7kk vauva ei enää syö!!!

mitä pitäisi tehä???

Moikka!

Mulla on kohta 7kk vanha poika ja meillä on tullut syömisestä iso ongelma.
Aluksi syöminen meni hyvin, ei nirsoillut oikeestaan minkään ruoan kanssa ja olin tosi tyytyväinen että syömiset sujuivat niin hienosti, mutta nyt ei todellakaan voi sanoa enää samaa. Kaikki alkoi oikeestaan aamu puurosta, kun vaihdoin "valmis puurojen" syöttämisen niihin puuroihin mitkä valmistetaan itse (eli lisätään keitettyyn veteen tai korvikkeeseen tätä puuro jauhetta jne). Poika ei tykännyt puurosta ollenkaan ja ei suostunut syömään tätä. Neuvolassa sanottiin että kunhan jaksan tarjota puuroa niin kyllä hän siihen tottuu, mutta pari viikkoa jaksoin tarjota puuroa eikä silti edistystä tapahtunut. Nyt kaikki ruokailu on oikeestaan iso katastrofi, jo pelkän ruokalapun näkeminen saa pojan itkemään ja jokainen ruokailu alkaa kamalalla huudolla. Muutaman lusikallisen saatan saada syötettyä mutta siihen se sitten jääkin. Tuntuu ettei ruokailu kiinnosta enää muutenkaan . Tuon muutaman lusikallisen saan syötettyä silleen että näytän toisessa kädessä jotain lelua tms. Makeaa pilttiä suostuu syömään välillä, kunhan saan pojan ensin edes maistamaan sitä.Muu ei kelpaa.
Jatkuva itkeminen ruokailusta ja se ettei vauva syö enää alkaa todella käymään hermoille. Maito kelpaa ilman sen suurempia huutamisia. Mitä ihmettä teen vauvani kanssa? Eihän hän pärjää enää pelkällä maidolla (ja siis korvikkeella, sillä en imetä enää).Miten saan hänet syömään, oon jo kokeillut vaikka mitä ja palannut samaan entiseen puuroonkin muttei kelpaa....ideoita?:(

4

4668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wey

      kävi sama homma 7kk iässä, kun hampaat alkoivat vaivata. Tarjosin ruuan viileänä tai huoneenlämpöisenä niin alkoi taas maistumaan. En myöskään tuputa ruokaa, jos alkaa työntää lusikkaa pois, pannaan pillit pussiin. Syö yleensä sitten seuraavalla kerralla paremmin ja jos ei sittenkään, tarjoan jossain vaiheessa jotain "lempiruokaa". Välillä syö paremmin ja välillä huonommin, tyttö on hoikka ollut aina, mutta kyllä nälkä jossain vaiheessa voittaa ja ruoka taas maistuu. Sormiruoka on myös hyvä juttu silloin kun mitään muuta ei saa alas.

    • ollut

      Meillä alkoi syöminen huonota 6 kk iästä. Nyt 9 kk. Niitä huonon syömisen jaksoja on ollut mutta välissä sitten paremman syömisen jaksoja mm yksi jakso kun hän söi kuin hevonen. Oletan että hampaista ja kasvupyrähdyksistä johtuvaa. Puuroja ei syö lainkaan, koskaan. Enää en edes yritä. Syötän kunnon ruokia, vellejä, hedelmäsoseita, vauvajugurtteja. Huonon syömisen kausina helpoimmat ruoat hänelle ovat porkkana-perunavelli ja mangojugurtti sekä pastat. Huonon syömisen kausina syö enemmän myös rintamaitoa. Korvikemaitoja inhoaa ja niitä saan ruokailujen yhteydessä sujautettua pari lusikallista per ateria. Vedestä pitää ja sitä ruiskuttelee ja purskuttelee ympäriinsä.

    • nkldscnh

      meillä oli tossa iässä sama ongelma. Homma hoitui, kun tajusin antaa tytön syödä itse. Sotkuista ja aikaavievää se oli, mutta lopulta neiti antoi myös minun jälleen syöttää soseita. Neidin syödessä ehdin itse hoitaa hyvin keittiöaskareita ;) Nuo itse syödyt ruuat oli ihan keitettyjä kasviksia (esim keitin perunan ja lohkoin sen pituussuunnassa neljäksi lohkoksi) joita annoin neidin käteen ja hän itse nakersi :) Naudan ja kanan jauhelihasta tein "kepakoita", joita neiti söi hyvällä ruokahalulla. Samalla sai myös munaa. Puurot korvasin hetkeksi aamu- ja iltavellillä, joita juotin pullosta. Tämä vaihe kesti reilun kuukauden jonka jälkeen tilanne normalisoitui ts. sain taas syöttää ja puurotkin maistuivat. Puurot olen tosin tehnyt tuossa iässä jo ihan tavallisista Nalle-hiutaleista, neidille kun ei koskaan ole kelvanneet nuo vauvapuurojauheet.

      Tuputtaa ei kannata ja kaikenlainen pakottaminen vaan provosoi tilannetta pahempaan suuntaan...

    • Anonyymi

      Älä hermostu. Onko ruokailurytmit sopivat. Ei leluja ruokapöytään. Ei maitoa ennen kiinteää ruokaa. Hae apua, jos tilanne kärjistyy mahdottomaksi taisteluksi. Jokatapauksessa, kyllä hän kasvaa, älä huolestu. Rauhoita tilanne. Lapsikin vaistoaa ja ruokailutilanne muuttuu taistelukentäksi ja tilanne ahdistaa lastakin. Onnistut varmasti, luota itseesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      63
      15570
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      28
      3589
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      277
      2451
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      128
      1773
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      129
      1484
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      379
      1435
    7. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1223
    8. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      13
      1163
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      76
      952
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      115
      905
    Aihe