Windows-historiani

V. 1994-1997: Windows 3.11 - päättyi kohtuulliseen lopputulokseen mutta laitteiston puutteiden vuoksi olin pakotettu ostamaan uusi kone.

v. 1997-2000: Windows 95 - kolmantena vuotena kone hyytyi ja muuttui jokseenkin "vihannekseksi". Järjestelmä täysin tukossa, jatkuvia reboottauksia, koneessa trojaneita. Win 95 ei tunnistanut enää CD-asemaa.

v. 2000-2005. Uusi kone ja Windows 98. Pari vuotta kohtuullista käyttöä mutta sitten alkaa tulla yhtä sun toista ongelmaa. Vuonna 2004 asennan käyttöjärjestelmän uudelleen ja hetken aikaa kone toimii kohtuullisesti. Sitten jälleen ongelmia. Koneessa haittaohjelmia ja viruksia kymmenkunta. Osan onnistunun poistamaan osa "karanteeniin". Käyttöjärjestelmä pysyy surkeana ja hidastuu. Vuoden 2004 lopulta lähtien en juuri konetta enää käytä.

v. 2005-2008: Uusi kone, Windows Xp. Tuntuu aluksi todella hyvältä ja nopealta. Vielä vuoden kuluttua kohtuullisen hyvä tulos. Vuonna 2007 alkaa kone hidastua. Lisää reboottauksia ja muuta käsittämättömiä hyytymisiä. Ei AV Nortonin mukaan viruksia ja muita haittaohjelmia. Alkuvuonna 2008 tilanne vain pahenee. Koneeseen ilmestyy pian trojaneita. Norton ei kykene niitä poistamaan vaan laittaa ne karanteeniin. Kone entistä hitaampi.

Toukukuu 2008. Alan kyllästyä. En kestä enää tätä Windows-sählinkiä. Tuttava kertoo Ubuntu Linuxista. Haen iso-tiedoston polttoon tarkoitetun ohjelman ja poltan Ubuntu-live CD:n. Ainahan voi kokeilla sillä edessä joka tapauksessa Windowsin uudelleenasennus. Ubuntu vaikuttaa live-cd:llä testattuna hyvältä. En tiennytkään että netti toimii vaikka distroa ei ole edes asennettu. Myös kirjoittimesta näyttää olevan maininita. Samoin äänet toimivat. Koeasennan Ubuntun Windows Xp:n rinnalle ja totean sen aika hyväksi (joku pikku bugi). Neuvot nettivideoiden näkymiseksi saan googlettamalla.

Päätän kuitenkin antaa Windows XP:lle vielä mahdollisuuden. Asennan sen uudelleen. Eletään kesäkuuta 2008. Kaksi viikkoa myöhemmin Norton ilmoittaa että Windows Xp:ssä jälleen trojaneita. Ei voi olla totta!

Samana iltana asennan uudelleen Ubuntun ja tällä kertaa varaan sille edellistä kertaa suuremman osion. Koska tiedän jo jotkin perusjutut, niin saan 15 minuutissa kaikki videot, netti ym javat heti toimimaan. Käy XP:n puolella seuraavana päivänä - käynnistämiseen työpöydälle menee 3 minuuttia. Jatkuvia ilmoituksia koneessa olevista trojaneista (nyt jo 6 tiedostoa saastunut). Järjestelmä hyytyy n. puolen tunnin käytön jälkeen.

Siirryn Ubuntu-osioon (8.04 LTS) - SE TOIMII FANTASTISEN VAKAASTI. Buuttiaika 37 sekunttia. Heinäkuusta 2008 lähtien ei enää kukaan perheeni jäsenistä käytä enää Windowsia.

Marraskuu 2008. Poistan Windows Xp:n lopullisesti koneestani. Minun windowsin käyttämiseni on lopullisesti päättynyt kotikoneellani.

Marraskuu 2009: 4 Linux-distroa koneessani: Ubuntu 9.10, Linux Mint 8, Mandriva 2010 KDE, Vector-Linux 5.9 Light. LINUX ON LOISTAVA!
18181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Miten hemmetissä Windowsiin "ilmestyy itsestään" troijalaisia? Ei niin mitenkään! Ne tarvitsee itse asentaa kaikki. Virusten saaminen taas tarvitsee käytännössä sitä, että ei huolehdi ylläpidosta.

Äänestä
  • minä olen saanut vain yhden kerran mörköjä windows xp:hen, mikähän vuosi tuo oli, jotain 2005, olin vielä suhtkoht kokematon netin vaaroista. Olin "iltalehden" sivuilla, ja joku video vaati asentamaan jonkun active x komponentin, ja tietenkin heti asensin sen muitta mutkitta niin siitähän se helvetti pääsi irti! Joka kerta koneen käynnistäessä alkoi hirveä viestien tulva; Kone saastunut, hanki tämä ja tämä ohjelma muuten et pääse eroon meistä...

    Muuten en ole onnistunut mörköjä haalimaan windowsiin, ainakaan en ole tietoinen niistä.

    Äänestä

  • Ex pentti fani nro.1 kirjoitti:

    minä olen saanut vain yhden kerran mörköjä windows xp:hen, mikähän vuosi tuo oli, jotain 2005, olin vielä suhtkoht kokematon netin vaaroista. Olin "iltalehden" sivuilla, ja joku video vaati asentamaan jonkun active x komponentin, ja tietenkin heti asensin sen muitta mutkitta niin siitähän se helvetti pääsi irti! Joka kerta koneen käynnistäessä alkoi hirveä viestien tulva; Kone saastunut, hanki tämä ja tämä ohjelma muuten et pääse eroon meistä...

    Muuten en ole onnistunut mörköjä haalimaan windowsiin, ainakaan en ole tietoinen niistä.

    unohtui mainita 1 kerta kun sain mesestä viruksen mutta sen onnistuin kumminkin poistamaan. On se windows hiano! Paitsi toisaalla useimmissa tapauksissa vika piilee niin ikään näppäimistön ja penkin välissä.

    Äänestä

  • Ex pentti fani nro.1 kirjoitti:

    minä olen saanut vain yhden kerran mörköjä windows xp:hen, mikähän vuosi tuo oli, jotain 2005, olin vielä suhtkoht kokematon netin vaaroista. Olin "iltalehden" sivuilla, ja joku video vaati asentamaan jonkun active x komponentin, ja tietenkin heti asensin sen muitta mutkitta niin siitähän se helvetti pääsi irti! Joka kerta koneen käynnistäessä alkoi hirveä viestien tulva; Kone saastunut, hanki tämä ja tämä ohjelma muuten et pääse eroon meistä...

    Muuten en ole onnistunut mörköjä haalimaan windowsiin, ainakaan en ole tietoinen niistä.

    "minä olen saanut vain yhden kerran mörköjä windows xp:hen,"

    Et vain halua tunnustaa tosiasioita. Kansainvälisten tutkimusten mukaan n. 80%:ssa Windows-koneista on sisällä haittaohjelma. Huomattava osa koneiden omistajista ei edes tiedä asiasta (vielä) mitään.

    Äänestä

  • Görlitz kirjoitti:

    "minä olen saanut vain yhden kerran mörköjä windows xp:hen,"

    Et vain halua tunnustaa tosiasioita. Kansainvälisten tutkimusten mukaan n. 80%:ssa Windows-koneista on sisällä haittaohjelma. Huomattava osa koneiden omistajista ei edes tiedä asiasta (vielä) mitään.

    "Muuten en ole onnistunut mörköjä haalimaan windowsiin, ainakaan en ole tietoinen niistä."

    Tuossahan minä selvästi sanoin etten ole ainakaan tietoinen siitä. Silloinen xp oli piraatti. Nyt on alkuperäinen vista ja lisäksi olen paljon tietoisempi netin vaaroista.

    Koneellani on nyt vista ja ubuntu, ja voi olla että vista on saastunut, who knows? Mutten ole ainakaan huomannut että se olisi saastunut.

    Äänestä

  • Jostakin syystä linux-kansalaiset ovat sitten kovin paljon huolehtivaisempia. Monestako linux-troijalaisesta on kuluneen vuosikymmenen aikana ollut merkittävää riesaa.

    Itselleni tuli ilmeisesti pelkästä skype-puhelusta. Olin samana päivänä ollut tuntemaani it-alan ammattilaiseen skype-yhteydessä ja myös hän kertoi saaneensa koneellensa tartunnan tuon keskustelun seurauksena. Hän heitti skypellä vesilintua oitis. Itse muistan lukeneeni hieman tuon jälkeen kuinka skypestä paljastuikin turva-aukkoja. Oliko ne sitten juuri tätä vai muuta, en muista. Asiasta on vuosia.

    "Ei niin mitenkään! "

    Yrittää vain rauhoittua.

    Äänestä

90-luvun alkupuolella Windowsin eka versio ja sen jälkeen 3.0 ja 3.11. Alla tietysti Dossin eri versioita.
Ei ongelmia, mutta joskus melkoista säätämistä, kuten sen aikaisissa kaikkissa systeemeissä.
Ei viruksia tai muitakaan pöpöjä.

Sen jälkeen 95 ja 98. Ei ongelmia eikä muitakaan pöpöjö.

Sitten XP, joka ollut paras Windows siihen mennessä. Ei ongelmia, eikä viruksia tai pöpöjä.

Nyt W7 muutaman kuukauden. Ei tähän mennessä ongelmia, eikä viruksia tai pöpöjä.

Huomaatteko eron aloittajaan. Aivan, olen ollut tyytyväinen, ja osaan myös pitää huolta koneistani, ja niiden softista. Enkä asentele niitä pöpöjä koneelleni. Toisin kuin aloittaja.

P.S. Olen myös käyttänyt eri Linuxeja ja myös työni puolesta eri Unix-versioita. Joten en karsasta niitäkään, mutta en myöskään hurmahenkisesti niitä kehukkaan, kuten aloittaja.

Äänestä
  • Itselläni ei ole ollut ensimmäistäkään virusta ikinä. En käytä Windowsia kuin työhommissa mutta tuo on ihan naurettavaa lässytystä kuinka Windowsiin tulee "itsestään" kaikkea troijalaisia. Kyllä sitä varten pitää ihan itse klikkailla jotain tuntemattomia .exe tiedostoja tai vastaavaa tai ja virukset tarvisi ylläpidon laiminlyöntiä.

    Äänestä

  • "Aivan, olen ollut tyytyväinen,"

    Olisit vain sanonut suoraan: "olen Pentti Nelonen ja tapani jo tiedättekin."

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    Itselläni ei ole ollut ensimmäistäkään virusta ikinä. En käytä Windowsia kuin työhommissa mutta tuo on ihan naurettavaa lässytystä kuinka Windowsiin tulee "itsestään" kaikkea troijalaisia. Kyllä sitä varten pitää ihan itse klikkailla jotain tuntemattomia .exe tiedostoja tai vastaavaa tai ja virukset tarvisi ylläpidon laiminlyöntiä.

    Minulla oli myös Windows Xp ja kaikki kunnossa. Eräänä lauantai-iltapäivänä laiton latautumaan erään haluamani ammattilaisnyrkkeilyvideon. Sivusto täynnä ns. kamppailu-urheilua. Menin noin puoleksi tunniksi ulos ja kun palasin katsomaan jo cd:n kokoluokkaa oleva video on imuroitu yllätyin kun Norton Antivirus-ikkuna oli auki ja siinä ilmoitus että koneeseen on iskenyt trojan.xxx.

    Pitääkö siis syyttää itseäni siitä, että minun olisi pitänyt istua tollottaa koneen ääressä kun haittaohjelma ilman minun mitään "exe-tiedostoklikkausta" oli asentunut koneeseen kuin itsestään? Vai olisiko pitänyt syyttää Norton Antivirus-ohjelmaa kyvyttömyydestä estää haittaohjelman iskeytyminen koneeseen?

    Se on ainakin varmaa, ETTÄ JOS MINULLA OLISI OLLUT LINUX-KÄYTTÖJÄRJESTELMÄ TUOTA HAITTAOHJELMAA EI OLISI TULLUT. Norton ei kyennyt poistamaan haitaketta, vaan asetti- kuten aloittajan topicissa todettiin samallalailla "karanteeniin". Tuosta hetkestä lähtien oli tuolla koneella ongelmia.

    Tulkitsen tuota kokemustani sillä tavalla, että minua ei voida asettaa syytetyksi tästä asiasta vaan sälytän syyn sekä Microsoft Windows Xp:lle ja Norton Antivirus ohjelmalla. Tapaus myös osoitti että lisenssi-windows ei ole yhtään sen turvallisempi kuin piraattiversiokaan. Windows on perseestä.

    Äänestä

  • Wittgenstein kirjoitti:

    Minulla oli myös Windows Xp ja kaikki kunnossa. Eräänä lauantai-iltapäivänä laiton latautumaan erään haluamani ammattilaisnyrkkeilyvideon. Sivusto täynnä ns. kamppailu-urheilua. Menin noin puoleksi tunniksi ulos ja kun palasin katsomaan jo cd:n kokoluokkaa oleva video on imuroitu yllätyin kun Norton Antivirus-ikkuna oli auki ja siinä ilmoitus että koneeseen on iskenyt trojan.xxx.

    Pitääkö siis syyttää itseäni siitä, että minun olisi pitänyt istua tollottaa koneen ääressä kun haittaohjelma ilman minun mitään "exe-tiedostoklikkausta" oli asentunut koneeseen kuin itsestään? Vai olisiko pitänyt syyttää Norton Antivirus-ohjelmaa kyvyttömyydestä estää haittaohjelman iskeytyminen koneeseen?

    Se on ainakin varmaa, ETTÄ JOS MINULLA OLISI OLLUT LINUX-KÄYTTÖJÄRJESTELMÄ TUOTA HAITTAOHJELMAA EI OLISI TULLUT. Norton ei kyennyt poistamaan haitaketta, vaan asetti- kuten aloittajan topicissa todettiin samallalailla "karanteeniin". Tuosta hetkestä lähtien oli tuolla koneella ongelmia.

    Tulkitsen tuota kokemustani sillä tavalla, että minua ei voida asettaa syytetyksi tästä asiasta vaan sälytän syyn sekä Microsoft Windows Xp:lle ja Norton Antivirus ohjelmalla. Tapaus myös osoitti että lisenssi-windows ei ole yhtään sen turvallisempi kuin piraattiversiokaan. Windows on perseestä.

    En minä tiedä mitä olet sählännyt. Troijalainen on joku humpuukiohjelma jonka käynnistäminen saastuttaa tietokoneen. Toisin sanoen, Windowsissa ei saa ikinä klikata mitään tuntematonta .msi, .exe, .com, .pif, .scr, .vbs yms. ajettavaa tiedostoa.

    Jos Norton valitti jostain videotiedostosta että se on troijalainen niin sitten on jossain mokailtu sillä ei troijalainen on ohjelma, ei mikään videotiedosto. Videotiedostossa toki voi olla virus ja sen toimiminen vaatii sitten reikäisen kodekin.

    "Se on ainakin varmaa, ETTÄ JOS MINULLA OLISI OLLUT LINUX-KÄYTTÖJÄRJESTELMÄ TUOTA HAITTAOHJELMAA EI OLISI TULLUT."

    Linux ei ole käyttöjärjestelmä, eikä se sillä ole mitään merkitystä haittaohjelmien toimintamekanismien kanssa. Jos ajat tuntemattomia ohjelmia mitä ei ole mitenkään varmistettu tai jos ohjelma jolla avataan vierasta tiedostoa on päivittämättä tietoturva-aukoista niin koneella saadaan ajettua haittakoodia.

    "Tulkitsen tuota kokemustani sillä tavalla, että minua ei voida asettaa syytetyksi tästä asiasta vaan sälytän syyn sekä Microsoft Windows Xp:lle ja Norton Antivirus ohjelmalla."

    Norton valehtelee jos väittää videotiedostoa troijalaiseksi. Ellei sitten ollutkin joku .exe tai vastaava mutta tiedostopääte oli jemmassa, eli se olikin joku nyrkkeilyvideo.mpg.exe. Videotiedostossa voi olla haittaohjelma mutta silloin se saastuu sen videokodekin kautta millä avaat tiedoston. Jos saastuu. Jos olet päivittänyt kodekin reiästä mittä haittaohjelmia hyödyntää niin eihän se sitten tietystikään toimi.

    Joten harkitsehan vähän tarkemmin mitä syytät ja mistä. Sano nyt ensiksikin millä kodekeilla oli ääni ja video pakattu?

    Äänestä

  • ½!"#¤%&/ kirjoitti:

    "Aivan, olen ollut tyytyväinen,"

    Olisit vain sanonut suoraan: "olen Pentti Nelonen ja tapani jo tiedättekin."

    Ottaako jotenkin päähän, että joillain se Windows on toiminut hyvin, eikä niitä pöpöjä olekaan tullut?

    Taidat olle niitä Linux uskovaisia. Tosin itsellä ei ole mitään Linuxia vastaan.

    P.S. Olen muuten työni puolesta jatkuvasti tekemisissä Windowsin, ja myös Linux/Unixin kanssa, mutta en ole tehnyt mistään käyttiksestä itselleni uskontoa.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    En minä tiedä mitä olet sählännyt. Troijalainen on joku humpuukiohjelma jonka käynnistäminen saastuttaa tietokoneen. Toisin sanoen, Windowsissa ei saa ikinä klikata mitään tuntematonta .msi, .exe, .com, .pif, .scr, .vbs yms. ajettavaa tiedostoa.

    Jos Norton valitti jostain videotiedostosta että se on troijalainen niin sitten on jossain mokailtu sillä ei troijalainen on ohjelma, ei mikään videotiedosto. Videotiedostossa toki voi olla virus ja sen toimiminen vaatii sitten reikäisen kodekin.

    "Se on ainakin varmaa, ETTÄ JOS MINULLA OLISI OLLUT LINUX-KÄYTTÖJÄRJESTELMÄ TUOTA HAITTAOHJELMAA EI OLISI TULLUT."

    Linux ei ole käyttöjärjestelmä, eikä se sillä ole mitään merkitystä haittaohjelmien toimintamekanismien kanssa. Jos ajat tuntemattomia ohjelmia mitä ei ole mitenkään varmistettu tai jos ohjelma jolla avataan vierasta tiedostoa on päivittämättä tietoturva-aukoista niin koneella saadaan ajettua haittakoodia.

    "Tulkitsen tuota kokemustani sillä tavalla, että minua ei voida asettaa syytetyksi tästä asiasta vaan sälytän syyn sekä Microsoft Windows Xp:lle ja Norton Antivirus ohjelmalla."

    Norton valehtelee jos väittää videotiedostoa troijalaiseksi. Ellei sitten ollutkin joku .exe tai vastaava mutta tiedostopääte oli jemmassa, eli se olikin joku nyrkkeilyvideo.mpg.exe. Videotiedostossa voi olla haittaohjelma mutta silloin se saastuu sen videokodekin kautta millä avaat tiedoston. Jos saastuu. Jos olet päivittänyt kodekin reiästä mittä haittaohjelmia hyödyntää niin eihän se sitten tietystikään toimi.

    Joten harkitsehan vähän tarkemmin mitä syytät ja mistä. Sano nyt ensiksikin millä kodekeilla oli ääni ja video pakattu?

    >Windowsissa ei saa ikinä klikata mitään tuntematonta...

    Kannattaisiko vähän tutustua tietotekniikan perusteisiin? Mitä väliä sillä klikkaamisella on kun Windowsia ei voi käynnistää ilman että se on aina palvelin ja RPC-palvelu on päällä. ;)

    Äänestä

  • pullistelua kirjoitti:

    >Windowsissa ei saa ikinä klikata mitään tuntematonta...

    Kannattaisiko vähän tutustua tietotekniikan perusteisiin? Mitä väliä sillä klikkaamisella on kun Windowsia ei voi käynnistää ilman että se on aina palvelin ja RPC-palvelu on päällä. ;)

    mistä versiosta alkaen on tuollainen? lähinnä kiinnostaa onko 95a tai b versiossa jo tuommoiset kansallista turvallisuutta parantavat ominaisuudet.

    ja tyhmempi/hankalanpi kysymys, onko ie noitten toimintojen isäntä?

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    Itselläni ei ole ollut ensimmäistäkään virusta ikinä. En käytä Windowsia kuin työhommissa mutta tuo on ihan naurettavaa lässytystä kuinka Windowsiin tulee "itsestään" kaikkea troijalaisia. Kyllä sitä varten pitää ihan itse klikkailla jotain tuntemattomia .exe tiedostoja tai vastaavaa tai ja virukset tarvisi ylläpidon laiminlyöntiä.

    "Itselläni ei ole ollut ensimmäistäkään virusta ikinä. En käytä Windowsia kuin työhommissa mutta tuo on ihan naurettavaa lässytystä kuinka Windowsiin tulee "itsestään" kaikkea troijalaisia. Kyllä sitä varten pitää ihan itse klikkailla jotain tuntemattomia .exe tiedostoja tai vastaavaa tai ja virukset tarvisi ylläpidon laiminlyöntiä."

    Huvittavaa. Kerroin pari viestiä ylempänä sinulle tuntemastani ammattilaisesta, joka on melkoinen tietoturvafriikki. Kommenttisi on kuin sanasta sanaan hänen suustansa paitsi että taisi hän käyttää windowsia muutenkin. Kun kuulin sen skype-puhelun aikana hänen tuholaislöytönsä noin tuoreeltaan, vaikutti siltä kuin maailmansa olisi sortunut.

    Poliisi muuten kertoi joskus omasta arsenaalistansa sen enempää täsmentämättä, että tarvittaessa heiltä kyllä löytyy tekniset valmiudet päästä mihin tahansa järjestelmään. Ottamatta tuohon enempää kantaa, totean vain kuinka se oli mielenkiintoisesti sanottu.

    Täytyy vain toivoa, että pysyy itsekin terveenä eikä tule asenneltua mitään pöpöjä. Oma vikahan se on, jos sairastuu.

    Äänestä

taloudessa on teinejä ja windows-koneita, niin se on yleensä aika tuhoisa yhdistelmä.

Äänestä
  • On totta, että lapsiperheissä riski saada koneisiin haittaohjelmia on suurin. Mutta kuten oma esimerkki (=nyrkkeilyvideon imurointi verkosta) osoittaa haittaohjelma voit myös saada siten, että sinun ei tarvitse välttämättä edes klikata mitään kuvaketta. Haittaohjelma voi tunkeutua koneeseen suoraan verkon yli. Tätä ei vain haluta tunnustaa.

    Omat poikani ovat onnistuneet pariin kertaan saamaan koneisiimme haittaohjelmia. Molemmilla kerroilla ovat vierailleet nettipelisivustoilla.

    Äänestä

3.11 välillä pyörittelin...sitten kone poissa pitkäänkin ja hyppy suoraan 98se.

eksyin johonkin huoneeseen mikä oli AIVAN täynnä atk ongelma jätettä, siellä useamman kuukauden kasailin koneita ja asentelin jostain syystä niihin 98se:n vaikka 2000:lla olisi ajurit paremmin löytynyt rakkineisiin.
xp:kin tais olla jo markkinoilla.

tykästyin 98:n ominaisuuteen jos sen oli asentanut kovalevylle, monasti sen pysty heittämään suoraan toiseen koneeseen johon tämä purkkaviritys asentui, ghostilla rupesin leikkimään. huomasin että mitä enemmän ms tuotteitta koneesta ottaa poikkeen sen paremmin kone toimiin litepc.com tarjosi IE:n koko irrottamista freewarellaan, tämä kiinnosti ja oli hyvä, myös 98:n explorerin pystyi vaihtamaan kokonaisuudessa samaisen paikan ohjelmistoilla 95a/b version exploreriin, tällä sai explorerin nettiominaisuutet kokonaan pois. (lite98)

tuntui siltä että kone missä oli ohjelmisto asennettu, nortonin utilies ajettu läpi ja sen jälkeen poistettu ie ja vaihdettu exploreri oli viritys mikä oli nopein ja vakain, tosin ohjelmiston saaminen väheni pian, ja tuon explorerin vaihdon jälkeen asentaminenkaan oikein pelannut, monet ohjalmat kun sen halusi (IE:n)

ihan kivan lelun siitä sai, muksut oli ilosia, oli puhesyntetisaattorit, kasa laatupeleja, videot pyöri ja kuunnelmat kuului, ja c64 emukin pyöri tuolla 500mhz rakkineella ja dc vingutti puihoja.

enkä juuri noit paljon puhuttuja bluuscreenejä nähny, ja jos näky oli atx powerin ominaisuuksita iloa kun resetti puuttu koneesta.

kyllä sitä vaan mietti kun tuossa hiljan asentelin 266mhz /128mb koneeseen viritelmän ja leikin php:llä xamppi päällä, editori, selain, ja paintshop rullaili ihan suht miellyttävästi, että miksiköhän tämäkin systeemi on pitänyt kokonaan pilata. jos se bill olisi ollut kiva setä niin olis vaan pitäny project 98 päällä ja yrittänyt sen saada rullaamaan vieläkin tehokkaammin. vapaa ehtoisia kyllä olisi löytynyt ja löytyy vielä tänäkin päivänä.

niin ja olisi tuosta koneesta vielä pikkusen saanut vääntyä rutistettua ulos.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


P. Öhkiäinen kirjoitti:

V. 1994-1997: Windows 3.11 - päättyi kohtuulliseen lopputulokseen mutta laitteiston puutteiden vuoksi olin pakotettu ostamaan uusi kone.

v. 1997-2000: Windows 95 - kolmantena vuotena kone hyytyi ja muuttui jokseenkin "vihannekseksi". Järjestelmä täysin tukossa, jatkuvia reboottauksia, koneessa trojaneita. Win 95 ei tunnistanut enää CD-asemaa.

v. 2000-2005. Uusi kone ja Windows 98. Pari vuotta kohtuullista käyttöä mutta sitten alkaa tulla yhtä sun toista ongelmaa. Vuonna 2004 asennan käyttöjärjestelmän uudelleen ja hetken aikaa kone toimii kohtuullisesti. Sitten jälleen ongelmia. Koneessa haittaohjelmia ja viruksia kymmenkunta. Osan onnistunun poistamaan osa "karanteeniin". Käyttöjärjestelmä pysyy surkeana ja hidastuu. Vuoden 2004 lopulta lähtien en juuri konetta enää käytä.

v. 2005-2008: Uusi kone, Windows Xp. Tuntuu aluksi todella hyvältä ja nopealta. Vielä vuoden kuluttua kohtuullisen hyvä tulos. Vuonna 2007 alkaa kone hidastua. Lisää reboottauksia ja muuta käsittämättömiä hyytymisiä. Ei AV Nortonin mukaan viruksia ja muita haittaohjelmia. Alkuvuonna 2008 tilanne vain pahenee. Koneeseen ilmestyy pian trojaneita. Norton ei kykene niitä poistamaan vaan laittaa ne karanteeniin. Kone entistä hitaampi.

Toukukuu 2008. Alan kyllästyä. En kestä enää tätä Windows-sählinkiä. Tuttava kertoo Ubuntu Linuxista. Haen iso-tiedoston polttoon tarkoitetun ohjelman ja poltan Ubuntu-live CD:n. Ainahan voi kokeilla sillä edessä joka tapauksessa Windowsin uudelleenasennus. Ubuntu vaikuttaa live-cd:llä testattuna hyvältä. En tiennytkään että netti toimii vaikka distroa ei ole edes asennettu. Myös kirjoittimesta näyttää olevan maininita. Samoin äänet toimivat. Koeasennan Ubuntun Windows Xp:n rinnalle ja totean sen aika hyväksi (joku pikku bugi). Neuvot nettivideoiden näkymiseksi saan googlettamalla.

Päätän kuitenkin antaa Windows XP:lle vielä mahdollisuuden. Asennan sen uudelleen. Eletään kesäkuuta 2008. Kaksi viikkoa myöhemmin Norton ilmoittaa että Windows Xp:ssä jälleen trojaneita. Ei voi olla totta!

Samana iltana asennan uudelleen Ubuntun ja tällä kertaa varaan sille edellistä kertaa suuremman osion. Koska tiedän jo jotkin perusjutut, niin saan 15 minuutissa kaikki videot, netti ym javat heti toimimaan. Käy XP:n puolella seuraavana päivänä - käynnistämiseen työpöydälle menee 3 minuuttia. Jatkuvia ilmoituksia koneessa olevista trojaneista (nyt jo 6 tiedostoa saastunut). Järjestelmä hyytyy n. puolen tunnin käytön jälkeen.

Siirryn Ubuntu-osioon (8.04 LTS) - SE TOIMII FANTASTISEN VAKAASTI. Buuttiaika 37 sekunttia. Heinäkuusta 2008 lähtien ei enää kukaan perheeni jäsenistä käytä enää Windowsia.

Marraskuu 2008. Poistan Windows Xp:n lopullisesti koneestani. Minun windowsin käyttämiseni on lopullisesti päättynyt kotikoneellani.

Marraskuu 2009: 4 Linux-distroa koneessani: Ubuntu 9.10, Linux Mint 8, Mandriva 2010 KDE, Vector-Linux 5.9 Light. LINUX ON LOISTAVA!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu