kuljet

katua kuljet alassuin
käsissäni ruukku säröilevä
puistossa ei mielenrauhaa
autot tavutettuina, sekaisin

torstai, sinussa kiinni

kuljet
viisas nainen
violettia ja mustaa
epäselviä rajojani
4252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

sitä tuttuakin tutumpaa ja samaan aikaan
mystistä kiehtovuutta on runosi.

Mielelläni kuulen, mistä on aihe lähtöisin ?
Joka tapauksessa runosi kuljettaa minua kaupunkiin,
levottomiin ja kiireisiin ihmisiin - tuntemattomuuksiin.

Äänestä
  • Kiitos:) Aihe on tällä kertaa lähinnä ajatuksenvirtaa vaan.. Lähti siitä, kun peilin kautta näin kadulla olevat ihmiset kävelemässä ylösalaisin. Tuo puisto on mielessäni Ruttopuisto. Tavu on pieni osanen, kuitenkin kirjainta isompi.

    Tässä on vähän yhdistelty.. torstaina odotin yhtä juttua tapahtuvaksi..alkuviikosta mielessä oli vain torstai... ja sitten näin naisen, violetti paita ja musta hame.. jotenkin silmää miellytti selkeä raja violetin ja mustan välillä.

    Levottomuus ja kaupunki tässä ilman muuta on. Levottomuus kiehtoo, epävarmuus seuraavasta askelesta.

    Äänestä

Tässä on mielenkiintoisia efektejä, mulle tuli tätä lukiessani ihan nurinkurinen olo,
kuitenkin hauskalla tavalla.Tuo torstai jäi miettimään syntyään mieleeni, koska olen huomannut
itsekkin käyttäväni aika paljon juuri tuota viikonpäivää..jos kirjoitan meänkielellä silloin suosituin viikonpäivä
on ehdottomasti lördaagi -lauvantai..

Jag tycker om!

Äänestä
  • Joo, elämä on nurinkurista.. epäselvien vaiheiden kautta jossakin on jokin kiintopiste, kuten tässä tuo torstai. Torstai, henkilöön sidottu viikonpäivä. Pidän paljon lauseesta: "Puistossa ei mielenrauhaa". Ajattelin jo tulevia lämpimiä ilmoja.. silloin kun puistossa voi oleilla.. lepuuttaa levotonta mieltään...

    Niin, torstai on ehkä sellainen vakavampi päivä, antaa tiettyä arvokkuuden leimaa ja virallisuuden tuntua. Sopii asiatekstiin. Murrerunossa taas on sellainen hurlumhei-meininki ja launatai sopii siihen taas erinomaisesti.

    Tackar och pockar.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miekko kirjoitti:

katua kuljet alassuin
käsissäni ruukku säröilevä
puistossa ei mielenrauhaa
autot tavutettuina, sekaisin

torstai, sinussa kiinni

kuljet
viisas nainen
violettia ja mustaa
epäselviä rajojani

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu