Nyt tulee niin tyhmää kysymystä, mutta kun en tiedä niin en. Mitä noissa noin 4-tuntia kestävissä kokeissa oikein kysytään?
Pääsykokeet
3
1183
Vastaukset
- teemuteekkari
http://dia.fi/arkisto.html tuolla on vanhoja kokeita, lisäksi dia-valintaoppaassa kerrotaan kurssit joiden tietoja tarvitaan, nämä ovat likimain samat (ellei jopa samat) kuin yo-kokeiden vaatimukset. Tuolta arkistosta löytyy myös malliratkaisuja, joten noita kokeita tekemällä on hyvä harjoitella. Fiksumpi myös huomaa, että tietyt teemat toistuvat kokeesta toiseen.
- a
Mites sitten noi kaavat? Tuolla sivulla on kyllä vuoden 2005 kaavakokoelmat, mutta onko ne samat joita on käytetty noissa uusimissakin kokeissa vai onko uusimmissa kokeissa pitänyt muistaa ulkoa kaikki tarvittavat kaavat? Toki noista aika paljon muistaa mutta ei kaikkia kun nyt lukiossa kuitenkin tottunut pitämään tota MAOLia auki koko ajan kun on kerran ollut sallittu...
- juu.
Edellä linkitetty DIA arkisto kertoo aika hyvin, eli siellä on edellisten vuosien kokeita. :)
Itse hain ouluun DI puolelle. Meidän piti pakollisenta tehdä ensimmäisenä päivänä matikka. Muistaakseni 3 tuntia oli kokeen kesto.
Seuraavana päivänä sai tehdä joko kemian tai fysiikan. Itse tein fysiikan, kolme tuntia sekin taisi kestää, ja tuolla arkistossa nuo viime vuoden kokeet on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46939Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849