Hei! Minua on pidemmän aikaa jo askarruttanut eräs asia. Minun isovanhempani olivat 1970-luvulla erittäin menestyneitä kauppiaita ja heillä on mittava omaisuus tuosta ajasta. Olen siis heidän lapsenlapsi. Jos isovanhemmillani ei ole testamenttia kun he menehtyvät, kuinka perintö jaetaan? Heillä on kaksi lasta, isäni ja serkkujeni äiti sekä menehtynyt setäni. Siis jos testamenttia ei ole, jaetaanko perintö jälkeläisten kesken vai lastenlasten kesken?
Ja vielä, miten asia toimii osakkeiden kanssa? Muutetaanko osakkeiden arvo rahaksi vai tuleeko itse osakkeet perintönä? Ja kuinka siitä otetaan perintövero.
Ps. Kuinka suuri perintövero yleensä on?
Ja vielä, miten asia toimii osakkeiden kanssa? Muutetaanko osakkeiden arvo rahaksi vai tuleeko itse osakkeet perintönä? Ja kuinka siitä otetaan perintövero.
Ps. Kuinka suuri perintövero yleensä on?
Vastaukset 4
Vanhimmat
suurempia hankintoja tehdä perintörahojen toivossa.
sinulle ei tule isovanhemmiltasi yhtään mitään.
jos testamentilla ovat näin halunneet,niin sitten,mutta ei muuten.
Isovanhempiesi perillisiä ovat:
- isäsi
- hänen sisarensa, eli serkkujesi äiti
- kuolleen setäsi lapset, jos hänellä lapsia oli (tulevat isänsä tilalle perinnönjaossa)
Ilman testamenttia ei kukaan muu tässä vaiheessa saa mitään.
Sinähän toki perit isäsi sitten joskus, eli sitä kautta pääset perintöön käsiksi. Siis jos ei isäsi hassaa rahoja makeaan elämään. Hänhän voi vaikkapa seitsemänkymppisenä ottaa 22-vuotiaan vaimon ja lähteä maailmanympärysmatkalle.
Voihan tuo isä vaikka luopua oikeudestaan perintöön, jolloin kysyjä saa hänen osuutensa.
jos pääsee tuskistaan, lapset seuraa