Täälläpäin yhessä kirjastossa on DVD:itä lainattavana, arvo n. 5-15e, mutta sielä kannen sisällä lukoo jos CD halkeaa tai jotain niin joutuu maksamaan 50-80e... Hmm..?
Aika naurettavaa touhua:
5
1341
Vastaukset
- -.-
kirjasto joutuu maksamaan dvd:stä enemmän, just tuota luokkaa, koska kirjastot maksavat niistä tekijänoikeusmaksun, joka taas oikeuttaa kirjastot lainaamaan niitä. eli ihan oikein menee...
- sdasd
juu, hirmu kalliita ovat kirjastoille hankkia. Rikkomansa dvd:n tilalle ei voi tuoda kaupasta ostamaansa uutta, vaan se on korvattava rahalla juuri noiden tekijänoikeusmaksujen takia.
- taas kirjastotäti
DVD on kallis kirjastolle tekijänoikeusmaksujen takia eli oikein lukee kannen sisäpuolella. Siksikin toivoisi asikkaiden kohtelevan dvd-levyjä hyvin !
- atlatl
...tajua ihmisiä jotka rikkoo kirjastosta lainattua materiaalia,oli se mitä tahansa.
Omissa cd-levyissäni ei naarmuja/rasvaisia sormenjälkiä ole,miksi siis tekisin niin lainatuillekkaan.
En myöskään tajua sitä että kirjastoista on tullut mölykoppeja ja puhelinkoppeja.
Pennut kiljuu jne.
Eikö kirjaston henkilökunnalla ole enää määräysvaltaa siihen miten heidän työpaikallaan käyttäydytään?? - Fiftari 50-luvulta
atlatl kirjoitti:
...tajua ihmisiä jotka rikkoo kirjastosta lainattua materiaalia,oli se mitä tahansa.
Omissa cd-levyissäni ei naarmuja/rasvaisia sormenjälkiä ole,miksi siis tekisin niin lainatuillekkaan.
En myöskään tajua sitä että kirjastoista on tullut mölykoppeja ja puhelinkoppeja.
Pennut kiljuu jne.
Eikö kirjaston henkilökunnalla ole enää määräysvaltaa siihen miten heidän työpaikallaan käyttäydytään??Samaa ihmettelen minäkin. Omassa lapsuudessani kirjastossa vallitsi hiljaisuus, ja möykkäämisestä sai porttikiellon. Oli aikuinen tai lapsi.
Eikä tulisi mieleenkään tuhota kirjaston materiaalia. Joskus kirjojen välistä löytyy merkkejä eväsleivistä ja lukiessa juodusta oluesta jne. Käsittämätöntä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1196354Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816177Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696050Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443972Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482395Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1211420- 121261
- 1871098
- 61907