mieltä.. onko collielle jahti & vahti ruoka hyväksi todettu? onko kukaan sitä antanut koiralleen ja miten on k äynyt? Mietinnässä vaihto halvempaan mutta laadusta tinkim,ättä.. luulisin että halvemmallakin saisi yhtä hyvää ruokaa kuin mitä nyt menee mut en tiedä sitten.. koira kyllä tällä hetkellä voi hyvin mutta halvempaa ruoka saisi olla.. tosin kyllä tiesin alun alkaen että kaikki tulee maksamaan eli ei kannata alkaa moralisoimaan mutta kunhan tiedustelen onko kellään hyviä kokemuksia halvemmista ruuista aiheuttamatta terveydellisiä ongelmia.. Kiitos asiallisista vastauksista. :)
Mitäpä ootte
5
348
Vastaukset
- ajatuksian
vain kokeilemalla ja tarkkailemalla koiraasi löydät hänelle sopivan ruoan. Se mikä sopii toiselle collielle, ei välttämättä sovi sinun koirallesi, vaikka samaa rotua ovatkin. Toinen tarvii enemmän rasvaa, toinen jotakin muuta. Kaikilla on eroja ruona kulutuksessa, imeytyvyydessä, aineenvaihdunnassa, jne. Laadukkaan ruoan etu on siin, että se ei yleensä tarvi lisukkeita eli säästö tulee sitä kautta. Kysyisin sinuna kasvattajalta, joka tuntee koirasi sukutaustan ja niiden "mahaherkkyydet", että mikä voisi olla vaihtoehto. Et sitten turhaan ala kokeilemaan, liian usein vaihtamisella sekoittaa mahat taatusti.
- kokemukset
Meidän collie syö Jahti-Vahtia /kanariisiä ja todella hyvin ruoka on vatsalle sopinut.
Turkki on myös kiiltävää . Kantsii kyllä kokeilla , omasta kokemuksesta voin kyllä suositella :)
Tiedän muitakin jotka syöttävät collieilleen samaa kyseistä ruokaa. - mimmi111111
meillä on kaks collikkaa ja molemmat syövät vahtia ja jahtia. nuorempi on vielä iihan pentu joten syö vahdin ja jahdin penturuokaa. molemmat tykkäävät ruuasta ja ei ole ollut mitään ongelmia vatsan kanssa.
Kun siirryimme vahtiin ja jahtiin syötin varmuuden vuoksi sitä kana/riisi nappuloita, kun ovat herkkävatsaiselle. sitten siirryimme siihen vahti ja jahti energiaan.
olemme olleet erittäin tyytyväisiä ruokaan. erittäin korkealaatuista ja kohtuu hintaista.
mutta kokeilemallahan se selviää käykö ruoka juuri sinun koirallesi. toivottavasti :)) mukavaa talven jatkoa. - Collien omistaja
Minulla 8 kk ikäinen collie. Jahti Vahti kanariisi sopii hyvin ja maistuu koiralle. Turkki hyvässä kunnossa ja vatsa myös.
- kanatarha
Meillä kan syödään jahti & vahti energiaa, lightia ja kanariisiä.
Hyvin on sopinut, kyllä kokeilla kantsii :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13713154Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen823629Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952894Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361369Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2731364Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1471299Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151254Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S121167- 811061
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin184923