onko nelos koppasessa pätkä ja variantti mallissa samat alustan jouset ja iskarit,tuli vaan moinen onkelma eteen kun etsin halpaa alusta sarjaa ja monessa liikkeessä paketeissa lukee ettei sovellu varianttiin,nyt löytyi edullinen sarja MDComprex nimisestä liikkeestä ja heidän mukaansa samat osat kaikissa
alusta
jottei menis rahat
3245
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Iskarit ja jouset käyvät, mut huomaa, että variantin perä on painavampi. Moottorikin saattaa vaikuttaa korkeuteen.. Oman kokemuksen mukaan syytä olla tarkkana.
Joku viisaampi saa oikaista, jos meni pieleen.
Ns. "paremmissa" sarjoissa määritetään jousivakiot paremmin eri malleihin sopiviksi. halvoissa säädettävissä sarjoissa on tehty näiden osalta kompromisseja jotta sopivat useampaan autoon.
Uusimman sukupolven Golfin Variant painaa 158 kg enemmän kuin Hatchback ja suurimmassa sallitussa kokonaispainossa on eroa 140 kg. Nelosessa tuo ero saattaa olla vähän pienempikin.
On enemmän kuin varmaa, että Variantin jouset ovat vastaavasti jäykemmät.
Itse en menisi pilaamaan oman viitos-Variantini alustan kantavuus- ja ajo-ominaisuuksia heiveröisemmillä osilla.
* * *
Minulla oli 30 vuotta sitten Renault 12. Olin silloin vielä köyhempi kuin nykyisin. Kun toinen takajousi paukahti poikki, suunnistin romuttamolle. Puhelimessa olin jo saanut kuulla, että Rellu 12:n takajouset löytyvät.
Kun perillä kerroin olevani hakemassa puhelimessa luvattuja Rellun jousia, otti kaveri työkalut ja näin hänen menevän Peugeot 404:n kimppuun – vieläpä irrottamaan etujousia! Menin perässä ja kysyin, tuliko pieni väärinkäsitys. Ei – kaveri sanoi myyvänsä minulle juuri Relluni takajousiksi sopivat, alkuperäisiä jämerämmät jouset.
Totta puhui: jouset olivat mitoiltaan identtiset, mutta tuntuvasti jämäkämmät. Rellun peräpäästä tuli tässä tapauksessa löysää alkuperäistä huomattavasti parempi, ilman että matkustusmukavuudestakaan tarvitsi tinkiä.