Kuvakollaasi & kuvamontaasi

Latisha

Tervehdys kaikille !

Haluisin tietää, mitä eroa on kuvakollaasilla ja kuvamontaasilla ?

Auttakaa tietämätöntä !

6

4140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfghjk

      Eikös montaasi ole usean kuvan sekoitus ja kollaasi on vain sarja kuvia, jotka voivat olla ihan sellaisenaan vaikka vieri vieressä. Enpä ole aiemmin asiaa edes ajatellut.

      • mikseri

        sekotan hieman, koska en tiedä vastausta. Eikös montaasi ole valokuvista tehty yhdistelmäkuva ja kollaasi taas kuvaa ja maaleja ja esineitä samassa teoksessa (valokuvan päälle maalaat jotakin ja liimaat siihen haarukan vielä).


      • not sure but..
        mikseri kirjoitti:

        sekotan hieman, koska en tiedä vastausta. Eikös montaasi ole valokuvista tehty yhdistelmäkuva ja kollaasi taas kuvaa ja maaleja ja esineitä samassa teoksessa (valokuvan päälle maalaat jotakin ja liimaat siihen haarukan vielä).

        mun mielestä montaasi on monesta kuvasta/palasta tehty kuva, ja kollaasi esim. kuvasarja, sisältää yleensä 2-6 kuvaa joissa on sama aihe.


    • Anonyymi

      Kuvataiteessa kollaasi tarkoittaa yhtä kuvaa, joka on koottu käyttäen useita eri kuvia, ja erilaisia materiaaleja (tapettia, sanomalehteä jne.) Kollaasissa on usein myös piirrettyä tai maalattua pintaa. (vrt. kubismi)
      Montaasi taas liittyy valokuvaan ja elokuvaan. Valokuva montaasi koostuu yleensä useista valokuvista esim. kasvot yhdestä kuvasta, silmät toisesta kuvasta, suu kolmannesta kuvasta, hiukset neljännestä kuvasta jne. Kuvassa usein näkyy, että se on koostettu useasta eri kuvasta.
      Elokuvassa montaasilla tarkoitetaan nopeaa sarjaa otoksia, jotka muodostavat jonkin tapahtumaketjun. (ks. Sergei Eisenstein)

    • Anonyymi

      Valehtelu kuvailla.
      Poista pyyhi
      Uusin päivitys 26.2.2025.
      Jos laskutetaan eri myyjä.
      Google työt.
      Muiden kuvat sotketaan läpi

      • Anonyymi

        Tuossa hyvä esimerkki kollaasista, joka on toteutettu käsitteellistä lähestymistapaa hyödyntäen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      74
      4282
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2748
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2507
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2432
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      110
      2336
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2203
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2151
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      611
      1957
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1945
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      24
      1688
    Aihe