Eli, kuvailin vähän yhtä syrjäseutua joskus kaksi, neljä vuotta sitten. Yksi kuva hämmästytti todella, sillä metsän puiden siimeksessä näkyi selkeät kasvot. Kuvaa ei ole muokattu, sillä se on otettu filmikameralla, ja myöhemmin laitettu koneelle ottamalla kuva digikameralla.
http://piczasso.com/i/ampk74.jpg
Onko tämä oikea kummitus tm..?
http://piczasso.com/i/ampk74.jpg
Onko tämä oikea kummitus tm..?
Vastaukset 37
Vanhimmat
en muistanut rajata kasvoja.. No tässä toinen kuva samasta paikasta missä kasvot on rajattu.
http://piczasso.com/i/kjnkhj.JPG
Näyttäis olevat naisen tai pelästyneen tyttösen kasvot. En ukso sattumaaan, mutta kyseinen tapaus vaikuttaa kyllä "sattumalata" mikäli siihen ei liity sen kummempaa tarinaa asiayhteyttä.Kkyllähän joskus varjot ja hahmot voivat asettautua niin että syntyy tylkittava kuva.
Olen uskovainen ja teitenkin mahdollisuus on yliluonnollisellakin puolella, että on annettu oikisen ja varjojen asettautua noin pakoilleen.
Jospa paikalla oli joku henkilö juuri kauvaushetkellä ja itse et häntä huomannut!
Selvästi muokattu kuva =( Kasvojen ympärillä tummaa, kuuluu alkuperäiseen kuvaan ja se on lisätty metsäkuvaan. Tyhmää.
Hmm tässäpä mietiskelen että ei tuo voi olla oikea mutta siihen en tiedä oikeaa vastausta oletko muokannut kuvaa vai et aika sattuma jos et ole muokannut tuo on oltava jokin kummitus haamu uskon ainakin niin jos tuo on faktaa..
Itse näin taas pullea poskisen tytön säikähtäneet tai pelokkaat kasvot, samat kasvot olen nähnyt taulussa jossa on tytön kasvot joilla valuu kyynel, samanlainen taulu pojasta, näitä tauluja oli joskus 80 luvulla useissa paikoissa.
Kuivunut, kelottunut puun oksa tai juuri.
mä luulin, että tuota alla olevaa vaaleaa sä tarkoitit - rajauksessa mä en nähnyt mitään. Ihan musta oli.-
toi vaalee möhkö on joku kivi, ja tuolla punasessa ympyrässä pitäis näkyä harmaat kasvot. Ainakin itse näen ja minusta ne on jotenki pelottavat.
Paikan historiasta tiedän, että siinä lähistöllä on joskus palanut talo.
Kyllä siinä kasvot on.
siitä en mene takuuseen onko sattumanvarasesti tullou nuo oksat ja varjot niin että muistuttavat kasvoja.
Kasvot ovat aika selkeät, ihme jos muut eivät niitä huomaa.
Ihmisen aivot yrittävät aina hakea tunnistettavia muotoja visuaalisesta informaatiosta ja veikkaisin, että tässäkin on käynyt sellainen tapaus.
Tosin tuo kuva näyttää melkoisen tekaistulta, joten en mene sanomaan asiaan enää sen suurempaa juuta enkä jaata.
Mutta oli kuva feikki tai ei, pisteet kuvaajalle/editoijalle siitä. :)
Itseasiassa kyseessä ei ole optinen harha, oksien muodostama sattumanvarainen kuvio tai mikään muukaan vastaava, vaan tämän keskustelun aloittaja on yksinkertaisesti muokannut omaa kuvaansa liittämällä siihen "aavekasvot" oheisesta kuvasta.
http://theunexplainedmysteries.com/ghosts/ghostface.jpg
Säälittävä feikki.
kuvaa _ei_ ole muokattu millään tavalla, eli turha valehdella. Näyttää kyllä yllättävän samalta, mutta ei voi olla. Nimittäin kuvan ottamisen aikoihin olin jotain 11v enkä osannut silloin käsitellä kuvia.
Itse saattaisin luulla sitä oksien muodostelmaksi.
Ai niinkö? :D
Nyt ainakin näytät osanneen käsitellä kuvaa sen verran että siitä on tullut mustavalkoinen. Vai käytitkö kenties 2-4 vuotta sitten 11-vuotiaana mustavalkokameraa ja skannasit otoksen jälkeenpäin?
Vaikuttavaa... etenkin kun aavekasvojen yhdennäköisyys allaolevan selkeämmän kuvan kanssa on niin ilmeinen.
http://theunexplainedmysteries.com/ghosts/ghost-face.jpg
kamera oli mustavalkoinen.
Yhdennäköisyys on kyllä huima - aika outoa.
Katselin kuvatekelettäsi Photarilla hiukan sitä vaalentaen ja kas kummaa: "kasvot" oli neliön sisällä!
Hohhoijaa taas. Melkoisen onneton kuvamanipulaatio, josta näkee sokea Reetakin, että huijausta. Toisaalta, niinhän kaikki muutkin "kummituskuvat" yleensä ovat ja temppua on kokeltu siitä lähtien kun kamerat keksittiin. Jos joku tässä on outoa niin se, että joku ihan tosissaan uskoo näihin onnettomiin tekeleisiin.
Suosittelen perehtymistä kuvamanipulaation saloihin, koska taidot ovat hakusessa pahasti.
on tosi idioottia että kuvaa väitetään huijaukseksi, kun se ei sitä ole.
Jaahas, selittäisikö millaisen neliön? Kun skannasin kuvan, se oli ihan tommonen.
No lol, ton nyt näkee feikiksi paljaalla silmälläkin. Kasvokohta on otettu suoraan unexplainedmysteriesin kuvasta :D
kun ei kuitenkaan ole. Aika turha väitää kun ei ole todisteita.
Siis onneton kyhäelmä kaikin puolin.
kun se ei ole mikään kyhäelmä.
...pöppö.
Mulla ainakin on todisteita.
Jos tuo on sama naama joka ilmestyy kaikkiin kuviin, missä tuo on nähty paikasta riippumatta?
Minusta kuvassa näkyy kasvot, huomasin ne jo ennenkuin rajasit, ja pidän niitä optimistisina kasvoina. Kiva että kuvista voi löytää tuollaista aina silloin tällöin...!
otitko nyt kuvasta kuvan digikameralla vai skannasitko sen, vai mahdoitko jopa maalata sen paintilla. Väität ensimmäisessä viestissäsi että olet ottanut kuvan filmikameralla ja myöhemmin siirtänyt sen koneelle ottamalla kuvan digikameralla. Seuraavaksi väitätkin skannanneesi kuvan. Nää sun viestitki todistaa että olet ihan täysin feikki koko paska.
Miksi ensin sanot siirtäneesi kuvan koneelle ottamalla kuvan digikameralla filmikameran kuvasta, ja myöhemmin väität skannanneesi sen? Miksi yleensä alunperin päätit kuvata kyseisen kiven ja puut? Ei niissä ole mitään erityisen kuvauksellista. Kuva näyttää kyllä aika selvästi manipuloinnilta, ja itsekin tunnistin kasvot samoiksi kuuluisammasta kuvasta.
aikas vaikuttava kuva. Ihmettelen vaan miks muut ei usko yliluonnolliseen
Sillä uskooko yliluonnolliseen, vai ei, ei ole mitään tekemistä sen kanssa, uskooko jonkun itse tekemään kuvamanipulaatioon.
Näin yhen toisen kuvan netis missä noi just samat kasvot oli jonku tyttöjen jalkojen joukos. outoooo?
Sori vaan mut sen näkee paljaalla silmälläkin et se naama on neliön sisällä. Idiootit. Jos ette parempaan pysty, niin antakaa toki olla -.-'
kun suurentaa kuvaa on selvästi maalaillun näkönen "naaman" ympäriltä.
vaikka sää väität että tää on oikee kuva ja on ihan hirveetä et siin on kummistus ni ihan pakko sanoo; eikö oo outoo että tuo 'aavenaama' on täysin sama kuin tuossa toisessa linkissä? ja että molemmat kuvat on "ihan vaan sattumalta" mustavalkosia? mun kuvan muokkaus ohjelmassa kun tuon kääntää negatiiviks tulee selkeä laatikko naaman kohdalle.. ihan samaei tarvii kuitenkaa alkaa dissaamaan tätä kommaa
joo, kuva on muokattu. siinä on muutenkin samat kasvot kun edellisessä linkitetyssä 'perhe' kuvassa missä tyttö katsoo jalkojen välistä. jos et paremmin osaa muokata, niin ei kannattaisi edes yrittää. :)
kuvasta löytyy. Ks:
xxyyzz.kuvat.fi
(näppää alkup. pikkukuvaa saadaksesi se suuremmaksi)
ja karhun pään sivukuva löytyy sivukuvana siitä kasvojen läheltä oikealta, vähän alempaa, sen kaveriko?
sieltä koiran selän takaa se karhu kurkkii pää kallellaan
xxyyzz.kuvat.fi
oon nähny noi kasvot yhessä toisessakin kuvassa. koittakaas laittaa googleen "kummituskasvot uutisissa" tms. :o