pästömittaus co%9,62 tyhjäkäynti co%9,99kierokksilla co2 8,8tyhjäkäynti co2 6,7kierokksilla hc ppm:6o4tyhjäkäynti hc ppm:637kierokksilla o2 0.17tyhjäkäynti o2 0.04kierokksilla lambda:,00 missä vika kesällä vähän nykii mutta nyt talvella käy kukkuu hyvin mutta arvot huonot kuten humasit onko menny katalysaattori tai seosolenoidi orenggas polttoaineen kulutus suurentunut huomattavasti
nissan synny1.4 nykii
tyttö maalta
6512
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lambda-anturi paskana ? ECC ei osaa säätää seoksia kohdalleen jos se ei toimi. Onko tehot kans hukassa ? Vahvoilla seoksil näkyy olevan.
lambda oli sökö
Onko se N14-malli ja milloin rekisteröity. Ennen 10/1992 N14 oli Katalysaattori ja kaasutinmalli. Siinä suurin syy nykimiseen vuotavat alipaineletkut. Sitten tietysti noin huonoilla palamisilla sytytyslaitteet: virranjakajan kansi, pyörijä sytytysjohtimet tulpat. Voihan se tietysti olla Lamdakin.
10/1992-1997 Synnyissä ruisku. Niissä pystyy lukemaan joitakin vikakoodeja kojelaudan valojen välähtelyistä.
jos kyseessä se sähkökaasarimalli niin solenoidiventtiili joka säätää seosta on juuttunut ääriasentoon ja työntää liikaa soppaa koneeseen, tämä vika tuli esiin jo tm:n kestotestiautossakin ja se jouduttiin vaihtamaan, oireita oli kohonneet päästöt sekä lisääntynyt kulutus. tämä kaikki tieto löytyy tm:n kestotestin loppuraportista.
tekniikan maailma 18/1992 sivu 84 kirjastoista löytyy.
Lambda-anturi oli sökö. vaidoin uuden ei menny läpi sitten ostin romikselta toisen niin arvot oli kodallaan eli motonetin tarvike lambda ei toiminut autoni vusmalli 1994 n14 vaikka lambda johon otti irti niin ei merkittävää muutosta tapadu. eli ikävä vika paikantaa.kiitos kaikille nyt sain leiman.