Nimike

Mä en tykkää käyttää itestäni lesbo-nimikettä, koska siinä on niin heteroporno säväri. Täälläkin on nää palstat bi, gay, lesbo, trans. Miksi ei bi, homo, lesbo, trans sitten? Mun mielestä Jenkkilän systeemi on hyvä, että heikäläiset meikäläiset käyttävät itsestään nimikettä gay, niin homot kuin lesbotkin. Ton gay-nimikkeen vois naiset ottaa täälläkin käyttöön itsestään. Mun mielestä tossa lesbo-sanassa on saastunut vivahde ja se johtuu siitä, että heteroäijät on kuolannu sen pilalle. Mä oon ainakin gay.
61274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Joo, mä ajattele lähinnä olevani homo, onhan sekin yleisnimitys. Ei oikeen istu mullekaan lesbo, vaikka saa sitä käyttää, jos siltä tuntuu.

Äänestä

olen mä. Minusta siinä sanassa ei ole mitään vikaa. Itseä oksettaa kaikki väännökset, kuten ''lebe'', ''lepakko'' jne. Mut mitä väliä oikeestaan sanalla, kun ensin me kaikki ollaan kuitenkin ihan ihmisiä, sit naisia ja on meillä oma nimikin. En esittele itseäni '' Moi, olen lesbo'' juurikaan koskaan. Mut jos esittelisin, niin sana lesbo kuulostaa just niin provosoivalta ku pitääkin!

Äänestä

Osaisiko joku kertoa tietämättömälle mistä nimitys "lepakko" tulee? En ole ainakaan kuullut mitään lepakoihin viittaavia nimityksiä ulkomailla, onko se sitten täysin suomalainen nimitys lesboille?

Tiedän vaan sen, että lepakot (siis nämä lentelevät nisäkkäät) on ainakin Suomessa yhdistetty pahaan. Eikö ennen kerrottu jotain vanhaa tarinaa, jonka mukaan lepakko oli pahan aikaansaannos ja täten halveksittu eläin? Tästäkö se on lähtenyt, siitä että meitä on halveksittu samalla tavalla kuin lepakoita? Vaikka onhan meillä lepakoiden kanssa yhteisenä tekijänä se, että koiraslepakot puuhailevat omia juttujaan erillään naaraista, samalla kun naaraslepakot muodostavat omia ryhmiään :)

No mutta, mä tykkään itse käyttää tuota lepakko-nimikettä. Sanaa lesbokin tulee kyllä käytettyä, mutta sen käytössä olen jotenkin vähän harkitsevampi. Pakko tosiaan myöntää, että siinä sanassa korvaan särähtää joku: oli syynä sitten sen hankalampi kirjoitusasu tai se, että saan siitä edelleen jotain negatiivisia viboja ehkä siitä syystä kun on joutunut kuuntelemaan sitä niin kauan haukkumasanana.

Lesbo-sanaa käytän täysin 100% vapautuneesti vain muiden homoseksuaalien ja ystävieni kanssa puhuessa. Muussa ja varsinkin vähän tuntemattomammassa seurassa turvaudun monesti ns. pehmeämpiin versioihin, kuten juuri lepakko/homoseksuaali/naisista pitävä nainen, jne. Olen huomannut, että monille kavereillenikin tuottaa vaikeuksia lausua lesbo-sanaa ääneen, ja sitä yritetään aina kierrellä tai vähintäänkin epäröidään ennen sen sanomista.

Sanan homo taas yhdistän päässäni enemmän miehiin, samoin gayn. Homoseksuaali kuitenkin on täysin fifty-fifty, sitä voin käyttää huoletta niin naisista kuin miehistäkin. Sellaisia väännöksiä kuten lelle, lebe ja mitä lie, niitä en käytä missään yhteyksissä, ne pistää enemmänkin ärsyttämään.

Musta on kuitenkin hyvä, että juuri lesbo on se yleinen nimitys meistä. Ehkä sitten kun vanhenen vähän ja olen täysin löytänyt itseni, niin ei tuota enää minkäänlaisia vaikeuksia käyttää sitä sanaa ja voin unohtaa kaikki muut väännökset lopullisesti. Muistan joskus varsinkin yläasteella kammonneeni koko lesbo-sanaa ihan kamalasti ja se suunnilleen tuntui kirosanalta, mutta nyt vuosien mittaan olen alkanut tuntea aina enemmän ja enemmän ylpeyttä nimitystä kohtaan. Ajatella kuinka yksi sana voikin liittyä niinkin läheisesti itsensä löytämiseen ja hyväksymiseen.

Äänestä
  • ... Voi olla kun tosiaan löytää itsensä ja ennenkaikkea pystyy hyväksymään itsensä sellaisena kuin on. Ei sillä ole sitten enää mitään väliä, mikä on se nimike jonka alle lokeroituu. Kuitenkin on tärkeintä olla ehjä, kokonainen ihminen sellaisena kun oikeasti on.

    Äänestä

Miten nainen voip ilman gilluttimia olla gay, ei mitenkään?

Äänestä

Mietin tätä loman aikana ja tänne on näköjään tullut keskustelukin aiheesta. En tykkää ollenkaan
lesbo-sanasta. Niinkuin sanoit siinä on saastunut vivahde eikä se istu kovin hyvin suomalaiseen suuhun. Muutenkin typerän kuulonen sana. Siitä tulee yleensä lespo tai sitten ylivedetty lesBo. Varsinkin heteroiden suusta se tulee niin kankeesti että...
Gay tuntuu olevan vielä aika harvinainen suomenkielessä. vai? en ainakaan ite oo kuullu monien käyttävän sitä. Mutta hyvä jos yleistyy.
Itse olen ihan vaan homo. Se on mukava yleisnimike jota mun mielestä voi käyttää kaikista ei-heteroista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Gayproud kirjoitti:

Mä en tykkää käyttää itestäni lesbo-nimikettä, koska siinä on niin heteroporno säväri. Täälläkin on nää palstat bi, gay, lesbo, trans. Miksi ei bi, homo, lesbo, trans sitten? Mun mielestä Jenkkilän systeemi on hyvä, että heikäläiset meikäläiset käyttävät itsestään nimikettä gay, niin homot kuin lesbotkin. Ton gay-nimikkeen vois naiset ottaa täälläkin käyttöön itsestään. Mun mielestä tossa lesbo-sanassa on saastunut vivahde ja se johtuu siitä, että heteroäijät on kuolannu sen pilalle. Mä oon ainakin gay.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu