Tarinaa etsimässä...

akunmetsästäjä

Itselläni on todella ja painotan sanaa todella hatara muisti kuva tarinasta jossa Roope-setä joutuu vankilaan. Tuo on ainoa asia jonka tarinasta varmasti muistan. On myös jäänyt epävarma mielikuva siitä että Aku olisi haastanut Roopen oikeuteen ja saanut siten Roopen omaisuuden itselleen, mutta en ole aivan varma tuosta. Mielessäni on myös muistikuva siitä miten tarinan toinen osa alkoi kun Aku oli yksin suuressa synkässä kartanossa. Tarina taisi olla vähintään kaksiosainen ja julkaistu Aku Ankka lehdessä luultavimmin joskus 1996-2006 välisenä aikana itse sanoisin että se oli 2000-luvun alkupuolella, mutta aivan varmaksi en voi sanoa.

Kysyin tuota joskus akuankka.fi:stä, mutta sanoivat että noin pienellä kuvauksella he eivät pysty sanomaan mikä numero voisi olla kyseessä tai jotain muuta vastaavaa. Olen itse kadottanut jonnekin kaikki vanhat Aku Ankat vuosien saatossa joten en voi itse oikein etsiä tarinaa kun omat muistikuvatkin ovat noin hataria, joten kysyisinkin jos joku muistaisi tuota tarinaa? onko sellainen edes ollut olemassa vai muistanko aivan väärin ja vielä hienompaa olisi jos joku osaisi sanoa numeron tai edes vuoden jolloin tuo on julkaistu.

5

2238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ank(n)isti

      Kuulostaa tutulta, mutta enempää en voi auttaa...:) Tarinan uskoisin olevan olemassa. Ootko varma että ei ole ilmestynyt taskarissa? Niistä tarinoistahan on netissä kaikista kuvaus, Taskaritietokannassa (vai mikä sen nimi oli...)

    • chibiusa

      olisikohan tämän niminen "erään ankan nousu ja tuho"

      • Ankisti

      • akunmetsästäjä
        Ankisti kirjoitti:

        "Erään ankan nousu ja tuho" kävi mielessä itsekkäkin. Lehti löytyy I.N.D.U.C.K.S.ista
        http://coa.inducks.org/issue.php?c=fi/AA2000-07#f

        Lehdet ovat 2000/7-9 (3-osainen jatkis).

        Toivottavasti auttoi.

        Suur kiitokset kaikille auttaneille. Kävin kirjastosta hakemassa tänään nuo lehdet ja tuo tarinahan se oli.


    • Anonyymi

      Etsin tämän tarinan kirjoittajaa, kun tuli mieleen. Täältähän se löytyi. Odotin jotakuta tunnetumpaa kuin Andreas Pihl (ei sano minulle mitään?)

      Tämä lienee nimittäin, ainakin omasta mielestäni, paras Aku Ankka tarina muiden kuin niiden kolmen klassikko tarinankirjoittajan tekemänä (Barks, Rosa ja Vicar)

      Ehdottomasti suosittelen tutustumaan, ellei ole tuttu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4940
    2. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      40
      2401
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      90
      2359
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      191
      2330
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1929
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      23
      1788
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1550
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1451
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      346
      1243
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1146
    Aihe