missä vika jos termarien on poistettu ,on vain 19 sisällä ?
ulkona on -4.
mikä on oikea lämpötila patterivedessä ?
ulkona on -4.
mikä on oikea lämpötila patterivedessä ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Noin 60 jos ei ulkoanturia joka säätää menoveden ulkolämpötilan mukaan.
Vai kylmä? Minusta 19 on ihan riittävä lämpötila! Makuuhuoneessa ei saisi edes enempää olla. Vaatetta päälle ja peittoa niskaan jos vilu tulee ;-)
Ei tarvitse kärsiä vilusta niinkuin noissa kylmissä vuokrayksiöissä.
Minun vuokrayksikössä on aina 21 - 24 öisin ei mee alle 20 Missä on vika, valittaisnko taloyhtiölle että on liian kuumaa?
Kodin tilojen suositeltavat lämpötilat vaihtelevat:
* oleskelutilat 20-21 ºC
* makuuhuoneet 18-20 ºC
* kerrostalojen porrashuoneet 17-18 °C
* varasto 12 ºC
* autotalli 5 ºC
Jos huoneistossa tuntuu vetoiselta, tutki mistä se johtuu ennen kuin lisäät lämmitystä. Ongelma voi aiheutua puutteellisesta ikkunoiden ja ovien tiivistyksestä, hallitsemattomasta ilmanvaihdosta tai rakenteellisesta viasta. Selvitä ongelmat ja lisää vaatteita ennen kuin lisäät lämmitystä.
"Patterivesi" voi olla kuumaa, jopa 65 asteista.
Nyrkkisääntönä patteriveden lämpötilaan, ettei yli kiehumispisteen, mutta mahdollisimman lähellä sitä eli käytännössä 90-95 astetta. Muuten menee patterit tukkoon levästä ym. moskasta !
sinä se paljon tiedät.Tosi asiantunt.Missään tollasia lämpötiloja patteriverkostossa.Eikä sitä paitsi jos on muoviputkee lattiassa niin saakkaan laittaa noin kuumaa vettä.
Melkoisen kosteusvaurioriskin olet mennyt sitten ottamaan irrottaessasi termarit - huh huh !
Jos puolella asukaista on termari irti.
missä vika " taloyhtiössä " ?
ei taida olla patterissa vika vaan säätäjässä.
Tai sitten vika on umpikierossa hallituksen puheenjohtajassa, joka pihistää lämmityksessä ja käärii "säästöt" vaivihkaa omiin taskuihinsa !
joo.Miten siintä tulee kosteusvaurio??Lvi-exp : ) ???????
Mikäli revit koko termarin pois niin kyllä vedet tulee ulos.
On se mukavaa temmeltää kämpässä missä vettä 5cm lattialla.
aloittaja on sitä koko pesää pois ottanut,Pöljä.
On tullut ajauduttua törmäyskurssille lämmityksen hoitajan kanssa ja tämä on kostoksi pistränyt lämpöhuoneesta sinun asuntoosi lähtevän hanan kiini. Meille kävi yhess asunnossa tällee.
Mitä tällä itket ? Ole mies ja haasta taloyhtiö oikeuteen - p-le !