Mönkkärin rekisteröinti

Saako 50 kuutioisista suurempia mönkijöitä tieliikenne rekisteriin?????
98714
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Joo, kyllä niitä saa rekisteriin, ainaki tuohon 300cc asti... Ajoneuvovero menee sitten kuulemma kuutiotilavuuden mukaan ja kuulemma tyyristä... Nää on kuulopuheita että tiä sitte varmuudella miten ne menee! Liikkeestä kannattaa mennä kysyy...

Sammy

Äänestä

Joo tule käymään meillä täällä katsastus asemalla, me kerromme sinulle asiasta niin ei tarvii kysellä tietämättömiltä!

Äänestä
  • Hehheh!!! ;D A -luokan vastaus! :) Joo, no eipä se ois pahiteex jos herraisoherra "katsastusmies" valasis meitä tietämättömiä asian suhteen, kun homma muutenkin on vähän epäselvä!!! Kerros ny mitä se kustantaa pistää 300cc 4x4 mönkkäri lappuihin, mitä veroja ja sun muita???

    Äänestä

Mitä tarviit mönkijällä? Jos haluut sillä ajaa tiellä, nii laki vaatii tierenkaat, ei siis m.alkuperäiset. Ja valot,jarrut ym. otin asiasta selvää. Tien saat ylittää mistä haluut ja tarpeen vaatiessa ajaa sillä myös.Tietynpätkän. Mutta jos kakkosmopoo...millä pysys paremmin pystys nii.. unoha homma.

Äänestä
  • HAISTA SINÄ JÄTKÄ PITKÄ PASKA!!!!

    Äänestä

  • jeppe kirjoitti:

    HAISTA SINÄ JÄTKÄ PITKÄ PASKA!!!!

    eikös nykyinen laki sano että.mönkijä on maastoajoneuvo ,jolla saa ajaa huom! (tilapäisesti myös maantiellä) huom! laki sanoo että ,pitää olla voimassa oleva liikennevakuutus ja kypäräpakko,myös 40 km/ H nopeusrajoitus.vakuutusyhtiöt eivät ole saaneet aikaiseksiomaa mönkkärin vakuutusta,vaan siihen sovelletaan moottorikelkan 340c vakuutusta joka on noin 105 e vuodessa

    Äänestä

Kyllä saa, meillä..tai siis mun isällä on 473kuutioinen Honda ES:ä rekisterissä, tosin erikoisluvilla, mutta kuitenkin..

Äänestä

saako honda trx 650 tieliikinne rekisteriin tietääkö joku???????????

Äänestä

Joo o, olen kuulkaas tutkinut ashiaa.. eli siis mönkkärin saa rekisteröityä kuhan teho on alle 15 kW
isommista en sitte tiiä.. :D
Prkleen kallista on se yli 300cc..

Iskutilavuus (cm³)/Vero %
alle 130/20%
131 - 255/30%
256 - 355/40%
356 - 505/50%
506 - 755/60%
yli 756/70%

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jeppe kirjoitti:

Saako 50 kuutioisista suurempia mönkijöitä tieliikenne rekisteriin?????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu