Mustalaisten kuningas,onko arvo perinnöllinen vai saako sen jotenkin ansioitunet romani.Kuulin pienenä puhuttavav ukkomustalaisesta onko sama henkilö.
Kuka on
Nykyään
11429
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Minä olen.
ole kuninkasta eikä ole koskaan ollutkaan.
Totta! Ei ole ollut, eikä tule koskaan olemaankaa! Kuinka maattomalla kansalla voisi olla kuningas, kysyn vaan. Jokainen voi niin halutessaan leikkiä olevansa kuningas, tai joku saattaa haluta jonkun olevan sellain.
tangokuningas.
maaton kansa niin meijän Kunigas on Jumalan ainotsyntyinen poika Jeesus, joka tuleepi hallitsemaan koko maata lähitulevaisuudessa. Ja tässä syy miksi me ei palvota ihmis kuninkaita
ei ole kuningasta tai kuningatarta, mutta kyllä melko tarkka hierarkia.
Vanhukset ovat nuorison yläpuolella, miehet naisten (paitsi kotona kotiasioissa), rikkaat hevosmiehet ovat rötöstelevien vankilakundien yläpuolella jne jne.
On paljon tapoja ja arvosuhteita niin kuin kaikissa yhteisöissä. Joissakin yhteisöissä ne asiat korostuvat enemmän kuin toisissa.
Jossakin tehtaassa siivooja on tietysti johtajan alapuolella, mutta voi silti seistä ylemällä tasanteella kuin johtaja eikä sitä kukaan kauhistu.
Romaanit pitäisivät sitä epäkunnioittavan käytöksenä, jos joku naisihminen seisoisi vanhan miehen yläpuolella vaikkapa parvekkeella. Kyse on enemmänkin tavoista ja perinteistä. Romaanikulttuurissa tavat ovat näkyvämpiä ja monisyisempi,ä mutta yhtäkaikki samoista asioista on aina loppuviimein kyse.
kyllä se on varmaan se kunikas on, Rainer nyman sieltä kouvolasta, ja sit epäilen yhtä mut en ole varma,, pikku linnut lauloi.. se... se mikä se nyt olikaan se, iso mies tampereelta, Pepe enroth. siinä se vasta kuninkas.. et sillä laita sano tarvajärvi......
Apua, ei enää. Lukekaa vanha ketju, missää selvitän ettei Suomekka olle ollut mustalaikuningasta, eikä tule.
Hyvää huomenta!
Mihinkä sitä kuningasta oikein tarvittaisikaan ? Ei meillä palvota kuvia eikä aseteta turhia istituutiota
sen lisäksi mikä on välttämätöntä. Perinteet ja tavat riittävät luomaan riittävän hierarkian. Se on aina riittänyt ja tulee aina riittämään.
" Kuningas kulkureitten salojen maanteitten. Kulkija missä kuljenkaan. Reippaalla riemumiellä kulkijan kultatiellä....."
"Maantietä pitkää kulkemaan kohtalo minut kulkijaksi loi..."
Onhan näitä mutta ne kertoo kulkijasta kulunalaisesta. Ei entisajan kirjaton karjaton voinut olla kuningas. Heillä oli kyllä johtaja kuten kaikilla. Perheen pää, heimon pää, suvun pää, valolaisilla on vieläkin käytössä sana- suvun vanhin eli määrääjä.
P/S löytyisköhän noita lauluja youtubesta.
Maantiellä kuljen kuin kuningas mä oisin.... maantiellä herra ooonn....