Itselläni on todella ja painotan sanaa todella hatara muisti kuva tarinasta jossa Roope-setä joutuu vankilaan. Tuo on ainoa asia jonka tarinasta varmasti muistan. On myös jäänyt epävarma mielikuva siitä että Aku olisi haastanut Roopen oikeuteen ja saanut siten Roopen omaisuuden itselleen, mutta en ole aivan varma tuosta. Mielessäni on myös muistikuva siitä miten tarinan toinen osa alkoi kun Aku oli yksin suuressa synkässä kartanossa. Tarina taisi olla vähintään kaksiosainen ja julkaistu Aku Ankka lehdessä luultavimmin joskus 1996-2006 välisenä aikana itse sanoisin että se oli 2000-luvun alkupuolella, mutta aivan varmaksi en voi sanoa.
Kysyin tuota joskus akuankka.fi:stä, mutta sanoivat että noin pienellä kuvauksella he eivät pysty sanomaan mikä numero voisi olla kyseessä tai jotain muuta vastaavaa. Olen itse kadottanut jonnekin kaikki vanhat Aku Ankat vuosien saatossa joten en voi itse oikein etsiä tarinaa kun omat muistikuvatkin ovat noin hataria, joten kysyisinkin jos joku muistaisi tuota tarinaa? onko sellainen edes ollut olemassa vai muistanko aivan väärin ja vielä hienompaa olisi jos joku osaisi sanoa numeron tai edes vuoden jolloin tuo on julkaistu.
Tarinaa etsimässä...
5
2396
Vastaukset
- ank(n)isti
Kuulostaa tutulta, mutta enempää en voi auttaa...:) Tarinan uskoisin olevan olemassa. Ootko varma että ei ole ilmestynyt taskarissa? Niistä tarinoistahan on netissä kaikista kuvaus, Taskaritietokannassa (vai mikä sen nimi oli...)
- chibiusa
olisikohan tämän niminen "erään ankan nousu ja tuho"
- Ankisti
"Erään ankan nousu ja tuho" kävi mielessä itsekkäkin. Lehti löytyy I.N.D.U.C.K.S.ista
http://coa.inducks.org/issue.php?c=fi/AA2000-07#f
Lehdet ovat 2000/7-9 (3-osainen jatkis).
Toivottavasti auttoi. - akunmetsästäjä
Ankisti kirjoitti:
"Erään ankan nousu ja tuho" kävi mielessä itsekkäkin. Lehti löytyy I.N.D.U.C.K.S.ista
http://coa.inducks.org/issue.php?c=fi/AA2000-07#f
Lehdet ovat 2000/7-9 (3-osainen jatkis).
Toivottavasti auttoi.Suur kiitokset kaikille auttaneille. Kävin kirjastosta hakemassa tänään nuo lehdet ja tuo tarinahan se oli.
- Anonyymi
Etsin tämän tarinan kirjoittajaa, kun tuli mieleen. Täältähän se löytyi. Odotin jotakuta tunnetumpaa kuin Andreas Pihl (ei sano minulle mitään?)
Tämä lienee nimittäin, ainakin omasta mielestäni, paras Aku Ankka tarina muiden kuin niiden kolmen klassikko tarinankirjoittajan tekemänä (Barks, Rosa ja Vicar)
Ehdottomasti suosittelen tutustumaan, ellei ole tuttu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse684490Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053749Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1113377Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.231919Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871175- 90929
- 55895
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125892Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25807