Löysin tästä aiheesta muutamia viestejä eri foorumeiden sivuilta, mutta tuntuivat olevan aika vanhoja (vuodelta 2007) joten ajattelin kysäistä asiaa uudestaan.
Eli.. suunnitteilla olisi löhöilyloma Pääsiäisviikolla 2010. Toki kaupunkiloma käy myös, mutta ajatuksena ja ideana tässä lomassa olisi nyt päästä pois täältä Suomen tuiskuista jonnekin ihanaan ja lämpimään paikkaan rentoutumaan ja nauttimaan auringosta!
Itse matkaan matkabudjetti olisi alle 500 eur / hlö. Olen Googlettanut kaikki mahdolliset, niin Finnmatkat, Aurinkomatkat, Tjäreborit, Arenat ym ym ja mistään en ole vielä tohon hintaluokkaan matkaa löytänyt. Tietenkin ajankohta on huono, koska puoli Suomea lomailee samaan aikaan.
Sekä myös se fakta, että loma sais maksimissaan olla viikon mittainen. Kahden viikon loma ei käy, koska aika valitettavasti loppuu kesken.
Oletteko löytäneet mistään matkoja alle 500eur/hlö tällaisena sesonkina (Pääsiäinen 2010)? Mielellään lento hotelli. Ja aurinkoon! 20 tarttis olla päivisin ainakin! ;)
Halpa rantaloma
3
1661
Vastaukset 3
- perhe reissuun
tsekkaa halpalentoyhtiöiden lennot. esim ryanair on vallan mainio lentoyhtiö jolla pääset tampereelta mm. lontooseen tai frankfurth-hahnin kentille. Näiltä kentiltä pääset jatkolennolla taas etiäpäin muualle eurooppaan. Pääsiäisen aikaan lämmintä on kanarialla, marokossa tai espanjan etelä-rannikolla ja kaikkiin näihin lentää ryanair. Tosin joudut melko varmasti yöpymään stanstedissa tai hahnissa meno- tai tulomatkalla, mutta lentokenttien sivuilta löydät linkkejä edullisiin majoituspaikkoihin. Etsi sitten majoitus ko maasta itse netistä. Jos teitä on ryhmä tai perhe, edullisimmaksi tulee vuokrata huoneisto. Löydät varmasti paljon vaihtoehtoja googlettamalla ja pientä vaivaa näkemällä saat lomabudjetin pitämään.
Olen itse lomaillut perheen kanssa tällä systeemillä useiden vuosien ajan ja olemme tehneet tosi pienen budjetin reissuja näin. En enää edes halua tsekata matkatoimistojen matkoja koska matkan järjestäminen itse on tosi hauskaa. Päätän ennen reissua budjetin ja sitten alan etsiä halpoja lentoja. Tosin minä olen yleensä aloittanut matkavalmistelut n. puolivuotta ennen reissua. Tällöin saa parhaat lentotarjoukset. - layran
Suomen matkatoimistolta löytyy n. viikon lomia halpaan hintaan :) Itse olin lähdössä perheen kanssa Istanubuliin tällä viikolla ja se olisi maksanu kolmelta n. 900€ :) kannattaa katella ja hyviä lomia jos jonnekkin pääsette lähtemään! :)
- SuloVilenmatkaaja
www.kuumat.com ja kahvia kannullinen koneen viereen. Sieltä koluamalla olen löytänyt kaksi tämän vuoden matkaa. Toinen Wienistä pääsiäiseksi (5 vrk 800e kahdelta 4 tähden hotellissa) SMT ja toinen heinäkuussa Firenzestä viikko 700e kahdelle tripadvisorin kehumassa 2 tähden hotellissa.. Taisi löytyä Arealta. Kannattaa myös kirjautua postituslistoille, niistä tulee välillä aarteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3191359Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3221303- 991071
Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50998- 105971
- 106930
- 111782
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22767- 69631
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh5617