja juhlinta jatkuu eikä edes tarkisteta soittamalla onko tämä henkilö todella lähtenyt kotiin ja päässyt sinne!
Kerran olin jossain bileissä (Kerrostalo, alaovet lukossa, ei ovisummereita) missä joku tyttö meni ulos oksentamaan. Alaovi meni kiinni tytön perässä, eikä hänellä ollut takkia, eikä kännykkää eikä mitään. ja oli muutenkin huonossa kunnossa. Itse lähdin kotiin ja näin tytön siinä ulkona ja hän pääsi sitten sisään kun avasin alaoven... Mutta ei häntäkään oltu pahemmin sisällä juhlissa kaivattu.
varsinaisen karhunpalveluksen jälkikasvulleen, kun pitää leikkiä vaan valvovan silmän alla mieluummin jopa neljän seinän sisällä! Ulkona ei saa leikkiä, kun hiekka on likaista, järvessä ei saa uida, koska vesi on likaista ja sinne voi upota.. Hiekkalaatikkoikäiset ovat asia erikseen, mutta jos kouluikäisiä olevia holhotaan samalla tavalla niin silloin mennään metsähallituksen puolelle.
Menee tämä turvallisuuden maksimointi aivan käsittämättömiin sfääreihin. Millaiset eväät lapsi saa tällaisesta menosta elämäänsä aikuisena, kun pitäisi olla ja pärjätä maailmalla? Kovin heppoiseksi jää käsitys millaista oikea elämä on?
IS.
myös karhunpalveluksen jälkikasvulleen, minunkin eräs lapsuuden kaveri sai viuhtoa kuinka huvitti, 13v alkoi tupakanpoltto 15v liiman haistelu ja alkoli, 16v huumeet.
Tänä päivänä täys narkomaani ja näyttää ikäistään 50v vanhemmalta.
rajat_on_rakkaus
Täälä kadonneet -palstalla juttu ja muuallakin ihan irl Vaasassa on huhu että kyllä Kasimirillä oli kuski, ja kuski tulikin paikalla muttei nähnyt Kassua missään ja puhelin pois päältä.
Onko näin?
siis kai ole huhu vaan ihan faktaa... Eilisessä poliisi-tv:ssä oli näin sanottu
Asia jolla suuri merkitys.
Miksi kännykkä sulkeutui, eikö huomannut ladata kotona.
oliko lujaa humalassa?
Jos ei ollut, tuskin nukahtanut hankeen.
Jos olisikin, olisi kai paikalla josta häntä tultiin hakemaan.
Jos olisi tehnyt itselleen jotain, olisi ruumis todennäköisesti löytynyt.
Mielestäni jäljelle jäävät vaihtoehdot:
Lähti itse johonkin reissuun, mitä ei tue se että sopinut kuskin.
Joutui onnettomuuteen tai tappeluun, päätettiin hävittää ruumis. (ruumiin hävittäminen lopullisesti on vaikeaa).
Lumien sulaessa poistuu yksi ikävä vaihtoehto.
Joku puhui shellistä. Tosiaan joo, aika outoa ettei olis mennyt sinne, kerta on auki 24/7. Mä luulen että uimahallilla oleva ei välttämättä olis ollut Kassu koska jos se tosiaan olis kävellyt moottorietietä pitkin kotiin niin kyllä siellä nyt sen verran autoja liikkuu että joku olis pikkasen ihmetellyt, että mitä ihmettä keskellä yötä joku kävelee moottoritiellä? Tääläpäin en oo ainakaan kertaakaan nähnyt moottoritiellä ihmistä kävelemässä. Mutta siis asemakadulla on taloja ympäri ämpä joten todella outoa että kukaan ei olis nähnyt Kassua joten voisi epäillä että noussut väärään kyytiin ja ties mitä sitten tapahtunut. Ja mitä järkeä lähteä kävelemään himaan kun se kyyti ois tullut. Ja niin joku puhui että sieläpäin missä Kassu oli bileissä asuu epämääräistä porukkaa, tietenkin riippuen onko omistus vai vuokra-asunto. Ei oo kovin hyvä yhdistelmä epämääräistä porukkaa ja kadonnut ihminen. :/ Kavereista pitäisi kyllä huolehtia bileissä, niin ei tämmösiäkään välttämättä pääsis tapahtumaan. Itse ainakin meen kavereiden kanssa samalla kyydillä himaan tai jos ei oo semmoisia kavereita jotka tulevat samaan suuntaan kuin mä, vanhemmat hakee. En nimittäin todellakaan yksin lähtis yhtään mihinkään yöllä kävelemään.
on pudonnut sadevesikaivoon, nyt kun lunta on lykätty koneilla teiden ja liittymien varsilta, on voinut kaivojen kansia siirtyä paikoiltaan, ja olisi pudonnut kaivon aukosta kaivoon kun oli hämäräkin, tässä oli joitain päiviä sitten, kun eräs poika oli tipahtanut sinne, kännykkä pelasti sen tapauksen.
No kyllä olis ollut tosi huono tuuri jos kaivoon olis pudonnut. Ja kännykkäkin sammunut. Edelleen tässä hämärää on se että miten kännykän akku on voinut loppua samoihin aikoihin kun Kassu lähti bileistä. Mulla kyllä on sammunut puhelin jos oon kävellyt kovilla pakkasilla ulkona mutta kun koko ihminenkin on kadonnut niin ei hyvää kyllä tiedä tämä. Luulempa vaan että väärän auton kyytiin on noussut tai sitten on joku jengi tullut Kassua kohti ja ties mitä silloin tapahtunut mutta ei oo kyllä mikään jengi voinut EHKÄ tulla vastaan, kyllä joku olis huomannut. Jos Kassu ois oottanut siinä asemakadulla, en usko että missään kaivossa silloin olisi. Kyllä on nyt joku osannut taitavasti hävittää Kassun tai sitten Kassu on itse piiloutunut jonkun luokse. Enkä kyllä usko että on piiloutunut jonkun luokse. Kassun vanhempien pitäs pyytää vapepaa haravoimaan aluetta. Nora Bhatiankin löysivät paitsi nehän vissiin ties suunnilleen mistä etsiä. Kyllä menee vaikeaksi.
Pohjalainen.fi
ikävä juttu ... otakaa opiksi et viinan kaa ei parane leikkiä..voimia omaisille...
Osanottoni ja voimia omaisille! Kauhea juttu :S
Ja otetaan opiksi ettei niitä kavereita ikinä jätetä yksin vaikka ne kuinka sanois että "kaikki on ok, menkää vaan." Jos Kassu ei olis jäänyt yksin tätä ei ois tapahtunut.