Mistä johtuu, ettei Sauber-Petronas pysty samanlaisiin suorituksiin kuin emotalli Ferrari, vaikka kummallakin on täysin samanlaiset moottorit ja vaihdelaatikot? Tämä ihmetyttää minua. Onko kellään asiasta mitään tietoa?
Sauber
poika 12wee
4328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
...se johdu lähinnä siitä että Sauberin auto muistuttaa viime kauden Ferraria joka ei ollut läheskään yhtä tehokas kuin nykyinen F2004 on. Lisäksi pitää muistaa että Sauber käyttää kapeampia eturenkaita kuin Ferrari koska uudet leveämmät eturenkaat sotkevat Sauberin auton aerodynamiikkaa. Ja sitten viimeisenä muttei todellakaan vähäisimpänä, Schumacherin suorituskyky on paljon parempi kuin Fisichellan tai Massan, autosta riippumatta.
RTL:llä väittivät että Sauber käytti viime kisassa uusia leveitä Bridgestone-kumeja.
Minuakin hämmästyttää Sauberin vaisu esitys. Moni pitää Ferrarin moottoria yhtenä tehokkaimmista, eli joka paras tai heti BMW:n jälkeen seuraava. Sauberilla on sama kone ja sama vaihdeloota ja auto on aika tarkka carbon copy Ferrarista. Heidän pitäisi ilman muuta ajaa samoista sijoista rellun ja baarin kanssa.
Liekö syynä kuskit? Fisiä on pidetty huippukuskina joka on aina väärään aikaan väärässä tallissa, totuus taitaa kuitenkin olla toinen. Massa, jota pidetään virhealttiina rookie-tason kuskina, näyttäisi olevan nopeampi.
Ovatko Bridgestonet sittenkin vielä valovuoden päässä Michelineistä? BARin nousu huippujen joukkoon tukisi tätä olettamusta. Ehkä Ferrari ja Ferrari-kuskit ovat niin paljon muita parempia, että he pystyvät eliminoimaan surkeiden renkaiden merkityksen.
...ne Michelinit mitään valovuotta edellä ovat, itse en usko niiden olevan yhtään edellä, vaan pikemminkin perässä. Nyt kun kuumimmat kisat on ajettu, Ferrarin ja Bridgestonen etumatka tulee vain kasvamaan ja kisoista tulee vieläkin enemmän Ferrarien hallintaa jos tekniikka muuten kestää. BAR:n nousun sanoisin johtuvan hyvin suunnitellusta autosta sekä tehokkaasta Hondan koneesta joka lienee vähintää Renaultin tasolla. Lisäksi Button on saanut tuotua taitonsa paremmin esille kun Villeneuve on poissa sähläämästä.
sauberilla sama kone ja loota kuin ferrarilla?
heheh toivottavasti yritättä vain provosoida keskustelua? ai ette...hmm..
jos sauber ilmoittaa käyttävänsä nykyään samaa 2004 ferrarin konetta ja vaihdelaatikkoa se ei TODELLAKAAN ole sama mitä ferrari käyttää. kyseessä on tietysti talvikauden testeissä käytetty välimalli. ferrarin moottori ja vaihdelaatikko muuttuu koko kauden ajan. he eivät siis ole velvollisia antamaan sauberille koko kaudelle uusinta versiotaan. jos näin ei olisi, sauberin massa olisi fisin kanssa aina ainakin rubensin edellä.