Löytyykö venäläisistä kaupoista suomalaisia elintarvikkeita?
Hei!
klklklkklkkll
10452
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tosin riippuu ihan missäpäin venäjää asioi. Esim viipurista löytyy kivasti valion tuotteita jne
Viipurissa olen tavannut suomalaisia maitotuotteita, voita, juustoja, tuorejuustoja ja jugurtteja. Lisäksi margariineja. Jotain makkaraa oli myös.
Pietarissa on enemmän suomalaisia tuotteita esimerkiksi Prismoissa.
Miksi etsisit suomalaisia tuotteita, kun voi kokeilla uusia makuja ja lajikkeita!
Sehän on yksi lisä matkakokemuksiin, vaikka joskus eteeen tulisi jotain, mistä pidä.
Matkoilla pyrin välttämään myös monikansallisia tuttuja merkkejä ja suosin paikallisia.
Mutta kukin taaplaa tyylillään -ottava evääksi hapankorppua ja maksamakkaraa!!
Allergisella ymmärrän tällaisen, en muuten...
Tokipa niitäkin maistellaan, mutta hieman epäilyttää että minkälaisilla myrkyillä he esim. kasvejaan kasvattavat. Suomessahan ei käsittääkseni saa esim. tomaateille käyttää mitään myrkkyjä, mutta miten lie naapurimaassa. Liekö luomuruoka siellä ollenkaan tunnettu asia?
Luomua etsit, venäjä aivan väärä maa sulle.Ydinvoimala raadon vieressä kasvattavat helvetin isoja ja iltaisin loistavia tomaatteja.
Elintarvikevalvonta on Venäjällä tarkkaa. Luomutuotteita löytyy kyllä, ei tosin joka puodista, varmimmin torilta suoraan viljelijöiltä. Esim. luomumajoneesia et Suomesta taida löytää seuraavaan 10 vuoteen...
En minäkään ymmärrä miksi suomalaisia tuotteita pitäisi Venäjältä löytää...
tietankään osta esim. espanjalaisia hedelmiä etkä vihanneksia...missään, koska siellähän olot ovat hyrjat -sekä kasveilla että kasvityöntekijöillä!
Muuten on mielestäni ekologisempaa ja humaanimpaa käyttää Venäjälläkin lähituotteita eikä sinne eksportoituja...
En osta. Itsellä on kasvimaa, josta saan lähes kaiken tarpeellisen tuoreena tai säilöttynä. Säästää monta penniä, kun ei tarvitse kaupasta ostaa joka tuotetta, ja jos jotain ostan niin suomalaista jos vain löytyy. Siinä en näe mitään vikaa, jos vie elintarvikkeita ulkomaille. Kauppaa on käyty vuosisatoja sillä viisiin ja tuodaanhan vastaavasti venäläisiä elintarvikkeita suomeen, joskin harmikseni jäävät eteläsuomeen niin ettei ole mahdollisuutta ostaa.
Tähän asti olen ihan hyvillä mielin syönyt venäläistä ruokaa, mutta tulipa vain mieleen kysäistä näin ex tempore. Tyhmäähän se oli.. Täytyy kysäistä venäläisiltä tutuilta kun linjoille tulevat..
Löytyy varmaan, mutta liha ja maitotuotteitahan ei saa venäjältä EU alueelle tuoda.
No ihan tuohon alkuperäiseen kysymykseen vastaus: kyllä. Hinta esim. valion vähälaktoosisissa on lähes sama kuin Suomessa. Suomalaiset tuotteet jostain kumman syystä ovat arvostettuja ja hinnat kalliita, niin paikallisille kuin suomalaisille.