Hurraa, pian

sormet syyhyten

alkaa kevät tulla kohinalla ja muuttolinnut, pääsee koluamaan kameran kans pitkin keskisuomen järven-ja lammenrantoja sekä peltojen laitamia, yksi syksyllä bongattu kalasääksen pesä vielä hetken tyhjänä. Loppuu taas hetkeksi lumessa tarpominen..ja pian herää myös tutut majavat, uudenkarhea 300mm2.8 odottaa hyllyssä seuranaan 1.4x jatke.

6

834

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuopi.”

      Jos ei Mattina aidantolpat vielä näy, niin on luvassa kevääksi seitsemän pyryilmaa.
      Mitä Mattina, sitä Marjana.
      Matti taivaan portit avaa
      Minkä Heikki helpottaa, sen Matti maksaa.
      Matti vasta lumiportit avaa.
      Matti pannoo vielä kaheksa hattuu kanno päähä.
      Kun Erkkinä härkii, niin Mattina poikii.”
      Matti maijon aloittaa.
      Jos kukko juo vettä räystään alta Matinpäivänä se juo sitä koko kesän

      • ****¨¨¨^^^

        ..erkkinä härkii..


      • et.saimaa
        ****¨¨¨^^^ kirjoitti:

        ..erkkinä härkii..

        taas pystyttää kuvauskoju ja nappailla hienoja luontokuvia!


      • gfhjedbxc
        et.saimaa kirjoitti:

        taas pystyttää kuvauskoju ja nappailla hienoja luontokuvia!

        alkanut jo saapua Suomeen, pian huutaa töyhtöhyyppä pelloilla! Jänikset hyppelevät päivälläkin ja talitintin laulu muuttunut.


      • pimeän
        gfhjedbxc kirjoitti:

        alkanut jo saapua Suomeen, pian huutaa töyhtöhyyppä pelloilla! Jänikset hyppelevät päivälläkin ja talitintin laulu muuttunut.

        vuodenajan vastapainoksi.
        Kohta "härkii" muuallakin kuin navetassa erkkinä.
        Kevät alkaa kai ihan "toden teolla" ensi viikolla.

        Ja eikun kuvaamaan heikoille jäille ;—)


      • nyt on lapio
        pimeän kirjoitti:

        vuodenajan vastapainoksi.
        Kohta "härkii" muuallakin kuin navetassa erkkinä.
        Kevät alkaa kai ihan "toden teolla" ensi viikolla.

        Ja eikun kuvaamaan heikoille jäille ;—)

        on ainakin mulle sellaista aikaa jotta alkaa koti tuntumaan vieraalta paikalta ja kamera tahtoo juurtua kiinni käsiin kun tulee vietettyä niin paljon aikaa luonnossa kamera valmiina, voi olla että ensi viikko vietetään vielä aika talvisissa merkeissä.
        Joka keväisiin "askareisiin" kuuluu myös se että jossain perskorvessa voorti on metsätiellä kiinni ja tiukasti, tiukin paikka parin vuoden takaa kun olin ajanut n. 15 km metsätietä ja auto upposi saviseen tiehen, tuli otettua yksi puhelu jo pelastuslaitoksellekin, 1.5 tunnin savisen työn jälkeen sain auton kovalle tienpohjalle ja peruuttamalla kolmisen kilometriä pääsin kääntymään ja majavankuvausreissu päättyi siihen.
        Silloin toivoin että olisipa alla edes lada niva ja vinssi keulassa tai olisi kelvannut ilman vinssiäkin ja ehdinpä siinä toivoa että lapiokin olis kiva.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      26
      2486
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2106
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      122
      1779
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      91
      1732
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1527
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      127
      1086
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1001
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      967
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      959
    Aihe