On niitä ollut lumisia talvia ennenkin, ennen ilmaston muutosta, mutta ei koskaan tällaista avuttomuutta junaliikenteen kanssa..
Muistan joskus -50-luvulla, kun olin opiskelijana Helsingissä niin lunta oli paljon ja junien puskureissa aura. Lisäksi ratoja ja varmaan vaihteita myös lakaistiin niin että luudat vain huiskivat.
Nyt ei kelpaa kuin turvakoulutettu työntekijä. Varmaan sellaisiakin on maassa pilvin pimein. Armeija voisi antaa nuorille sellaisen koulutuksen, niin olisi siitäkin ajasta jotain hyötyä.
Junaliikenteen katastrofi
2
332
Vastaukset
- adfadsfasdf
Kuule, ei sinne passaa laittaa raiteille mitään pitkäaikaistyöttömiä ja huumehörhöjä luudan kanssa touhuamaan. On kohta monta ruumista, kun nämä sekolevat itsensä junan alle.
- Reservin kirjuri
Ovatko armeijassa palvelevat varusmiehet ja heidän esimiehensä "pitkäaikaistyöttömiä" ja "huumehörhöjä"?
Puolustusvoimien olisi syytä kouluttaa edes osa varusmiehistä niinkin arkiseen ja todelliseen kriisinhallintatehtävään kuin lumenluonti. Kussakin joukko-osastossa (varuskunnassa) toimii erillinen hälytyskomennuskunta, jonka tehtäväkenttä voidaan määritellä erityisen tilanteen ja tarpeen mukaan hyvin lyhyellä varoitusajalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1074239Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv572428Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?781640Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko61103- 66854
- 21823
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118813- 39792
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50779- 62768