mieltä.. onko collielle jahti & vahti ruoka hyväksi todettu? onko kukaan sitä antanut koiralleen ja miten on k äynyt? Mietinnässä vaihto halvempaan mutta laadusta tinkim,ättä.. luulisin että halvemmallakin saisi yhtä hyvää ruokaa kuin mitä nyt menee mut en tiedä sitten.. koira kyllä tällä hetkellä voi hyvin mutta halvempaa ruoka saisi olla.. tosin kyllä tiesin alun alkaen että kaikki tulee maksamaan eli ei kannata alkaa moralisoimaan mutta kunhan tiedustelen onko kellään hyviä kokemuksia halvemmista ruuista aiheuttamatta terveydellisiä ongelmia.. Kiitos asiallisista vastauksista. :)
Mitäpä ootte
5
346
Vastaukset
- ajatuksian
vain kokeilemalla ja tarkkailemalla koiraasi löydät hänelle sopivan ruoan. Se mikä sopii toiselle collielle, ei välttämättä sovi sinun koirallesi, vaikka samaa rotua ovatkin. Toinen tarvii enemmän rasvaa, toinen jotakin muuta. Kaikilla on eroja ruona kulutuksessa, imeytyvyydessä, aineenvaihdunnassa, jne. Laadukkaan ruoan etu on siin, että se ei yleensä tarvi lisukkeita eli säästö tulee sitä kautta. Kysyisin sinuna kasvattajalta, joka tuntee koirasi sukutaustan ja niiden "mahaherkkyydet", että mikä voisi olla vaihtoehto. Et sitten turhaan ala kokeilemaan, liian usein vaihtamisella sekoittaa mahat taatusti.
- kokemukset
Meidän collie syö Jahti-Vahtia /kanariisiä ja todella hyvin ruoka on vatsalle sopinut.
Turkki on myös kiiltävää . Kantsii kyllä kokeilla , omasta kokemuksesta voin kyllä suositella :)
Tiedän muitakin jotka syöttävät collieilleen samaa kyseistä ruokaa. - mimmi111111
meillä on kaks collikkaa ja molemmat syövät vahtia ja jahtia. nuorempi on vielä iihan pentu joten syö vahdin ja jahdin penturuokaa. molemmat tykkäävät ruuasta ja ei ole ollut mitään ongelmia vatsan kanssa.
Kun siirryimme vahtiin ja jahtiin syötin varmuuden vuoksi sitä kana/riisi nappuloita, kun ovat herkkävatsaiselle. sitten siirryimme siihen vahti ja jahti energiaan.
olemme olleet erittäin tyytyväisiä ruokaan. erittäin korkealaatuista ja kohtuu hintaista.
mutta kokeilemallahan se selviää käykö ruoka juuri sinun koirallesi. toivottavasti :)) mukavaa talven jatkoa. - Collien omistaja
Minulla 8 kk ikäinen collie. Jahti Vahti kanariisi sopii hyvin ja maistuu koiralle. Turkki hyvässä kunnossa ja vatsa myös.
- kanatarha
Meillä kan syödään jahti & vahti energiaa, lightia ja kanariisiä.
Hyvin on sopinut, kyllä kokeilla kantsii :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1827702Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1395290Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y562791- 2782408
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1332336Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5742148Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont782126Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa
Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/451805Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi81780Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571166