arch linux 0.73%
archlinux 0.61%
centos 1.32%
debian 17.03%
debian lenny 1.34%
fedora core 6.46%
gentoo 6.72%
kubuntu 1.67%
mandrake 2.96%
mandriva 2.14%
red hat 5.05%
s.u.s.e 8.15%
slackware 7.03%
ubuntu 22.78%
Muut 18.41%
Huom! Linux Mintin puuttuminen listasta ihmetyttää. Onkohan se laskettu Ubuntu-jakeluun vain sälytetty vain ryhmään "Muut", jonka painoarvo onkin lähes Ubuntun luokkaa ja samaa tasoa Debianin kanssa? Debianin osuus näkyy erittäin isona, samoin esim. Slackwaren.
http://counter.li.org/reports/machines.php
archlinux 0.61%
centos 1.32%
debian 17.03%
debian lenny 1.34%
fedora core 6.46%
gentoo 6.72%
kubuntu 1.67%
mandrake 2.96%
mandriva 2.14%
red hat 5.05%
s.u.s.e 8.15%
slackware 7.03%
ubuntu 22.78%
Muut 18.41%
Huom! Linux Mintin puuttuminen listasta ihmetyttää. Onkohan se laskettu Ubuntu-jakeluun vain sälytetty vain ryhmään "Muut", jonka painoarvo onkin lähes Ubuntun luokkaa ja samaa tasoa Debianin kanssa? Debianin osuus näkyy erittäin isona, samoin esim. Slackwaren.
http://counter.li.org/reports/machines.php
Vastaukset 1
Vanhimmat
...sen sijaan hyvin monet aivan äskettäin Linuxiin siirtyneet käyttävät juuri Mintin-tapaisia distroja ja heistä vielä harvemmat kuin takavuosina rekistöröityvät Linux Counteriin. Jos rekistöitymisaste olisi kymmenkertainen nykyiseen verrattuna nuo tilastot muuttuisivat paljon. Kuinka moni tosiasiassa käyttää enää edes Mandrakea? Ja eikös tuolle sivulle rekistöröityvät ole niitä jotka tuossa vaiheessa ilmoittavat mitä distroa he sillä hetkellä käyttivät. Juuri siksi tuo tilasto on vanhanaikainen ja vielä epärelevantimpi kuin DistroWatch joka sentään mittaa eri distrojen "kiinnostavuusastetta". Sekään siis ei mittaa likimainkaan sitä mitä DistroWatchiin loggautuvat todellisuudessa käyttävät.