Halpa rantaloma

aurinkoonaurinkoon

Löysin tästä aiheesta muutamia viestejä eri foorumeiden sivuilta, mutta tuntuivat olevan aika vanhoja (vuodelta 2007) joten ajattelin kysäistä asiaa uudestaan.

Eli.. suunnitteilla olisi löhöilyloma Pääsiäisviikolla 2010. Toki kaupunkiloma käy myös, mutta ajatuksena ja ideana tässä lomassa olisi nyt päästä pois täältä Suomen tuiskuista jonnekin ihanaan ja lämpimään paikkaan rentoutumaan ja nauttimaan auringosta!

Itse matkaan matkabudjetti olisi alle 500 eur / hlö. Olen Googlettanut kaikki mahdolliset, niin Finnmatkat, Aurinkomatkat, Tjäreborit, Arenat ym ym ja mistään en ole vielä tohon hintaluokkaan matkaa löytänyt. Tietenkin ajankohta on huono, koska puoli Suomea lomailee samaan aikaan.

Sekä myös se fakta, että loma sais maksimissaan olla viikon mittainen. Kahden viikon loma ei käy, koska aika valitettavasti loppuu kesken.

Oletteko löytäneet mistään matkoja alle 500eur/hlö tällaisena sesonkina (Pääsiäinen 2010)? Mielellään lento hotelli. Ja aurinkoon! 20 tarttis olla päivisin ainakin! ;)

3

1639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perhe reissuun

      tsekkaa halpalentoyhtiöiden lennot. esim ryanair on vallan mainio lentoyhtiö jolla pääset tampereelta mm. lontooseen tai frankfurth-hahnin kentille. Näiltä kentiltä pääset jatkolennolla taas etiäpäin muualle eurooppaan. Pääsiäisen aikaan lämmintä on kanarialla, marokossa tai espanjan etelä-rannikolla ja kaikkiin näihin lentää ryanair. Tosin joudut melko varmasti yöpymään stanstedissa tai hahnissa meno- tai tulomatkalla, mutta lentokenttien sivuilta löydät linkkejä edullisiin majoituspaikkoihin. Etsi sitten majoitus ko maasta itse netistä. Jos teitä on ryhmä tai perhe, edullisimmaksi tulee vuokrata huoneisto. Löydät varmasti paljon vaihtoehtoja googlettamalla ja pientä vaivaa näkemällä saat lomabudjetin pitämään.
      Olen itse lomaillut perheen kanssa tällä systeemillä useiden vuosien ajan ja olemme tehneet tosi pienen budjetin reissuja näin. En enää edes halua tsekata matkatoimistojen matkoja koska matkan järjestäminen itse on tosi hauskaa. Päätän ennen reissua budjetin ja sitten alan etsiä halpoja lentoja. Tosin minä olen yleensä aloittanut matkavalmistelut n. puolivuotta ennen reissua. Tällöin saa parhaat lentotarjoukset.

    • layran

      Suomen matkatoimistolta löytyy n. viikon lomia halpaan hintaan :) Itse olin lähdössä perheen kanssa Istanubuliin tällä viikolla ja se olisi maksanu kolmelta n. 900€ :) kannattaa katella ja hyviä lomia jos jonnekkin pääsette lähtemään! :)

    • SuloVilenmatkaaja

      www.kuumat.com ja kahvia kannullinen koneen viereen. Sieltä koluamalla olen löytänyt kaksi tämän vuoden matkaa. Toinen Wienistä pääsiäiseksi (5 vrk 800e kahdelta 4 tähden hotellissa) SMT ja toinen heinäkuussa Firenzestä viikko 700e kahdelle tripadvisorin kehumassa 2 tähden hotellissa.. Taisi löytyä Arealta. Kannattaa myös kirjautua postituslistoille, niistä tulee välillä aarteita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      165
      3270
    2. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      226
      2850
    3. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      70
      2447
    4. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      304
      1703
    5. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      7
      1490
    6. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      25
      1362
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      3
      1251
    8. Ei ole liian myöhäistä..

      Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala
      Ikävä
      3
      1022
    9. Ei osattu ratkaista etääntymistä

      Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.
      Ikävä
      115
      930
    10. Esprit hoitokdit Varkaudessa?

      Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin
      Varkaus
      103
      913
    Aihe