varaslähtö maailmaan

Niisku-mamma-84

Pienet nuppumme Lempi ja Rauha syntyivät aivan liian varhain 4.2.2010 raskausviikolla 24 2.
Pituutta Lempillä oli syntyessään 34cm ja painoa 680g, Rauha oli 32cm pitkä ja painoi 665g.

Pitkä matka on vielä edessä päin, sairaalassa itkemme, toivomme, hymyilemme..elämme.

6

974

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huhtimamma

      LEMPIN JA RAUHAN SYNTYMÄN JOHDOSTA!

      Ja toivon teille kaikkea hyvää ja voimia alkutaipaleelle :)

      Ei sitä voi edes kuvitella, minkälaisen taipeleen pikkutytöt ja te juodutte käymään läpi. Itselläni viikkoja 32 5 ja ennenaikainen synnytys uhkaa kovasti, mutta meidän tyttöhän on jättiläinen teidän tyttöihin verrattuna.

      ISO HALAUS :)

    • Nimenmuutos helppoa

      Mutta nimenantoa voisitte kuitenkin alkuhärdellin jälkeen ajatella uudelleen. Turha lapsilleen on kostaa heikkoa alkuaan koko loppuelämän ajaksi. Ymmärrän toki että vanhemmat ovat olleet tunteellisessa tilassa kastaessaan lapsiaan.

      Molemmat nuo nimet ovat kuudenkymmenenvuoden takaa. Antavat kunnon mummo-efektin. Mikäs siinä, jos kerta haluaa lapsiaan rankaista.

      Sama kun antais lapselleen nimeksi Musti. Siinä on koira-efekti. Ja kyllähän toki mummo-efekti on tyttölapsille armollisempi. Joskaan ei ehkä teini-iässä kovin mairitteleva.

      • 6+18

        Käsittämätöntä että jollain pissaliisalla on pokkaa tulla tällä tavoin alkaneeseen ketjuun ilmoittelemaan toisen ihmisen tekemistä nimivalinnoista. Helvettiäkö se sinun nimimakuasi hetkauttaa jos vanhemmat ovat olleetkin tunteellisessa tilassa. Sitäpaitsi Lempiä ja Rauhaa annetaan molempia nimiksi parinkymmenen lapsen vuositahtia.

        Minä toivotan Lempille ja Rauhalle onnea tälle pitkälle taipaleelle! Kaiken maailman valopäitä matkan varrelle toki mahtuu, mutta valtaosa meistä ihmisistä on ihan hyviä. Tervetuloa! Ja tsemppiä.


    • saman koen..

      miten teidän penet voivat???

    • isä..

      Onnea kovasti ja Kaikkea hyvää pienokaisille ja voimia teille!! Toivottavasti kaikki menee hyvin ja pienokaiset selviää ja kasvavat hyvin!!

      Oma vaimo myös viikolla 24 3 ja peloissaan odotamme mitä käy. lapsi vettä mennyt jo ja toivotaan että päivät ja viikot menisivät eteen päin. Lääkärin ennustun oli huono mutta tämä antaa aina positiivisuutta mielelle kun lukee tälläisiä.

      Kevään jatkot! :)

    • Aino_Maaria

      Onnea pikkuisten kaksostyttöjen johdosta! Toivotaan ja uskotaan että kaikki menee hyvin. Meille syntyi maaliskuussa pikkuinen poikavauva raskausviikolla 33. Vielä ollaan sairaalassa. Huoli on ollut kova, vaikka pikkumies on kuitenkin teidän pienokaisiin verrattuna iso vauva. Päivä kerrallaan se aika sairaalassa menee. Siellä on tosi hyvä hoito. Paljon voimia kaikkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      272
      2410
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      1299
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1201
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1201
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1155
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      1096
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      962
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      897
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      860
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      767
    Aihe