Kerron tässä lyhyesti oman näkemykseni, miltä Levin, Rukan ja Ylläksen sivujen käyttö minusta vaikutti, kun olin varaamassa matkaa sinne. Asun Helsingissä ja tarkoitus oli lentää lähimmälle kentälle ja siitä jatkaa eteenpäin niin kuin vaihtoehtoja tarjolla, reissun ainoa tarkoitus olla rinteessä niin paljon kuin mahdollista. Levillä olin käynyt kerran aiemmin, Rukalla ja Ylläksellä en koskaan ennen.
www.levi.fi toimi hyvin, kaikki tarvittava löytyi helposti. Yhdellä sähköpostilla sain hyviä tarjouksia majoituksesta sekä majoitus lennot vaihtoehdoista, lisäksi alueen kartat, kuljetukset ja muut olivat helposti löydettävissä. Hyvät sivut.
www.ruka.fi toimi kohtuullisen hyvin, mutta majoituksesta piti kysellä itse erikseen jokaiselta majoittajalta eikä selkeää peruskarttaa oli vaikeaa löytää. Jouduin Google Mapsillä katsomaan muutaman paikan sijaintia. Kuljetuksista oli hyvin tarjolla tietoa. Ok sivut, mutta ihmiselle kuka ei tiedä Rukan alueesta mitään voisi tarjota pari peruslinkkiä enemmän ja Levin tyylinen yksi kontakti kaikkiin kyselyihin olisi helpotus.
www.yllas.fi olikin sitten omassa sarjassaan. Ääkköset (äö) eivät toimineet, mitään käsitystä missä eri majoitusvaihtoehdot sijaitsevat oli lähes mahdotonta saada, muutama kohde kertoivat olevan lähellä rinnettä/hissejä, Google Maps:n mukaan matkaa oli kuitenkin kilometrejä. Kuljetuksista ei ottanut vanha Erkkikään mitään selvää, kaiken huippu oli, että lentokenttäbussi kulkee vain pari sesonkiviikkoaa helmikuussa, aivan käsittämätöntä, enemmin olen päivän kauemmin Levillä tai Rukalla kuin suhaan pirssillä Ylläkselle. Majoituksia olisi Rukan tyyliin ilmeisesti pitänyt kysellä joka paikasta itse, mutta kun puoli tuntia olin kiroillut sivuilla, niin eipä enää kiinnostanut.
Koska Levillä olin jo aiemmin käynyt, varasin Rukan matkan, mutta jos kaikki paikat olisivat olleet käymättä, sivujen perusteella olisin kyllä mennyt Leville. Ylläksellä on aika paljon skarpattava tässä markkinoinnin lajissa, suosittelen lämpimästi www.yllas.fi vastaaville ottamaan oppia kilpailijoiden sivustoista.
Keskusten www-sivujen vertailua
K Kerava
1
368
Vastaukset
- Nimisnainen
Ihan hyvä analyysi ja taustatiedoksi lisättäköön, että Levillä on koko alueen yrittäjien yhteisyritys Levin matkailu Oy kehittämässä aluetta kokonaisuutena ja juuri sen takia www-sivut ja palvelujen saatavuus on hyvällä tasolla.
Toisin kuin vaikkapa Ylläksellä, missä ei ole ymmärretty, että täällä pääkaupunkiseudulla asuu miljoona ihmistä, jotka lomasuunnitelmia tehdessään käyttävät suuri osa aktiivisesti juuri nettiä tiedon hakuun ja vertailuun.
PS. Ylläkselle kulkee reittibussi joka lennon jälkeen, ks. http://www.yllas.fi/?deptid=16778 .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke442614- 1252010
- 891704
- 1621309
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?681260- 511137
- 691092
- 611066
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂721023Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t32977