Työpaikkamme ainoa tuhnu valitti tänään, ettei saa parvekkeen ovea kunnolla kiinni, kun karmi on jotenkin vääntynyt ja lukko on jäässä. Lunta pyryttää lattialla, mitä varten hänellä on rätti pysyvästi partsin oven edessä. Katsoimme miekkosta huvittuneena, mutta kukaan ei pyrskähtänyt nauruun. Vieruskaveillani tosin valuivat vedet silmistä ja hän kiristi vyötään siten, ettei mahan hytkyminen näkynyt. Yksi naputteli hermostuneena sormiaan ja painui sitten omaan huoneeseensa hohottamaan.
Että sellaista tuhnujen luona. Täällä ok-talossa lämpötila on 23,8 astetta ja kaikki 4 ulko-ovea menevät hyvin kiinni. Lumityöt tein tullessa citymaasturilla ja Suomen pystykoira (rotukoira) lämmittelee infrapunaled-terassilla. Panen X0-lasiin muutaman jääkuution ja kurlaan. Kaunis vaimo ilmoitti laittavansa minut illalla "hommiin". Elämä hymyilee.
Että sellaista tuhnujen luona. Täällä ok-talossa lämpötila on 23,8 astetta ja kaikki 4 ulko-ovea menevät hyvin kiinni. Lumityöt tein tullessa citymaasturilla ja Suomen pystykoira (rotukoira) lämmittelee infrapunaled-terassilla. Panen X0-lasiin muutaman jääkuution ja kurlaan. Kaunis vaimo ilmoitti laittavansa minut illalla "hommiin". Elämä hymyilee.
Vastaukset 14
Vanhimmat
valenörtti joka oli antanut "asiantuntevia" analyysejä it-alan lehtiin. Taidat olla suomen ensimmäinen valeok-asukas.
"Taidat olla suomen ensimmäinen valeok-asukas."
Äläs nyt. Tämä palstahan on täynnä niitä "valeok-asujia".
Et ole tainnut ymmärtää tämän palstan vitsi-luonnetta.
Tänne kirjoittavat vain ja ainoastaan äitiensä helmoissa asuvat haaveilijat, tai pienessä vuokrakämpässä asuvat, jotka mielikuvituksissaan ovat "rikkaita ok-asujia".
Ja tämä on fakta.
WTF ?
Koska tuhnulla ei ole varaa omaan, kuvittelee hän meidän varakkaiden ok-asujien olevan satuolentoja.
Sama tilanne myös meidän kahvihuoneessa, en ymmärrä miten tuo meidän firman tuhnu on edes vielä töissä meillä. Hommathan sillä ei mistään vaativasta päästä ole, digitointia ja hetkellisiä varastohommia.
Mutta ai että ne jutut, myötähäpeää tunne aina kun se kertoo taloyhtiönsä tapahtumista, harva se viikonloppu mustamaija pihassa ja milloin on saunat laittamatta päälle jne, on siinä naurussa pitelemistä koko porukalla.
Olen yrittänyt valistaa häntä Parempien ihmisten alueelle asumaan mutta hän tuntuu olevan taloudellisesti rajoittunut joten se siitä.
No, onneksi nähdään vaan työpaikan kahvitunnilla jos sielläkään, onneksi pomo tietää tapauksen joten sopivan paikan tullen saa varmaan kenkää.. toivottavasti tilalle tulee asiallinen tyyppi Parempien ihmisten alueelta.
Myötähäpeän tunne on merkki sivistyksestä. Onhan tuhnukin ihminen, pitää yrittää ajatella, vaikka mielessä kävisi mitä. Tuhnu tekee töitä siinä missä me muutkin, tuhnu maksaa sijoitusasuntojamme, tuhnun veroprosentti on meitä korkeampi. Tarkalleen ottaen, mihin joutuisimmekaan ilman valtavaa tuhnujen armeijaa?
Otetaanpa kurlaus X0:ta tuhnujen kunniaksi!1 Ja jäitä sekaan!1yks
tuhnu on tehnyt jo monet omistavasta portaasta todella varakkaaksi jo monessa polvessa. ja tulee vielä tekemään.
Tuhnuille pitäisi antaa joku mitali tai jotain kun on asunut esim 50vuotta vuokralla.
kansakunnan rahaliikenne pitää hoitaa, kiitos niille miljoonille tyheröille ketkä autatte vauraampaa puoliskoa vaurastumaan lisää.
Taidan ostaa sijoituskämpän jos niitä vielä saa, ja käsiraha kätevästi Santanderilta.
Ensiksi reivari,Se voipi kalikka kalahtaa omaan nilkkaan niin kuin yleensä asioilla tapana on.Ok-asukas tuumaa onhan tuhnukin ihminen Hmmm,,, aika välkky onhan se sanomattakin selvää ollut.No muulinhan jokainen tietää se on kaukana ihmisestä.
Ei taida mitalia tulla, eikä edes kunniamainintaa. Hesarin mummokin sai pitkän tuhnuttelun jälkeen ainoastaan vuokrankorotuslapun palkkioksi pitkästä urastaan.
Meillä ei ole ainuttakaan vuokralaista tai muutakaan rikollista töissä. Kuinka tuo retku on päässyt sisälle putiikkinne? Olivatko todistukset väärennetyt? Kuinka hän paljastui vuokralaiseksi, ja nyt kun on paljastunut, niin odottaako häntä irtisanomisen lisäksi jokin sanktio tuosta työhaastattelussa tehdystä huijauksesta?
Työpaikkamme tuhnu, Kari nimeltään, omisti kyllä asunnon työhönottohetkellä. Vuonna 1998 hän myi asuntonsa kuplahinnalla ja jäi odottelemaan rommausta. Mitään sen kummempaa vilppiä ei siis ole tapahtunut.
tarkoittaa että olet vanhempiesi "alivuokralaisena" tai olet itse vuokrannut ok-talon. Ei kukaan täysjärkinen jolla on oma talo kadehdi henkilöä joka on vuokralla. Ettet vain olisi nainen ja naisen logiikka kun on vähän sun juttujen tasoa. Voi myös olla kaappihomo etkä uskalla kertoa siitä vanhemmillesi.
Nythän on niin että virallisen määritelmän mukaan henkilön status muuttuu vuokraloiseksi jos muuta, kuin omistusasumista on jatkunut yhtäjaksoisesti yli 6kk. Vaikkei tässä varsinaista rikosta ole mitä ilmeisimmin tapahtunut ja henkilö mitä ilmeisimmin ei ole aivan "täysivaltainen" ehdottaisin hätäkokouksen koollekutsumista pikimmiten. Tässä on nimittäin työnantajan maine vakavassa vaarassa mikäli paljastuu että teillä työskennellään vuokraloisen statuksella. Kohtahan niitä saattaa olla oven ja ikkunoiden takana laumoittain koputtelemassa jos sana pääsee leviämään?!
Oikeesti. Noi sun juttus alkaa käydä koko ajan väsyneemmiksi. Se millä vaudilla säkin keksit tota tarinaa ja päälle ryyppäät, voisit tehdä oikeesti jotain hyödyllistä.
terkuin: okt, vantaa
ps. ja sitä konjakkia ei kurlata kylmänä, eikä juoda jäillä. Jos et osaa, etkä ymmärrä juoda juomaa oikein, niin siirry juomaan jallua.