varaslähtö maailmaan

Niisku-mamma-84

Pienet nuppumme Lempi ja Rauha syntyivät aivan liian varhain 4.2.2010 raskausviikolla 24 2.
Pituutta Lempillä oli syntyessään 34cm ja painoa 680g, Rauha oli 32cm pitkä ja painoi 665g.

Pitkä matka on vielä edessä päin, sairaalassa itkemme, toivomme, hymyilemme..elämme.

6

1014

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huhtimamma

      LEMPIN JA RAUHAN SYNTYMÄN JOHDOSTA!

      Ja toivon teille kaikkea hyvää ja voimia alkutaipaleelle :)

      Ei sitä voi edes kuvitella, minkälaisen taipeleen pikkutytöt ja te juodutte käymään läpi. Itselläni viikkoja 32 5 ja ennenaikainen synnytys uhkaa kovasti, mutta meidän tyttöhän on jättiläinen teidän tyttöihin verrattuna.

      ISO HALAUS :)

    • Nimenmuutos helppoa

      Mutta nimenantoa voisitte kuitenkin alkuhärdellin jälkeen ajatella uudelleen. Turha lapsilleen on kostaa heikkoa alkuaan koko loppuelämän ajaksi. Ymmärrän toki että vanhemmat ovat olleet tunteellisessa tilassa kastaessaan lapsiaan.

      Molemmat nuo nimet ovat kuudenkymmenenvuoden takaa. Antavat kunnon mummo-efektin. Mikäs siinä, jos kerta haluaa lapsiaan rankaista.

      Sama kun antais lapselleen nimeksi Musti. Siinä on koira-efekti. Ja kyllähän toki mummo-efekti on tyttölapsille armollisempi. Joskaan ei ehkä teini-iässä kovin mairitteleva.

      • 6+18

        Käsittämätöntä että jollain pissaliisalla on pokkaa tulla tällä tavoin alkaneeseen ketjuun ilmoittelemaan toisen ihmisen tekemistä nimivalinnoista. Helvettiäkö se sinun nimimakuasi hetkauttaa jos vanhemmat ovat olleetkin tunteellisessa tilassa. Sitäpaitsi Lempiä ja Rauhaa annetaan molempia nimiksi parinkymmenen lapsen vuositahtia.

        Minä toivotan Lempille ja Rauhalle onnea tälle pitkälle taipaleelle! Kaiken maailman valopäitä matkan varrelle toki mahtuu, mutta valtaosa meistä ihmisistä on ihan hyviä. Tervetuloa! Ja tsemppiä.


    • saman koen..

      miten teidän penet voivat???

    • isä..

      Onnea kovasti ja Kaikkea hyvää pienokaisille ja voimia teille!! Toivottavasti kaikki menee hyvin ja pienokaiset selviää ja kasvavat hyvin!!

      Oma vaimo myös viikolla 24 3 ja peloissaan odotamme mitä käy. lapsi vettä mennyt jo ja toivotaan että päivät ja viikot menisivät eteen päin. Lääkärin ennustun oli huono mutta tämä antaa aina positiivisuutta mielelle kun lukee tälläisiä.

      Kevään jatkot! :)

    • Aino_Maaria

      Onnea pikkuisten kaksostyttöjen johdosta! Toivotaan ja uskotaan että kaikki menee hyvin. Meille syntyi maaliskuussa pikkuinen poikavauva raskausviikolla 33. Vielä ollaan sairaalassa. Huoli on ollut kova, vaikka pikkumies on kuitenkin teidän pienokaisiin verrattuna iso vauva. Päivä kerrallaan se aika sairaalassa menee. Siellä on tosi hyvä hoito. Paljon voimia kaikkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2252
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      222
      2127
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      119
      1441
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      17
      1196
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1061
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe