Lumien pudottelu katoilta

capt.cöpenick

Onkin näemmä riskialtista puuhaa. Uutiset ovat tänäänkin kertoneet monista vakavistakin loukkaantumisista.
Jouduin tänään luopumaan ym. askareesta turvavälineiden puuttumisen takia.

Jyrkältä pellikatolta lumi tulee ilman lauhtumisen vuoksi itsestään. 'Kattolumilaviini' on sekin koitunut monen räystään alla kävelijän kohtaloksi.
Muista tapauksen, jossa taloyhtiö joutui korvaamaan perikunnalle kun katolta irronnut jäälohkare surmasi jalankulkijan.

4

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lorena*

      Nopeasti pakkaset vaihtuivat nolla kelin tiimoille. Paksut lumikerrokset aiheuttavat harmia koko maassa. Eilen oli suojasää, ikkunoiden tippalaudoilta irtosivat jäiset lumivalli, putosivat sellaisella rytinällä alas, uskoin jo maan tärähtelyyn.
      Estävätkö kattojen reunoille asetetut lumistopparit paksun lumimassan putoamista, ainakin niiden tarkoitus on se. On oltava varovainen ulkona kulkiessa, kadut ovat vaaranpaikkoja, samoin autojen parkkeerauksessa harkintaa kun valitsee parkkipaikkaa, ei liian lähelle katon reunusta.
      Talvi on ollut tosi runsasluminen, eipä ole moniin vuosiin tällaista nähty. Jäällä ei paljon pääse hiihtelemään, vaikka lunta on paljon jostakin puskee vetinen lumi laduille joten siinä sitten suksen pohjat jäätyvät.

      Katsoin TV:stä millaisilla härveleillä saaristoalueilla liikutaan matereelle. Ajattelin ettei sitä joka pippuripurkkia lähdetä mantereelta hankkimaan, laskelmointia asukkailta vaaditaan asioiden hoidon ja ostosten suhteen, milloin on tarpeen lähteä mantereella käymään. Kulkuyhteyksistä huolimatta saaristo asukkaat ovat "stressittömiä" tyytyväisiä asukkaita.

      • Olen ihmetellyt, miten kovakalloisia jotkut ovat. Niin paljon kuin on jankutettu turvavälineistä ja -köysistä,
        aina vain löytyy urhoollisia nousemaan katoille pelkästään lumikolan kanssa.
        Kun on tyhmä pää, kärsii koko kroppa. Paitsi niillä, jotka eivät putoamisesta hengissä selviä.


      • Venlastiina kirjoitti:

        Olen ihmetellyt, miten kovakalloisia jotkut ovat. Niin paljon kuin on jankutettu turvavälineistä ja -köysistä,
        aina vain löytyy urhoollisia nousemaan katoille pelkästään lumikolan kanssa.
        Kun on tyhmä pää, kärsii koko kroppa. Paitsi niillä, jotka eivät putoamisesta hengissä selviä.

        Tänään se lumi -ja jäämassa rymähti vauhdilla alas. Joimme sii päiväkaffet kun kuului parin sekunnin ääni. "Metallijuurin" vahvistettu verkkoaita sortui tolppineen kuin hämpsyn pyydys.

        Lumi,jääkerroksen katolle muodosti yläkerran sivukomeron oven auki pitäminen tuuletusmielessä talven aikana. Harakoille laskettu lämpö jääti vesikaton paksulla läskijäällä.
        Se tuli jyrkkää kattoa alas kai katumaasturin voimalla. Putoava massa olis ruhjonu esim. auton luultavasti tuusannuuskaksi.

        Just' uutisissa kerrottiin, että putoava lumi tai katon lumityöturma on vaatinut jo 3 ihmishenkeä. Kattolumen 'lumilippa', räystään yli lumisateen tekemämä pitäis ainaskin ens hutkia alas.
        On arvosteltu medialähtöistä kattojen romahtamisvaaraa ylimitoitetuksi ainakin pientalojen suhteen.

        Nyt kymmeniä lanneranka-alueen tai alaraajojen korjausleikkauksia on tehty näille epäonnisille lumimiehille... ketkä nyt hengissä selviävät.


    • Yli sata on tullut tietoon ja varmaan satoja on jo pudonnut katoilta, kun taitamattomat ja tuuriin luottavat lumenpudottaja ovat itsensäkin antaneet katolta pudota.

      Työturvallisuutta ei pitäisi unohtaa.
      Enhän sieltä viime vuonnakaan pudonnut, on väärää optimismia.

      Toisaalta, useimmat lumenpudotukset saattavat olla turhia toimenpiteitä ja viranomaisten, jopa asuntoministerin, yllyttämiä aikaansaannoksia. Harva harjakattoinen omakoti- tai rivitalo on vaarassa. Tuskinpa tasakattoisetkaan, koska niiden jännevälit ovat niin pienet. Eri asia ovat sitten hallit ja marketit.

      Vahinkoakin tehdään varmasti.
      Hesarissa oli kuva, kun kaveri hakkaa kirveellä jäätä katolta. Herttimaari sentään, ei ole älliä äijällä päässä, eikä tietoa, paljonko katon korjaus maksaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      182
      1272
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      883
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      824
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      684
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      594
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      580
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      550
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      549
    Aihe